Universal Robots zaprezentował nowopowstałego cobota UR15 na targach Automate w Detroit. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży. Polska premiera tego modelu odbędzie się podczas wydarzenia Collaborate Poland 2025 w Tauron Arenie w Krakowie 28 maja 2025 roku.
Już po raz 4., w dniach 13-15.05, w centrum kongresowym Ptak Warsaw Expo odbędą się jedne z największych targów branży automatyki przemysłowej i robotyki w Europie.
W nowoczesnym przemyśle automatyzacja procesów montażowych staje się kluczowym elementem zwiększania wydajności produkcji. Szczególnie interesującym obszarem jest zastosowanie robotów współpracujących (cobotów) w procesach wkręcania śrub, co szczegółowo opisują Andreas Schunkert i Christoph Ryll w specjalistycznej książce "Kollaborative Roboterapplikationen" (tłum. „Aplikacje robotów współpracujących”). Technologia ta umożliwia odciążenie pracowników od monotonnych zadań przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej precyzji wykonania.
Robotyka w służbie zdrowia rozwija się w imponującym tempie. Najnowszym trendem jest wkraczanie robotów mobilnych do środowisk aseptycznych.
Zespół naukowców z Publicznego Uniwersytetu Nawarry dokonał przełomowego odkrycia, tworząc pierwszy na świecie wyświetlacz umożliwiający interakcję z trójwymiarowymi grafikami wyświetlanymi w powietrzu.
Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali nowatorski chwytak robotyczny oparty na zwykłej taśmie mierniczej. Urządzenie, nazwane GRIP-tape, zostało zaprojektowane szczególnie z myślą o zastosowaniach rolniczych.
Automatyzacja i robotyzacja produkcji są dziś niezbędne, żeby przedsiębiorstwo produkcyjne mogło w ogóle myśleć o skutecznym konkurowaniu na rynku. Dlatego też firmy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej.
King Tony to ceniona marka w świecie narzędzi dla profesjonalistów. Oferta narzędzi skupia się na potrzebach użytkowników z branży automatyki przemysłowej i serwisowania urządzeń przemysłowych oraz branży automotive.
Inżynierowie z różnych stron świata zaprojektowali już roboty, które pełzają, pływają, latają, a nawet ślizgają się jak wąż, ale żaden z nich nie dorównuje wiewiórce z University of California.
Najsilniejszy prototyp robotycznego ramienia podniósł aż 3181,95 kg. Ten wyczyn został osiągnięty przez SuperJammer Beltdraulic od firmy Rise Robotics.
Krajowa Komisja Rozwoju i Reform Chin ogłosiła utworzenie wspieranego przez państwo funduszu venture capital skupiającego się na robotyce, sztucznej inteligencji i przełomowych innowacjach. Długoterminowy fundusz ma przyciągnąć blisko 1 bilion juanów.
Rollon wprowadza do oferty Transfer Cobot Unit (CTU), zaprojektowaną z myślą o rozszerzeniu możliwości robotów współpracujących. Dzięki serii ulepszeń najnowszy model CTU oferuje większą elastyczność, łatwiejszą integrację i zwiększoną wydajność.
Chińska firma LimX Dynamics sprzedaje wszechstronnego dwunożnego robota z modułowymi końcami stóp. Jego cena wynosi 15 tysięcy dolarów.
Firma Boston Dynamics regularnie przedstawia swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki. Tym razem możemy podziwiać wideo prezentujące możliwości nowej wersji robota Atlas.
Współpraca firm DigiKey i SparkFun ma na celu dostarczanie zestawów robotycznych XRP ambitnym inżynierom, którzy chcą zdobyć praktyczne doświadczenie w dziedzinach STEM.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?