Najszybsza na świecie ładowarka do pojazdów elektrycznych

Najszybsza na świecie ładowarka do pojazdów elektrycznych ABB

ABB wprowadza na rynek innowacyjną stację do ładowania pojazdów elektrycznych (typu „all-in-one”). Model Terra 360 o mocy maksymalnej 360 kW umożliwia pełne naładowanie praktycznie każdego samochodu elektrycznego w czasie do 15 minut. To stacja modułowa, z której – dzięki dynamicznemu zarządzaniu obciążeniem – może korzystać do czterech pojazdów jednocześnie. Oznacza to, że kierowca nie będzie musiał czekać na swoją kolej, jeśli już ktoś korzysta z ładowarki. Wystarczy, że podepnie się do innej wtyczki.

Urządzenie zajmuje mniej miejsca przy znacznie większej mocy i posiada szereg funkcjonalności ułatwiających obsługę. To duży, technologiczny skok. Pełne naładowanie baterii w ciągu kwadransa lub doładowanie w ciągu kilku minut to argument, który powinien przekonać sceptyków – mówi Krzysztof Marat, odpowiedzialny za rozwój biznesu elektromobilności ABB w Polsce. – To świetne rozwiązanie m.in. dla stacji paliw, pozwalające w łatwy sposób zaadaptować ładowarkę bez uszczerbku dla funkcjonalności obiektu, czy też dla miejsc obsługi podróżnych (MOP), gdzie będziemy mogli szybko doładować baterie i po chwili kontynuować podróż. Stacja wyróżnia się przy tym atrakcyjnym wyglądem. Może stanowić element nowoczesnej przestrzeni bez zaburzania układu architektonicznego.

Terra 360 jest nie tylko szybka. Jej innowacyjny system świetlny prowadzi użytkownika przez proces ładowania i pokazuje stan naładowania (SoC) baterii pojazdu oraz czas pozostały do zakończenia sesji. Ładowarka jest również przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada ergonomiczny system obsługi kabli, który pomaga kierowcom w szybkim podłączeniu się do urządzenia. Co więcej, stację można personalizować. Klienci mogą nadać jej indywidualny charakter poprzez foliowanie lub zmianę koloru pasków typu LED. Istnieje również możliwość dołączenia zintegrowanego 27-calowego ekranu reklamowego do odtwarzania filmów i zdjęć.

Rządy na całym świecie tworzą programy promujące pojazdy elektryczne i sieci ładowania, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Zapotrzebowanie na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a w szczególności na stacje ładowania, które są szybkie, wygodne i łatwe w obsłudze, jest przez to większe niż kiedykolwiek − powiedział Frank Muehlon, dyrektor globalnego biznesu elektromobilności ABB. − Terra 360, z jej opcjami ładowania dopasowanymi do różnych potrzeb, jest kluczem do zaspokojenia tego popytu i przyspieszenia popularyzacji elektromobilności na całym świecie.

Ładowarki Terra 360 przeznaczone są nie tylko dla stacji paliw i obiektów handlowych, gdzie korzystać z nich mogą użytkownicy aut osobowych. To również optymalne rozwiązanie dla samochodów flotowych, dostawczych i ciężarowych, które właścicielom dają elastyczność (ładowanie w nocy lub szybkie uzupełnienie energii w ciągu dnia). Ponieważ urządzenia zajmują niewielką powierzchnię, można je instalować na małych zajezdniach lub na parkingach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Terra 360 będzie dostępna w sprzedaży na rynku europejskim od końca 2021 r., a w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej oraz regionach Azji i Pacyfiku − od 2022 r.

ABB jest światowym liderem w obszarze infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Firma oferuje kompletne rozwiązania ładowania i elektryfikacji dla samochodów i autobusów elektrycznych oraz hybrydowych, samochodów dostawczych, ciężarówek, statków i kolei. ABB weszła na rynek elektromobilności w 2010 r. i od tamtej pory sprzedała ponad 460 tys. ładowarek na ponad 88 rynkach, z czego 21 tys. szybkich ładowarek DC i 440 tys. ładowarek AC. Ładowarki ABB dużej mocy są już stosowane na całym świecie dzięki partnerstwom z międzynarodowymi operatorami systemów ładowania, takimi jak IONITY czy Electrify America.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę

Top w kategorii