W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu. Projekt o nazwie SoutH2Port ma być przełomowy. Zaangażowali się w niego globalni liderzy: Lhyfe z branży produkcji zielonego wodoru, Skyborn Renewables z branży energetyki odnawialnej oraz firma ABB.
Dużo mówi się o Przemyśle 4.0 i cyfryzacji całych branż. W tym kontekście zapominamy trochę o użytkownikach indywidualnych, którzy mają coraz większy wpływ na transformację energetyczną, kształt sieci i rynek energii. To będzie jeden z wątków dyskusji podczas tegorocznego Energy Tech Summit w Warszawie.
W dobie transformacji cyfrowej wszyscy łączą siły, aby różne aplikacje, takie jak konfiguratory produktów, CPQ, PLC, PLM/ERP i inne, mogły się ze sobą idealnie komunikować.
Firma ABB oficjalnie otworzyła najnowocześniejszą, w pełni zautomatyzowaną i elastyczną fabrykę robotyki w Kangqiao w Szanghaju w Chinach. Obiekt produkcyjno-badawczy o powierzchni 67 000 m2 stanowi inwestycję ABB o wartości 150 milionów USD (1,1 miliarda RMB) i wykorzysta technologie cyfrowe i automatyzacyjne firmy do produkcji robotów nowej generacji – wzmacniając wiodącą pozycję ABB w dziedzinie robotyki i automatyzacji w Chinach.
Unia Europejska zaproponowała daty graniczne (2026 i 2030 rok) dla procesu odchodzenia od gazu SF6 w rozdzielnicach izolowanych gazem (GIS) średniego napięcia. Dostępne są już alternatywne rozwiązania, które pozwolą płynnie przejść na technologie wolne od SF6.
ABB i Red Hat Inc. poinformowały o nawiązaniu globalnej współpracy, aby umożliwić branżom wykorzystującym automatykę procesów i oprogramowanie przemysłowe ABB szybkie i elastyczne skalowanie przy użyciu wiodących platform korporacyjnych i usług aplikacyjnych firmy Red Hat opartych na systemie Red Hat Enterprise Linux.
Według prognoz do 2035 r. na Starym Kontynencie powstanie aż 35 gigafabryk produkujących akumulatory. To konsekwencja przyspieszającej transfomacji energetycznej. Na powstawanie nowych liniii produkcyjnych wpływ ma m.in. coraz śmielsze przechodzenie na odnawialne źródła energii.
Od przemysłowych zakładów produkcyjnych i przetwórczych po centra danych i instalacje takie jak oświetlenie czy klimatyzacja w budynkach – we współczesnym świecie prawie wszędzie potrzebujemy stałego, niezawodnego zasilania energią elektryczną. Aby to zagwarantować, niezbędne są elastyczne i wydajne systemy rozdziału energii, które można łatwo monitorować i kontrolować zdalnie, oraz które spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy techniczne i środowiskowe.
ABB wprowadza na rynek innowacyjną stację do ładowania pojazdów elektrycznych (typu „all-in-one”). Model Terra 360 o mocy maksymalnej 360 kW umożliwia pełne naładowanie praktycznie każdego samochodu elektrycznego w czasie do 15 minut. To stacja modułowa, z której – dzięki dynamicznemu zarządzaniu obciążeniem – może korzystać do czterech pojazdów jednocześnie. Oznacza to, że kierowca nie będzie musiał czekać na swoją kolej, jeśli już ktoś korzysta z ładowarki. Wystarczy, że podepnie się do innej wtyczki.
Na wygodę systemów automatyki domowej wpływa także możliwość zdalnego sterowania światłem i scenami świetlnymi, które można dowolnie dopasować do sytuacji. Romantyczny nastrój, światła dopasowane do wyświetlanych filmowych scen czy ogród rozświetlony po zmroku - to wszystko potrafi nowa, inteligentna seria włączników światła „Friends of Hue” ABB.
ABB oraz startup Covariant ogłosiły podjęcie współpracy, która ma na celu wprowadzenie na rynek zrobotyzowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ich pierwszym wspólnym projektem jest w pełni autonomiczna instalacja do obsługi procesu realizacji zamówień.
Firma ABB wprowadziła do swojej oferty systemów automatyki budynkowej nowoczesny system ABB-secure@home, który dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony domu i dodatkowo w łatwy sposób integruje się z ABB-free@home.
ABB dostarczy ponad 100 szybkich ładowarek i stacji dużych mocy na potrzeby holenderskiego przewoźnika Qbuzz. Holandia dąży do tego, aby do 2025 r. wszystkie autobusy elektryczne obsługujące transport publiczny w kraju były zeroemisyjne.
Sercem systemu chroniącego instalację elektryczną i podłączone do niej odbiorniki jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Odpowiedni wybór urządzenia ma kluczowe znaczenie dla użytkowania instalacji i tego, czy nie zostanie ona uszkodzona przez zwarcie lub przeciążenie. Jakie zabezpieczenie wybrać do mieszkań lub domów? Wyłącznik nadmiarowo-prądowy SZ200 od ABB jest jednym z rozwiazań.
Firma ABB wyprodukuje kolejne 324 stacje do ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 350 kW. Klientem jest IONITY, która do końca tego roku chce zainstalować ładowarki w 24 krajach. Jest to kolejny etap rozbudowy europejskiej sieci do ładowania spod znaku tej firmy.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?