Najnowsze z Inne
Inne
Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca
Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 r. i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.
Wydarzenia
Międzynarodowe Wiodące Targi Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki automatica
W połowie roku czeka nas kolejna odsłona Międzynarodowych Targów Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki – automatica, które odbędą się w dniach 27–30.06.2023 r. Co dwa lata kluczowi gracze i decydenci spotykają się w Monachium na najważniejszej platformie dla zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Pandemia zakłóciła ostatnio ten rytm, ale od tego roku targi wracają do swego cyklu w lata nieparzyste.
Inne
Sztuczna inteligencja narzędziem w rękach hakerów
Sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w sektorze cyberbezpieczeństwa – zarówno po dobrej, jak i złej stronie. – Z jednej strony powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia bazujące na SI, które pozwalają chronić przed cyberatakami, a z drugiej – narzędzia, które wykorzystują tę technologię, żeby takie ataki przeprowadzać – mówi Jan Nowak, prezes i założyciel Botwise. Według ekspertów w tej chwili zaawansowane cyberataki bazujące na SI wciąż zdarzają się dość rzadko, ale w perspektywie kilku lat można się spodziewać szerszego wykorzystania tej technologii przez hakerów. Firmy już powinny zacząć się na to przygotowywać.
Inne
Wkrótce w życie wejdzie nowelizacja ustawy wiatrakowej
Ustawa 10H, określająca minimalną odległość między wiatrakami a zabudowaniami mieszkalnymi, na kilka lat zamroziła projekty wiatrakowe na lądzie i spowodowała odwrót inwestorów od polskiego rynku. Nowelizacja, którą 13 marca podpisał prezydent, zakłada liberalizację wymogów, ale poprawki wprowadzone w toku prac parlamentarnych sprawiają, że nie będzie ona tak korzystna, jak chciała branża. To oznacza szereg wyzwań dla inwestorów. – Ustawa 10H całkowicie zablokowała możliwość budowy farm wiatrowych na lądzie. Tak naprawdę od 2016 do 2019 r. w Polsce nie wybudował się żaden taki projekt – mówi agencji Newseria Biznes Olga Sypuła.
Wydarzenia
Zrównoważony rozwój i zielone technologie tworzą nowe rynki
Na targach automatica zaprezentowane zostaną rozwiązania z dziedziny inteligentnej automatyki i robotyki, które dostawcy najchętniej wykorzystują w różnych zastosowaniach i branżach. Zielone technologie w dziedzinie wytwarzania energii i mobilności niosą ze sobą obietnicę szczególnych emocji.
Inne
Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki
Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. Jak podaje World Economic Forum („Global Security Outlook Report 2023”), w ubiegłym roku jednym z głównych celów cyberataków były elementy infrastruktury krytycznej, takie jak szpitale, lotniska czy elektrownie. Ten trend widać też w Polsce, która od początku wojny w Ukrainie stała się celem wzmożonych ataków rosyjskich hakerów.
Inne
Rośnie zainteresowanie spółdzielniami energetycznymi
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością. To rodzaj inicjatywy lokalnej społeczności zakładający wspólne inwestowanie w odnawialne źródła, które będą wytwarzać energię na potrzeby tej społeczności i w ten sposób uniezależniać ją od sieci. Polskie samorządy są ważnym inicjatorem zakładania spółdzielni energetycznych. Wynika to z tego, że w ostatnich miesiącach ich budżety są drenowane przez rosnące koszty energii.
Inne
Krok milowy w kierunku budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej w Pątnowie ma być możliwe już w 2035 r. – wynika ze wstępnych analiz. PGE i ZE PAK podpisały właśnie wstępne porozumienie dotyczące powołania wspólnej spółki celowej. Nowy podmiot ma zabezpieczyć polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami.
Inne
Znaczna większość Polaków chce energii z wiatru
Zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 %, popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce i powstawanie nowych farm wiatrowych. Ponad połowa badanych (51%) przyznaje, że produkcja energii z wiatru jest tańsza niż z węgla – wynika z najnowszego badania CBOS.
Inne
Polski rynek centrów danych może liczyć na boom inwestycyjny
Prognozy na kolejne lata zakładają boom inwestycyjny na polskim rynku centrów danych, napędzany wszechobecną digitalizacją, wzrostem znaczenia chmury w działalności biznesu i zainteresowaniem globalnych graczy. Szczególne znaczenie na polskiej mapie data center zajmuje Warszawa, gdzie zlokalizowane jest ok. 60% dostępnej powierzchni. – W Polsce centra danych to jest wciąż młody rynek, a jego potencjał jest ogromny – mówi Adam Ponichtera, dyrektor generalny firmy Data4 Poland.
Inne
Ustawa wiatrakowa wraca do Sejmu
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się ponownie zająć ustawą wiatrakową i zagłosować nad senackimi poprawkami. Najgłośniejszą zmianą wprowadzoną przez senatorów jest powrót do rządowej propozycji 500 m odległości między turbinami a zabudowaniami zamiast proponowanych przez posłów 700 m. To tylko 200 m różnicy, ale – jak podkreśla branża – ponownie zablokowałoby to rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zamiast 10 GW mocy do 2030 r. mogłoby powstać zaledwie 4 GW.
Inne
Łukasiewicz – PIT opracuje cyfrowego bliźniaka baterii z pojazdów elektrycznych
Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny w ostatnich miesiącach z sukcesem sięgnął po środki europejskie w ramach międzynarodowych konsorcjów. W najbliższym czasie naukowcy instytutu będą realizować dwa projekty finansowane z Horyzontu Europa oraz projekt finansowany z Interreg Central Europe. Europejskie dofinansowanie to w sumie prawie milion euro.
Inne
Naukowcy udowadniają istnienie półprzewodnikowych przełączników ciepła
Naukowcy z Ohio State wykazali, w jaki sposób zwykły materiał ceramiczny może zmienić swoją przewodność cieplną w odpowiedzi na pole elektryczne, otwierając drzwi do półprzewodnikowych przełączników ciepła, które mogłyby uczynić generatory termoelektryczne znacznie bardziej wydajnymi.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 29