Najnowsze z Rynek
Rynek
Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Wydatki polskich firm i sfery budżetowej na cyberbezpieczeństwo będą aż o 15,2% wyższe niż w ubiegłym roku i wyniosą ponad 800 mln dolarów – wynika z analiz firmy doradczej IDC. Co ciekawe, inwestycje w tym obszarze będą rosły szybciej niż w krajach Europy Zachodniej. Powód? Niestabilna sytuacja geopolityczna, zwiększenie liczby cyberataków, a także nowe regulacje.
Rynek
5G i Przemysł 4.0 idealna para – idealnie od Orange
Wraz z czwartą rewolucją przemysłową (tzw. Przemysł 4.0) na polskim horyzoncie technologicznym pojawiła się oczekiwana od dawna, piąta generacja sieci komórkowej 5G. Składowe atrybuty relatywnie większej prędkości i większej przepustowości 5G dają efekt synergii, co jest równoznaczne z większymi możliwościami dla użytkownika.
Rynek
Optymalizacja pracy central wentylacyjnych pozwala na duże oszczędności
Niewykorzystywanie pomiaru jakości powietrza (pomiar zawartości CO2), całościowa zamiast częściowej wymiana powietrza wewnątrz hali, brak odzysku ciepła czy brak histerezy wyłączenia/ dostosowania wydajności pomp ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania to typowe błędy w działaniu i ustawieniach systemów wentylacji w obiektach magazynowych.
Rynek
Lewitujące pociągi na istniejącej infrastrukturze kolejowej
Nevomo, europejska firma z obszaru nowych technologii o polskich korzeniach i twórca innowacyjnej, inspirowanej hyperloopem technologii MagRail prezentuje przełomowe osiągnięcie, które stanowi punkt zwrotny dla branży kolejowej. Pomyślnie przeprowadzone testy dowiodły, że pojazdy kolejowe mogą lewitować na konwencjonalnych liniach kolejowych.
Rynek
Odpowiedzialna i zrównoważona środowiskowo technologia cyfrowa
Powszechny i swobodny dostęp do sieci zmienił sposób, w jaki pracujemy, a nawet odpoczywamy. Cyfryzacja rozwinęła się do takiego stopnia, że mało kto myślał o wpływie tego procesu na środowisko. A jest on niemały. Jak większa świadomość ekologiczna wpłynie na firmy technologiczne? Czy kodowanie może być zielone?
Rynek
Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?
Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
Rynek
Zespół napędowy wykorzystujący wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty
Norweski Corvus Energy, który jest liderem w bezemisyjnych rozwiązaniach dla sektora morskiego, zaprezentował zespół napędowy, który wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty. To kolejny krok na drodze do dekarbonizacji sektora transportowego.
Rynek
Transformacja przemysłu dzięki technologii cyfrowej
Rozwiązania cyfrowe sprzyjają innowacyjności i poprawie wydajności na niespotykaną dotąd skalę. Lepsza dostępność i niższe ceny oznaczają, że wdrażanie zaawansowanych systemów cyfrowych w celu usprawnienia procesów przemysłowych jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Raporty
Coraz większa liczba przedsiębiorców inwestuje w rozwój sztucznej inteligencji
Firmy nie szczędzą wydatków na sztuczną inteligencję. Według raportu McKinsey „The state of AI in 2022” już ponad 52% przedsiębiorców na świecie przeznacza 5% lub więcej ze swoich budżetów IT na rozwój sztucznej inteligencji. Co więcej, 63% firm planuje zwiększyć swoje wydatki w tym obszarze w najbliższych latach.
Rynek
Jak chronić centrum danych w czasie ekstremalnych upałów?
Lato na półkuli północnej trwa, a niszczycielskie fale upałów ogarnęły już znaczną część Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady, Europy i Azji. Eksperci ds. chłodzenia centrów danych z firmy Vertiv, globalnego dostawcy krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, opublikowali zaktualizowane wytyczne dotyczące zarządzania centrami danych podczas ekstremalnych upałów.
Rynek
Jak obniżyć energochłonność polskiego przemysłu
Polska gospodarka wciąż wykazuje spore zużycie energii na tle innych państw UE, a aż jedną trzecią krajowego zapotrzebowania pochłania przemysł. Skokowe zmiany cen energii i perspektywa transformacji energetycznej to główne powody rosnącego zainteresowania sposobami obniżania energochłonności w tym sektorze. W pierwszym kroku warto postawić na monitoring przepływu i zużycia energii oraz nośników ciepła (EMS) – radzi Endress+Hauser, rynkowy lider w dziedzinie automatyzacji procesów technologicznych.
Rynek
Problemy związane z planowanym wyłączeniem sieci 2G i 3G
Najbliższe lata przyniosą poważne zmiany w funkcjonowaniu wielu urządzeń w naszym otoczeniu. Automatyczne zdalnie otwierane bramy, bankomaty, liczniki energii, latarnie, terminale płatnicze oraz lokalizatory w samochodach – to przykładowe urządzenia korzystające z sieci 2G (czyli GPRS, GSM). I ta sieć przechodzi właśnie do historii. Pierwszym krajem europejskim który zrezygnował z sieci 2G jest Szwajcaria.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 66