Najnowsze z Przemysł 4.0
Rynek
Jak obecna sytuacja gospodarczo-polityczna wpłynie na rozwój Przemysłu 4.0 w Polsce?
Wysoka inflacja, rywalizacja o pracowników i niestabilne ceny energii w 2023 r. paradoksalnie mogą być szansą na szybszą transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw. Taki wniosek można wyciągnąć z webinaru „Co z tym Przemysłem 4.0? Szanse i zagrożenia dla transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw w 2023 roku”, który Endress+Hauser zorganizował dla specjalistów branży przemysłowej.
Projektowanie i wizualizacja
Przetwarzanie brzegowe zyskuje na znaczeniu
Drastyczny wzrost ilości informacji trafiających do centrów danych i tam przetwarzanych wiąże się z koniecznością odpowiedniej optymalizacji wydajności działania obiektów typu data center. Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu jest wdrożenie infrastruktur typu Edge Data Center firmy Rittal, jednego z najbardziej uznanych na rynku producentów i dystrybutorów tego typu rozwiązań.
Przemysł 4.0
Inteligentne przetwarzanie brzegowe – technologia przyszłości
Wraz z rosnącą liczbą urządzeń i systemów połączonych w sieć rośnie również zapotrzebowanie na wydajne przetwarzanie danych – i to w czasie rzeczywistym. Kluczową rolę ma tu do odegrania inteligentny edge computing (przetwarzanie brzegowe). Jak jednak takie podejście ma się sprawdzić?
Firmy
Fabryka przyszłości w laboratorium – Bosch Rexroth otwiera showroom Przemysłu 4.0
Nowoczesny showroom Bosch Rexroth „Factory of the Future Lab” to miejsce, w którym automatycy, programiści, pracownicy utrzymania ruchu i produkcji oraz pasjonaci technologii mogą poznać, a przede wszystkim – przetestować na żywo, koncepcję Przemysłu 4.0.
Czujniki
Ważna rola czujników w czasach Przemysłu 4.0
W różnych aplikacjach z obszaru automatyki przemysłowej czujniki stanowią niezwykle istotny element składowy. W dużej mierze odpowiadają za poprawność przeprowadzenia konkretnego procesu i za jakość finalnego produktu. Wraz z rozwojem zautomatyzowanych systemów, rozwiązań opartych na Internecie rzeczy i czwartej rewolucji przemysłowej ich rola będzie jeszcze bardziej rosła.
Obsługa i monitorowanie
Nowy interfejs transferu danych dla IIoT
Wśród komponentów i narzędzi dla Przemysłowego Internetu Rzeczy na polskim rynku pojawia się wiele nowości. Doświadczone w wykorzystywaniu technologii czwartej rewolucji przemysłowej firmy sięgają po rozwiązania kompatybilne z innymi dobrze znanymi, ale wciąż innowacyjnymi produktami. Wśród nich profesjonaliści wyróżniają nowoczesny serwer od ifm electronic – interfejs umożliwiający łatwy transfer danych na poziom IT.
Przemysł 4.0
Bezpieczeństwo w Przemyśle 4.0. Od kogo zależy?
Co piąta firma przemysłowa w Polsce zainwestowała w cyfrowe rozwiązania w ciągu ostatnich trzech lat. Podłączone do sieci inteligentne systemy sprawiają, że produkcja jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Przyczyniło się to jednak także do większego narażenia zakładów na cyberataki, które mogą sparaliżowaćich działanie. Według ekspertów Eaton ochrona przemysłu 4.0 przed cyberzagrożeniamibędzie skupiała się na czynnikach ludzkich. Ważniejsze niż rozwiązania będą odpowiednie decyzje i świadomość ryzyka.
Ludzie i komentarze
Internet Rzeczy – więcej szans niż zagrożeń
Rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), w tym jego przemysłowej odmiany (IIoT), zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność w sferze biznesowo-przemysłowej. I to bez względu na branżę, w jakiej funkcjonuje przedsiębiorstwo, profil jego działalności czy wielkość.
Przemysł 4.0
Jak rozszerzona rzeczywistość pomaga w pandemii. I nie tylko
W perspektywie długoterminowej pandemia COVID-19 zmienia sposób, w jaki uczymy się i pracujemy. W tym kontekście zdolność przedsiębiorstw do dostosowania się do nowych warunków ramowych staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Technologie cyfrowe są coraz ważniejsze także w takich procesach jak rekrutacja, edukacja i szkolenia. W tym kontekście główną rolę może odegrać rozszerzona rzeczywistość (AR – augmented reality).
Przemysł 4.0
Intelligent Edge Computing: dlaczego warto stawiać na przetwarzanie brzegowe?
Inteligentne urządzenia brzegowe będą dla przyszłej dekady tym, czym 20 lat temu był dla nas Internet. Inteligentne miasta, pojazdy i hale produkcyjne – to tylko przedsmak tego, co może zaoferować nam ta technologia. Przyjrzyjmy się, czym jest Intelligent Edge i jaki potencjał innowacyjności w sobie kryje.
Przemysł 4.0
Sektor przemysłowy mocniej zainteresowany robotyzacją
Pandemia stworzyła poważne zagrożenia dla ciągłości procesów przemysłowych. Odpowiedzią na problemy rynku pracy stała się robotyzacja. Zainteresowanie inteligentnymi technologiami jest doskonale widoczne w transporcie wewnętrznym. Już teraz roboty AMR są zdolne przejąć większość zadań intralogistycznych. Zapewniają bezpieczeństwo wewnętrznych łańcuchów dostaw i optymalizację kosztów transportu.
Przemysł 4.0
Ile jest i będzie wart globalny rynek Przemysłu 4.0?
W ciągu najbliższych pięciu lat globalny rynek Przemysłu 4.0 będzie wart trzy razy więcej niż obecnie. Wciąż jednak polskie firmy z pewnym dystansem podchodzą do inwestycji w tym obszarze. Zaledwie co czwarte polskie przedsiębiorstwo ma choćby w planach cyfrową rewolucję.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6