W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru

W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru ABB

W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu. Projekt o nazwie SoutH2Port ma być przełomowy. Zaangażowali się w niego globalni liderzy: Lhyfe z branży produkcji zielonego wodoru, Skyborn Renewables z branży energetyki odnawialnej oraz firma ABB.

Nowa instalacja powstanie w gminie Soederhamn we wschodniej Szwecji. Ma być połączona z morską farmą wiatrową Skyborn o mocy 1GW w pobliskim Storgrundet. Szacuje się, że będzie produkować ok. 240 ton wodoru dziennie, przy 600 MW mocy zainstalowanej. Taka ilość wodoru stanowi ekwiwalent 1,8 mln baryłek ropy rocznie. Tym samym SoutH2Port będzie jednym z największych dostawców zielonego wodoru w Europie.

Jarosław Szumny, dyrektor ds. kluczowych klientów w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce, uważa, że projekt jest skrupulatnie obserwowany również w naszym kraju. – Sukces SoutH2Port otworzy zupełnie nowe perspektywy dla polskich firm, które rozpoczęły ogromne inwestycje w offshore – mówi ekspert. – PKN Orlen, Polenergia oraz Polska Grupa Energetyczna planują uruchomienie w perspektywie najbliższych kilku lat niemal 10 GW mocy z farm wiatrowych na Bałtyku. Tak więc aspekt wykorzystania nadmiaru pozyskanej energii do produkcji wodoru będzie bez wątpienia towarzyszył tym projektom.

Jak dodaje, bardzo wiele farm wiatrowych ma „problem” z namiarem wyprodukowanej energii, ponieważ często warunki atmosferyczne bywają nieprzewidywalne, dając możliwość generacji energii znacznie ponad zakontraktowane wartości. – Te nadmiary można z powodzeniem wykorzystywać do wytworzenia alternatywnych nośników energii, na przykład wodoru – twierdzi Jarosław Szumny. – SoutH2Port to projekt, który jest nie tylko przełomowy, ale w tej skali także pilotażowy. Wstępne koncepcje budzą ogromne nadzieje i bez wątpienia jego sukces może z czasem stworzyć zupełnie nowy segment energetyki wytwórczej, również w Polsce.

Póki co, nowa instalacja będzie wspierać dekarbonizację szwedzkiego systemu energetycznego poprzez dostarczanie wodoru lub dalszą produkcję rafinowanych paliw, takich jak metanol, paliwo lotnicze czy amoniak. Wpisuje się to w ambitny plan tamtejszego rządu, aby jeszcze przed 2045 r. Szwecja stała się pierwszym na świecie krajem, który nie korzysta z paliw kopalnych. SoutH2port ma przyczynić się również do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności regionu (nowe miejsca pracy i możliwości biznesowe).

W ramach tego projektu ABB zajmie się optymalizacją produkcji energii elektrycznej oraz wodoru przy zastosowaniu technologii Power-to-X, zakładającej wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do wytworzenia alternatywnego nośnika energii, np. wodoru. Firma skupi się na automatyzacji systemów elektrycznych i cyfrowych, a także opracuje rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii do późniejszego wykorzystania.

– Cieszymy się, że do naszego partnerstwa z Lhyfe dołączył globalny lider technologiczny, który podziela nasze przekonanie o potencjale Power-to-X z perspektywy projektu SoutH2Port. Dzięki pomocy ABB będziemy mogli udoskonalić ten projekt – mówi Achim Berge Olsen, prezes Skyborn Renewables Sweden.

Zdaniem Brandona Spencera, dyrektora globalnego biznesu ABB Energy Industries, tego rodzaju partnerstwa są niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej. A jednym z filarów tej transformacji ma być wodór, który będzie odgrywał kluczową rolę w osiąganiu światowych celów klimatycznych, jeśli chodzi o dekarbonizację przemysłu i transportu.

– Łącząc naszą wiedzę i rozwiązania, możemy w sposób opłacalny i bezpieczny tworzyć wartość dodaną dla produkcji odnawialnego wodoru na zwiększoną skalę – powiedział Taia Kronborg, współzałożyciel i dyrektor ds. biznesowych w Lhyfe.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę