Najnowsze z Energetyka
Energetyka
Milion mikroinstalacji przyłączonych przez operatorów sieci dystrybucyjnych
Ostatnie lata to dynamiczny wzrost liczby i mocy mikroinstalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnych, które wielokrotnie przekraczają zakładane prognozy. Większość to instalacje fotowoltaiczne (PV), w znacznej części są to mikroinstalacje prosumenckie, przyłączone do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) na podstawie zgłoszenia.
Energetyka
Blisko 200 tysięcy mikroinstalacji w sieci Energa-Operator
Niemal 30 tysięcy nowych mikroinstalacji, o łącznej mocy ponad 255 MW, zostało przyłączonych do sieci Energa-Operator w I kwartale 2022 r. Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat liczba tego rodzaju źródeł, na terenie działania spółki, wzrosła niemal sześciokrotnie.
Inne
Inteligentna nakładka na licznik energii
Dokładna wiedza na temat zużytej energii i naszych zwyczajów dotyczących używania urządzeń na prąd może pomóc w ograniczeniu wysokości rachunków za energię elektryczną. Taki cel przyświecał studentom z Koła Naukowego Energetyków na Politechnice Warszawskiej, którzy skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii.
Energetyka
Zielona energia to bezpieczeństwo i konkurencyjny biznes
Wojna na Ukrainie powinna zachęcić świat do przyspieszenia przejścia na energetykę odnawialną – powiedział sekretarz generalny ONZ. Niemcy ogłosiły, że do 2030 r. udział energetyki wiatrowej lub słonecznej powinien osiągnąć 80% – podobne stanowisko przyjmują kolejne kraje europejskie, które deklarują większą konsekwencję w realizacji polityki klimatycznej i rozwoju generacji z OZE. Także w Polsce filarem transformacji energetycznej musi być bezpieczeństwo energetyczne i redukcja naszej zależności od paliw kopalnych z Rosji.
Energetyka
PKN Orlen chce dynamicznie rozwijać morską energetykę wiatrową
Grupa Orlen złożyła wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej, Koncern będzie wnioskował o przyznanie pozostałych 4 koncesji na tym obszarze. Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej.
Energetyka
Energetyka wiatrowa z kolejnym rekordem
Miniony weekend przyniósł kolejne rekordy energetyki wiatrowej w Polsce. W sobotę turbiny wiatrowe pracowały momentami z mocą 6700 MW. Oznacza to, że energetyka wiatrowa zaspokoiła w tym czasie potrzeby energetyczne Polski nawet na poziomie 30–35%. Przeliczając to na gospodarstwa domowe, można stwierdzić, że wszystkie polskie domy korzystały w tym momencie z zielonej energii. To bardzo dobre informacje dla nas wszystkich, bo energia z wiatru to najlepsze lekarstwo na rekordowe ceny prądu – to najtańsza energia, która może realnie obniżyć nasze rachunki.
Energetyka
Przyszłość energetyki wiatrowej
– Rok 2021 był pełen sukcesów dla energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do tego aukcje, Sector Deal czy strategia wodorowa rządu – to tylko niektóre tegoroczne osiągnięcia naszej branży. Ale wciąż mamy wiele do zrobienia – przede wszystkim walczymy o długo wyczekiwane złagodzenie zasady 10H, która uwolni moc lądowych farm wiatrowych. Tylko w ten sposób unikniemy dalszego wzrostu cen prądu – podsumowuje Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.
Energetyka
Przydatność wodoru w energetyce
Tauron chce wykorzystywać wodór do produkcji energii. Projekt realizowany ma być we współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Instalacja wodorowa, według założeń, będzie produkować energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby kamieńskiego ośrodka.
Energetyka
Instalacje fotowoltaiczne finansowane leasingiem konsumenckim
Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.
Energetyka
Problematyczny recykling turbin wiatrowych
Stowarzyszenie WindEurope szacuje, że w całej Europie do 2023 r. nawet ok. 14 tys. turbin wirników elektrowni wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji. Łopaty wirników, wykonane z materiałów kompozytowych, są bardzo trudne w recyklingu, a ich zagospodarowanie stwarza problem dla całej branży. Jak ocenia WindEurope, w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest obecnie w użyciu nawet 2,5 mln ton materiałów kompozytowych. Polska spółka 2loop Tech pracuje nad metodą ich przetwarzania.
Energetyka
PGE Dystrybucja z wysoką dotacją
Ponad 71 mln zł dotacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska otrzymała PGE Dystrybucja na rozbudowę infrastruktury głównych punktów zasilania. Realizacja inwestycji zwiększy możliwość przyłączania nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej.
Energetyka
Energia z wiatru potrzebuje tysięcy rąk do pracy
– Transformacja energetyczna, która pozwoli osiągnąć globalne cele klimatyczne, to również ogromne perspektywy na rozwój rynku pracy, bo branża energetyczna stworzy wiele nowych możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw. Żeby osiągnąć jak najwięcej, należy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i na lądzie, i na morzu – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Energetyka
Rozdział energii elektrycznej wkroczył w erę cyfryzacji
Od przemysłowych zakładów produkcyjnych i przetwórczych po centra danych i instalacje takie jak oświetlenie czy klimatyzacja w budynkach – we współczesnym świecie prawie wszędzie potrzebujemy stałego, niezawodnego zasilania energią elektryczną. Aby to zagwarantować, niezbędne są elastyczne i wydajne systemy rozdziału energii, które można łatwo monitorować i kontrolować zdalnie, oraz które spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy techniczne i środowiskowe.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6