Najnowsze z Inne
Inne
Nowoczesny system ochrony infrastruktury krytycznej przed dronami
Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Inne
Ponad 2500 kilometrów na jednym ładowaniu
Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Monachium ustanowili rekord zasięgu pojazdu elektrycznego przy okazji targów IAA Mobility 2023. Opracowany przez nich "muc022" to samochód elektryczny o największym zasięgu na świecie. Dzięki zaawansowanej aerodynamice i lekkiej konstrukcji zużywa zaledwie 0,6 kilowatogodziny na 100 km.
Inne
Technologie Siemensa pozwolą zaoszczędzić 95% wody
Dzięki systemom budowlanym oraz sprzętowi i oprogramowaniu do automatyzacji z portfolio Digital Industries i Smart Infrastructure Siemensa, farma wertykalna w Dubaju zużywa rocznie o 95% mniej wody niż tradycyjna działka uprawna. Dodatkowo wytwarza ponad 1 mln kg produktów, które są wolne od pestycydów, herbicydów i chemikaliów.
Inne
Autonomiczny robot czyszczący usuwa brud z paneli słonecznych
Utrzymywanie paneli w czystości na dużych farmach słonecznych może być czasochłonne i kosztowne. Sycylijski startup technologiczny o nazwie Reiwa Engine opracował autonomicznego robota o nazwie SandStorm, aby zmniejszyć koszty konserwacji i czyszczenia nawet o 80%.
Inne
Modułowe centra danych odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową
Operatorzy centrów danych nieustannie potrzebują zwiększać ilość dostępnej w tych obiektach mocy obliczeniowej, ale ich potencjalni klienci nie zawsze mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanie na budowę nowej infrastruktury. Odpowiedzią na te problemy są modułowe centra danych, które ułatwiają szybkie zwiększenie pojemności obiektu w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu sieci informatycznej i nie wpływa na bieżące funkcjonowanie firm.
Inne
Toyota rozwija projekt księżycowego łazika z bezemisyjnym napędem
Toyota Motor Corporation oraz Mitsubishi Heavy Industries (MHI) we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) ogłosiły postępy w pracach nad rozwojem pojazdów kosmicznych, które już wkrótce posłużą do eksploracji Księżyca. Łazik ciśnieniowy Toyoty o nazwie Lunar Cruiser będzie wykorzystywał do napędu ogniwa paliwowe.
Inne
NASA instaluje laserowy system komunikacji na sondzie asteroidalnej Psyche
Kiedy sonda NASA Psyche wystartuje w październiku z misją do metalowej asteroidy oddalonej o prawie 500 milionów km od Ziemi, będzie ona przenosić nowy laserowy system komunikacji, który ma zrewolucjonizować misje w kosmosie.
Inne
Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza
Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak wskazuje, jeszcze do niedawna problemem było też finansowanie dłużne takich inwestycji, ale i to już się zmienia.
Inne
Biurowa sieć ładowania pojazdów elektrycznych
Sektor zeroemisyjnego transportu jest obecnie w okresie bardzo dynamicznego rozwoju. Wyzwaniem pozostaje jednak infrastruktura ładowania, która powinna być powszechnie dostępna. Szczególną popularnością cieszy się zasilanie pojazdów elektrycznych w miejscu pracy.
Inne
Pierwsze fundamenty pod źródła niskoemisyjne Grupy Orlen
Na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu przeprowadzono największą do tej pory operację budowalną. Krótko po niedawnej uroczystości podpisania aktu erekcyjnego bloku CCGT Grudziądz wykonany został fundament pod pierwsze kluczowe urządzenie – kocioł odzysknicowy, inaczej zwany HRSG (ang. heat recovery steam generator). Podobne prace przeprowadzono też w Ostrołęce.
Inne
Polska wraca do budowy elektrowni szczytowo-pompowych
Grupa Tauron planuje wybudować w małopolskim Rożnowie elektrownię szczytowo-pompową o mocy 700 MW. Ostateczna inwestycja, której koszt jest szacowany na ok. 6 mld zł, jest wciąż uzależniona od szeregu czynników, w tym m.in. decyzji środowiskowej. Prezes spółki Paweł Szczeszek podkreśla jednak, że tego typu inwestycje, które są najpopularniejszą formą magazynowania energii w UE, to konieczność.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 32