ABB otwiera megafabrykę najnowocześniejszej robotyki

ABB otwiera megafabrykę najnowocześniejszej robotyki ABB

Firma ABB oficjalnie otworzyła najnowocześniejszą, w pełni zautomatyzowaną i elastyczną fabrykę robotyki w Kangqiao w Szanghaju w Chinach. Obiekt produkcyjno-badawczy o powierzchni 67 000 m2 stanowi inwestycję ABB o wartości 150 milionów USD (1,1 miliarda RMB) i wykorzysta technologie cyfrowe i automatyzacyjne firmy do produkcji robotów nowej generacji – wzmacniając wiodącą pozycję ABB w dziedzinie robotyki i automatyzacji w Chinach.

– Opierając się na trzech dekadach sukcesów w Chinach, otwarcie naszej nowej megafabryki jest kolejnym kamieniem milowym w pomaganiu naszym klientom w zrównoważonym rozwoju, rozwiązywaniu problemów niedoborów siły roboczej i tworzeniu wartościowych miejsc pracy w nowej erze automatyzacji – powiedział Sami Atiya, prezes ABB Robotyka i Automatyka Dyskretna. – Nasza innowacyjna, zautomatyzowana i elastyczna fabryka odgrywa kluczową rolę w naszej strategii „w Chinach dla Chin”, wzmacniając nasz pełny łańcuch wartości tutaj. Dzięki ponad 90 procentom sprzedaży obsługiwanej przez naszą fabrykę, nowy zakład pomoże naszym klientom w Chinach tworzyć więcej produktów, rozwiązań i usług wytwarzanych lokalnie.

ABB przewiduje, że światowy rynek robotów wzrośnie z obecnych 80 miliardów dolarów do 130 miliardów dolarów w 2025 r., podczas gdy Chiny, największy na świecie rynek robotyki, odpowiadały za 51 procent światowych instalacji robotów w 2021 r., przekraczając milion sztuk robotów operacyjnych w 2021 r.

Pracownicy

Obiekt łączy świat fizyczny i cyfrowy, tworząc cyfrowy ekosystem produkcyjny, który wykorzystuje wirtualne systemy planowania i zarządzania produkcją w celu poprawy wydajności i maksymalizacji produktywności poprzez gromadzenie i analizę danych. Nie ma tradycyjnych, stałych linii montażowych – zamiast tego elastyczne, modułowe komórki produkcyjne są połączone cyfrowo i połączone w sieć oraz obsługiwane przez inteligentne, autonomiczne roboty mobilne. Systemy robotyczne napędzane sztuczną inteligencją przejmują zadania, takie jak wkręcanie śrub, montaż i przenoszenie materiałów, odciążając ludzi od tych zadań i umożliwiając bardziej satysfakcjonującą pracę.

– Ten zakład produkcyjny i badawczo-rozwojowy urzeczywistnia naszą wizję fabryki przyszłości – w której elastyczna automatyzacja sprawia, że ​​produkcja i logistyka wewnętrzna są bardziej odporne, szybsze i wydajniejsze – powiedział Marc Segura, prezes ABB Robotics. – Uosabia nasze zaangażowanie w najnowszą elastyczną, modułową, inteligentną produkcję i reprezentuje nasze skupienie się na technologiach uczenia się AI na rzecz inteligentniejszej robotyki. W naszym nowym ośrodku badawczo-rozwojowym będziemy wspólnie opracowywać nowe rozwiązania z firmami, aby przygotować je na nową erę automatyzacji na największym na świecie rynku robotyki.

Znajdujące się tam centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni 8 000 m2 będzie tworzyć nowe innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), cyfryzacji i oprogramowania, takie jak autonomiczna mobilność, cyfrowy bliźniak, oprogramowanie do widzenia maszynowego i oprogramowanie do programowania niskokodowego, aby uczynić roboty bardziej inteligentnymi, elastyczny, bezpieczniejszy i łatwiejszy w użyciu.

Te innowacje, opracowane wspólnie z partnerami i klientami w „otwartym laboratorium” ABB, pomogą odblokować nowe możliwości elastycznej automatyzacji w nowych sektorach, takich jak pojazdy nowej energii (NEV), logistyka, opieka zdrowotna, żywność i napoje. Po przeszkoleniu ponad miliona osób w Chinach od 2005 roku w ramach istniejących partnerstw ze szkołami i uniwersytetami, nowa strona będzie nadal przygotowywać i wyposażać partnerów i użytkowników końcowych w umiejętności niezbędne do rozwoju w nowej erze automatyzacji.

Fabryka

– Odkąd firma ABB Robotics weszła na chiński rynek prawie 30 lat temu, wspiera klientów we wszystkich sektorach, od motoryzacyjnego i elektronicznego po metale, tworzywa sztuczne i logistykę. Teraz dzięki naszej nowej megafabryce możemy sprostać gwałtownemu wzrostowi zapotrzebowania na automatyzację w Chinach, szczególnie w nowych segmentach, takich jak między innymi produkcja pojazdów nowej energii, elektronika do noszenia, restauracje, opieka zdrowotna, handel elektroniczny, robotyka w handlu detalicznym i usługach – powiedział Rui Liang, prezes dywizji robotyki ABB w Chinach.

Fabryka jest najnowszym obiektem ABB Robotics and Discrete Automation, który zostanie otwarty w tym roku po nowym globalnym kampusie innowacji i szkoleń w zakresie automatyzacji maszyn w Austrii w lipcu oraz Learning Factory 4.0 w Berlinie we wrześniu.

ABB zatrudnia ponad 15 000 osób w ponad 130 miastach w Chinach, a Chiny pozostają jednym z najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowych i produkcyjnych ABB. Jako jedna z trzech fabryk ABB Robotics na świecie, nowa fabryka w Szanghaju, która zastępuje istniejącą, będzie obsługiwać klientów w Azji. Fabryka w Västerås w Szwecji zaopatruje klientów w Europie, a fabryka Auburn Hills w Michigan obsługuje obie Ameryki.

ABB jest liderem technologicznym w dziedzinie elektryfikacji i automatyzacji, umożliwiającym bardziej zrównoważoną i zasobooszczędną przyszłość. Rozwiązania firmy łączą wiedzę inżynierską i oprogramowanie w celu optymalizacji sposobu produkcji, przemieszczania, zasilania i eksploatacji. Opierając się na ponad 130 latach doskonałości, około 105 000 pracowników ABB jest zaangażowanych we wprowadzanie innowacji, które przyspieszają transformację przemysłową. 

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę