Transformacja cyfrowa polskiego przemysłu

Transformacja cyfrowa polskiego przemysłu Enea

Jak wygląda transformacja cyfrowa polskiego przemysłu? Co jest największym wyzwaniem przy wprowadzaniu rozwiązań chmurowych? Czy kadra kierownicza jest, w odczuciu pracowników, przygotowana do zmiany? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym raporcie „Technologie, usługi i produkty zmieniające polski przemysł” – opracowanym przez Endress+Hauser Polska przy wsparciu Politechniki Rzeszowskiej i Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Publikacja jest podsumowaniem szerokiej analizy polskiego przemysłu, która miała miejsce od kwietnia do maja 2022 r. Wzięli w niej udział zarówno pracownicy linii produkcyjnych, jak i kadra menadżerska.

Powiązane firmy

Endress+Hauser Polska

Raport ma za zadanie dostarczyć wiedzę o obecnej kondycji i przyszłości polskich przedsiębiorstw w obliczu transformacji cyfrowej. Niezmiernie cieszy mnie, że 3⁄4 firm uczestniczy już w cyfrowej transformacji, a ich przedstawiciele dostrzegają korzyści płynące z tego procesu i mogą liczyć na wsparcie zewnętrznych firm serwisowych – mówi Maciej Sieczka, prezes zarządu Endress+Hauser Polska.

90% firm deklaruje, że bierze udział w transformacji

W ramach przeprowadzonego badania 90% pytanych przedsiębiorstw zadeklarowało uczestnictwo w cyfrowej transformacji, a 50% ocenia automatyzację procesów produkcyjnych w swojej firmie jako zaawansowaną. Pewne obawy może budzić jednak fakt, że polski przemysł rzadko działa w oparciu o plan, a częściej realizuje działania ad hoc. Aż 2/3 respondentów przyznaje, że działa bez strategii we wdrażaniu cyfrowych technologii, a tylko 34% ocenia pozytywnie przygotowanie kadry zarządzającej do tej zmiany.

Z planem czy bez – respondenci badania niemal jednogłośnie wskazują, że cyfryzacja pozwala im zautomatyzować powtarzalne zadania, zoptymalizować linię produkcyjną i zwiększyć komfort pracy pracowników.

Cyfrowa transformacja umożliwia szeroki dostęp do bardzo obszernych zbiorów danych, aktualnych i historycznych, pozwala je analizować i porównywać, co daje szerszy obraz i stwarza zupełnie nowe możliwości zarządzania procesami. Co więcej, umożliwia ona zdalny dostęp do danych, co pozwala reagować na bieżąco, nawet z własnej kuchni, z kubkiem kawy w ręku – mówi Bartosz Fras, Product Manager Level & Digital Solutions Endress+Hauser Polska.

Warto iść ścieżką rewolucji 

Motorem napędowym transformacji cyfrowej wśród firm z sektora przemysłowego jest przede wszystkim potrzeba optymalizacji i wprowadzenia usprawnień. Głównymi podawanymi powodami, dla których firmy decydują się na wprowadzanie nowych technologii, są: zwiększenie efektywności procesów (74%) oraz obniżenie lub optymalizacja kosztów (68%), a także ułatwienie raportowania (56%).

Firmy przyznają, że ścieżka rewolucji przemysłowej oddziałuje również pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Wykorzystanie najnowszych technologii oszczędzających energię kształtuje wśród potencjalnych klientów wizerunek marki: innowacyjnej, rozwijającej się, nowoczesnej, podążającej za wartościowymi trendami.

Transformacja cyfrowa a cel klimatyczny 

Jak wskazują reprezentanci przebadanych firm, 2022 jest rokiem poszukiwania i eksplorowania technologii umożliwiających optymalizowanie oraz zmniejszanie kosztów produkcji. Ten kierunek opierać się będzie nie tylko na nowych alternatywnych surowcach wykorzystywanych do produkcji, ale również na wprowadzaniu najnowocześniejszych rozwiązań, których głównym celem jest ograniczenie wydzielania CO2. Polski przemysł ma świadomość konieczności ograniczania zużycia energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej.

Wdrożenie Przemysłu 4.0 to proces wielopłaszczyznowy, do którego należy podejść strategicznie i długofalowo. To edukacja pracowników i walka ze skostniałym obrazem fabryk i tradycyjnych linii produkcyjnych. To zmiana, którą zacząć trzeba od środka – komentuje wyniki badania dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych na Politechnice Rzeszowskiej.

 Źródło: Endress+Hauser

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę