Unia Europejska chce odejść od gazu SF6

Unia Europejska chce odejść od gazu SF6 ABB

Unia Europejska zaproponowała daty graniczne (2026 i 2030 rok) dla procesu odchodzenia od gazu SF6 w rozdzielnicach izolowanych gazem (GIS) średniego napięcia. Dostępne są już alternatywne rozwiązania, które pozwolą płynnie przejść na technologie wolne od SF6.

Propozycje Unii Europejskiej, które ustalają kluczowe daty w procesie odchodzenia od gazu SF6 w aparaturze elektrycznej średniego napięcia, mają przełożyć się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Celem jest redukcja o dwie trzecie do 2030 r. w stosunku do poziomów z 2014 r. Sześciofluorek siarki (SF6) jest stosowany w rozdzielnicach elektrycznych, ponieważ jedną z jego zalet są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Związek ten ma jednak negatywny wpływ na środowisko, jego potencjał cieplny jest 25 tysięcy razy większy niż dwutlenku węgla. 

Płynne przejście w stronę systemów pozbawionych SF6 będzie możliwe dzięki alternatywnym technologiom, które są opracowywane od lat. Np. firma ABB stworzyła całe portfolio produktów ecoGIS, w którym znajdują się m.in. rozdzielnice wykorzystujące izolację w pełni neutralną dla klimatu.

Widzimy, że zainteresowanie technologią, która stosuje alternatywę dla sześciofluorku siarki, rośnie. Polskie firmy już wcześniej szukały nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie rozdziału i przesyłu energii elektrycznej. Teraz dodatkowym motywatorem staną się europejskie regulacje – mówi Paweł Wróblewski z biznesu Elektryfikacji ABB.

ABB przygotowała raport na temat wspomnianych zmian, gazu SF6 jako takiego i alternatywnych technologii. Można się z niej dowiedzieć m.in. o ekologicznych projektach w zakresie średnich napięć (realizowanych już od 2015 r.), o kluczowych datach w procesie wychodzenia z technologii gazu SF6, o znaczeniu gazów fluorowanych dla środowiska, a także o działaniach jakie należy przedsięwziąć, aby wypełnić nowe założenia unijnych instytucji. 

Jako pionierzy w obszarze zrównoważonego rozdziału energii, pomagamy sektorowi dystrybucji w wypełnianiu ram prawnych UE oraz inicjatyw lokalnych władz. Robimy to nie tylko poprzez rozwój odpowiedniej technologii, ale tworząc również materiały edukacyjne, które pomagają decydentom w tym procesie pozytywnej zmiany – powiedział dr Maik Hyrenbach, starszy inżynier z biznesu Elektryfikacji ABB.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę