Chmura podstawą Przemysłu 5.0
Ważnym elementem którego nie można pominąć w dyskusjach na temat wdrażania modelu Przemysłu 5.0 w firmach produkcyjnych oraz zachodzącej wśród nich transformacji cyfrowej jest chmura obliczeniowa. Jest ona ściśle związana z cyfryzacją, będąc jednym z jej najważniejszych elementów.
Pod pojęciem chmury obliczeniowej (Cloud Computing) kryje się duży zestaw usług podzielonych na trzy kategorie: infrastruktura jako usługa (IaaS), platforma jako usługa (PaaS) i oprogramowanie jako usługa (SaaS). Wszyscy wiodący dostawcy chmurowi oferują dzisiaj od 100 do nawet 200 usług, które w większości przypadków pozwalają na zbudowanie kompletnego systemu IT do obsługi działalności przedsiębiorstwa.
Zestaw usług chmurowych rozwiązuje problemy
Cloud Computing pomaga z licznymi problemami firm produkcyjnych. Do najważniejszych potrzeb przemysłu zaliczyć można:
- Konieczność przejścia na lepiej skalowalną platformę dla zwiększenia elastyczności i stabilności procesów produkcyjnych;
- Potrzebę uzyskania lepszego wglądu w działalność zakładu, co pozwoli usprawnić zarządzanie i zwiększyć przychody;
- Poprawę jakości produkcji i zwiększenie satysfakcji klientów;
- Likwidację tzw. długu technologicznego, co jest głównym przyczynkiem realizowania projektów transformacji cyfrowej.
Przedsiębiorstwa produkcyjne mogą szybciej podążać drogą do Przemysłu 5.0, wdrażając rozwiązania w takich obszarach, jak:
- Zastosowanie technologii Internetu Rzeczy (IoT), dzięki której uzyskuje się lepsze zarządzanie zużyciem mediów i emisji, minimalizację śladu węglowego w procesach dystrybucyjnych i przemysłowych oraz bardziej optymalne wykorzystanie surowców;
- Integracja procesów na wspólnej platformie, co ułatwia analizowanie danych generowanych podczas produkcji, dzięki czemu można podejmować trafniejsze decyzje biznesowe;
- Adaptacja algorytmów uczenia maszynowego, identyfikujących w analizowanych danych wzorce i schematy, które można wykorzystać do budowania systemów przewidywania awarii i potencjalnych wad produktu;
- Redukcja zadań wykonywanych ręcznie przez maksymalną automatyzację procesów produkcyjnych.
Niskie tempo adaptacji chmury w Polsce
Mimo wielkich zalet przetwarzania w chmurze, adaptacja tego modelu w naszym kraju jest wciąż dosyć niska. Według raportu PwC z 2023 roku, w Polsce chmurę wdrożyło 38% firm, w porównaniu do 54% w EMEA oraz 78% w USA. Tyle samo respondentów wskazało, że w ich organizacji opracowano kompleksową strategię dotyczącą przetwarzania danych w chmurze. Większość firm decyduje się wdrażać rozwiązania chmurowe po kolei, modernizując jeden obszar biznesowy na raz.
Jednym z czynników hamujących wdrażanie rozwiązań Cloud Computing jest obawa firm o bezpieczeństwo ich danych biznesowych.
– Przekonanie, że dane zgromadzone w systemach lokalnych są bezpieczniejsze niż w chmurze jest całkowicie błędne. Wystarczy tutaj przytoczyć przykłady z sektorów takich jak bankowość czy ubezpieczenia. Instytucje branży finansowej korzystają z rozwiązań chmurowych, a przecież podlegają one bardzo silnym regulacjom. ‘Chmura’ oznacza tak naprawdę niezwykle wyrafinowane technologicznie centra obliczeniowe, a to z kolei powinno być dla nas wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa – tłumaczy Paweł Worożyszczew, Service Delivery Manager, DXC Technology Polska.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Zalety modelu chmurowego dla przedsiębiorstwa
Chmurowe centra danych to instalacje posiadające kilka instancji (zwykle po trzy), między którymi przepływają, a w przypadku uszkodzenia głównego systemu, przełączenie między centrami zapasowymi trwa ułamki sekund.
Model chmurowy jest także doskonale przygotowany na nagłe zwiększenie mocy obliczeniowej, potrzebne firmom podczas większego zapotrzebowania na produkcję lub sprzedaż. Skalowanie w chmurze jest kwestią zaledwie kilku kliknięć – by mieć lokalnie odpowiedni zapas przestrzeni dyskowej i mocy serwerów, firmy musiałyby zainstalować u siebie rozbudowaną infrastrukturę, która przez większość czasu będzie nieużywana.
Dodatkowym aspektem przemawiającym za chmurą jest możliwość pracy z zawsze aktualnymi rozwiązaniami informatycznymi. Modernizacja środowiska, cykliczne aktualizacje oprogramowania czy instalowanie poprawek – o to wszystko dba dostawca chmury. Jest to ogromne ułatwienie dla korporacyjnych administratorów IT - infrastrukturę lokalną muszą oni konserwować na bieżąco i całkowicie odświeżać praktycznie co kilka lat.
– Korzystanie z chmury to dla organizacji ogromne oszczędności czasu i pieniędzy. Budując system lokalny mamy do czynienia z jednorazowym wydatkiem, a potem ponosimy koszty utrzymania infrastruktury. W chmurze płaci się w systemie abonamentu miesięcznego, przez co koszty są dla firmy dużo łatwiejsze do zarządzania – dodaje Paweł Worożyszczew.
Źródło: DXC Technology