IoT napędza Przemysł 4.0: Rośnie rynek czujników bezprzewodowych
Wartość rynku określanego jako Przemysł 4.0 została wyceniona na 114,3 mld dolarów za 2023 r. – wynika z badań instytutu Global Market Insights. Perspektywy rozwoju nowoczesnego przemysłu malują się pozytywnie ze średnim wskaźnikiem rocznego wzrostu na poziomie 20% w latach 2024-2032. Według danych GMI to właśnie Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) stanowił będzie najbardziej istotną gałąź Przemysłu 4.0 – już teraz posiadając 1/5 jego udziałów.
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) polega na umiejętnym wykorzystaniu inteligentnych czujników do monitorowania i zbierania danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych, zwiększenie wydajności i przewidywanie usterek. Czujniki te mogą działać w ramach prywatnych chmur, co zapewnia większe bezpieczeństwo danych i lepszą kontrolę nad ich przepływem. Dzięki analizie zebranych informacji, firmy mogą szybko reagować na zmiany, minimalizować koszty i usprawniać zarządzanie zasobami, co prowadzi do wzrostu efektywności i innowacyjności w przemyśle. Również w Polsce segment IIoT rośnie, zwiększając swoją wartość w ujęciu YoY o ok. 20% i w minionym roku osiągając poziom 10 mld zł.
Przemysłowy Internet Rzeczy znajduje również zastosowanie w branży produkcyjnej – segment ten miał niespełna 20% udziałów w rynku globalnego Przemysłu 4.0 w ujęciu użytkownika końcowego. Oczekuje się, że w kolejnych latach odnotuje kolejny silny wzrost. Powodem tego jest przyjmowanie zaawansowanych technologii przez kolejne branże. Automatyzacja, IIoT, zbieranie i analiza danych oraz robotyka oparta o AI przekształcają tradycyjne procesy produkcyjne, czyniąc je bardziej wydajnymi, elastycznymi i opłacalnymi.
– Zbieranie i analiza danych stanowią fundament wdrażania Przemysłu 4.0. Wiele organizacji nie dostrzega lub nie jest świadomych ich ogromnego potencjału, który może przyczynić się do optymalizacji procesów produkcyjnych, redukcji kosztów operacyjnych, poprawy efektywności operacyjnej (OEE) oraz bardziej świadomego podejmowania decyzji strategicznych. Powodem może być brak świadomości, zrozumienia złożoności technologii oraz narastające obawy o bezpieczeństwo. To właśnie tutaj Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) odgrywa istotną rolę, zapewniając narzędzia nie tylko do efektywnego gromadzenia danych, ale również do zapewnienia ich ochrony zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa, jak ISO/IEC 27001 czy NES-2. To kompleksowe podejście do zabezpieczania sieci i urządzeń końcowych jest kluczowe dla rozwoju IoT i zapewnia ochronę na najwyższym poziomie, minimalizując ryzyko cyberataków i nieautoryzowanego dostępu – wyjaśnia Alicja Strzemieczna, IIoT Sales Director CEE w Advantech.
Internet rzeczy (IoT) odgrywa kluczową rolę w strategiach ESG, ponieważ umożliwia zbieranie, analizowanie i wykorzystywanie danych w celu poprawy efektywności operacyjnej oraz zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej firm w Europie wykorzystuje tę technologię do monitorowania zużycia energii w czasie rzeczywistym, automatyzacji procesów i optymalizacji pracy urządzeń, co pozwala nie tylko na lepsze zarządzanie zasobami, ale także na redukcję kosztów operacyjnych oraz śladu węglowego. Zastosowanie urządzeń IoT wspiera firmy w zarządzaniu emisjami, co jest kluczowe w kontekście spełniania norm środowiskowych oraz realizacji celów ESG. Integracja IoT z inteligentnymi algorytmami umożliwia dynamiczne dostosowanie zużycia energii do aktualnych potrzeb, co przekłada się na wyższą wydajność operacyjną oraz większą zgodność z globalnymi trendami zrównoważonego rozwoju. Działania te są nie tylko zgodne z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi, takimi jak PPWR czy GOZ, ale również odpowiadają na zmieniające się oczekiwania konsumentów, którzy coraz częściej wybierają producentów dbających o środowisko.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Rozwój zaawansowanych technologii sprzyja wzrostowi Przemysłu 4.0. Polski rynek wydaje się dla niego perspektywiczny, choćby z powodu konieczności nasycenia go innowacyjnymi rozwojami:
– Popyt na rozwiązania Przemysłu 4.0 w Polsce wynika chociażby z potrzeb rynku z perspektywy branż. Warto tu wspomnieć o produkcji, przemyśle lotniczym, obronnym, motoryzacyjnym, ale także opiece zdrowotnej czy usługach komunalnych. Jednocześnie niezbędna jest solidna infrastruktura technologiczna dla kolejnych wdrożeń i silny nacisk na innowacje – podsumowuje Alicja Strzemieczna.
Źródło: Advantech