Tesla przedstawia funkcjonalny prototyp planowanego robota humanoidalnego

Tesla przedstawia prototyp planowanego robota humanoidalnego Tesla

W sierpniu ubiegłego roku Elon Musk ogłosił, że Tesla pracuje nad dwunożnym humanoidalnym robotem , który może wykonywać nudne i/lub niebezpieczne zadania dla ludzi. Jego firma zaprezentowała dwa prototypy, z których jeden może już samodzielnie chodzić. Przedstawienie robota miało miejsce w ubiegły piątek (30 września) w biurze Tesli w Palo Alto w Kalifornii w ramach prezentacji Tesli AI Day.

Po wstępie Muska na scenę wyszedł prototyp Bumble C, który został „w szorstkim rozwoju”, pomachał publiczności, wykonał podwójne pompowanie pięścią, a potem znowu odszedł. Podobno był to pierwszy raz, kiedy robot chodził całkowicie samodzielnie, niewspierany przez żadne liny nad głową.

Prezentacja wideo pokazała następnie kilka praktycznych zastosowań robota. Wspierany przez linkę w nagraniu, Bumble C podniósł i niósł pudełko, podniósł konewkę i podlał kilka roślin, a następnie podniósł i umieścił stalowy pręt. We wszystkich przypadkach pokładowy system rozpoznawania obiektów był w stanie wizualnie zidentyfikować obiekty docelowe.

Następnie Musk ogłosił zgrabniejszy, bardziej usprawniony prototyp – nazwany Optimus – który podobno jest znacznie bliższy planowanemu modelowi produkcyjnemu bez uwięzi. Ponieważ nie jest jeszcze w stanie chodzić, musiał zostać wypchnięta przez grupę techników, po czym zademonstrował pewne ruchy ramion, rąk i nóg.

Podczas gdy oba roboty wykorzystują obecnie siłowniki „pół-gotowe”, Musk stwierdził, że ostateczna wersja będzie zawierać niestandardowe siłowniki, baterie i systemy sterowania Tesli. Plany wymagają również, aby był w stanie poruszać wszystkimi palcami niezależnie (w tym kciukiem przeciwnym). Podobnie jak w przypadku istniejących prototypów, wykorzysta on dostosowaną wersję technologii autopilota opartej na sztucznej inteligencji, stosowanej już w samochodach Tesla.

Według Muska, ostatecznym celem firmy jest opracowanie w pełni autonomicznego robota, który można łatwo wyprodukować w dużych ilościach, co prawdopodobnie utrzyma jego cenę poniżej 20 000 USD.

Źródło: Newatlas

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę