elektrotechnik AUTOMATYK online
O AUTORZE
Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
Rynek
Platforma informatyczna synchronizuje podaż i popyt na energię elektryczną
W Niemczech w ramach projektu Kopernikus SynErgie, Instytut Fraunhofera ds. Inżynierii Produkcji i Automatyki IPA współpracuje z partnerami w celu opracowania platformy synchronizacji energii, która pozwoli przemysłowi zrównoważyć te wahania i zsynchronizować produkcję z podażą energii. Naukowcy z Fraunhofer IPA opracowują również obecnie pierwszą aplikację oszczędzającą energię elektryczną dla platformy IT.
Firmy
Schneider Electric doceniony przez Microsoft
Schneider Electric otrzymał nagrodę Partnera Roku 2022 Microsoft w kategorii Energy & Sustainability. Firma została wyróżniona spośród najlepszych partnerów Microsoft za innowacyjne rozwiązania programowe EcoStruxure™, które zostały dostarczone klientom przy wykorzystaniu technologii Microsoft, w tym Azure Cloud i Dynamics 365.
Inne
Jak sieć 5G wpłynie na rozwój infrastruktury brzegowej?
Vertiv opublikował raport specjalny „Edge Archetypes 2.0 – Deployment-Ready Edge Infrastructure Models”, w którym zaprezentował cztery wzorcowe modele wdrażania infrastruktury brzegowej. Stanowią one filar dla projektantów tego typu rozwiązań i umożliwiają osiągnięcie znacznych oszczędności, jak też przyspieszenie prac implementacyjnych.
Inne
Miliony nowoczesnych liczników do zdalnego odczytu zużycia energii
Już 15 lipca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie pierwszy nabór w programie priorytetowym „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. To propozycja dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy będą mogli otrzymać dotacje na zakup i instalację u odbiorców końcowych liczników zdalnego odczytu energii oraz na modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do użytkowania tych nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Budżet programu wynosi 1 mld złotych.
Firmy
Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot Taurona
Tauron zakończył roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie Tauron pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
Inne
Morska energetyka wiatrowa to szansa dla przemysłu stoczniowego
W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej, także w Polsce. Globalnie zainstalowana moc ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Perspektywy rozwoju MEW na Morzu Bałtyckim, jak i w skali ogólnoeuropejskiej analizuje nowy raport o dostępności statków instalacyjnych, od której w istotny sposób zależy tempo rozwoju sektora offshore. Premiera publikacji odbyła się podczas corocznej Konferencji PSEW 2022.
Inne
Enea Operator realizuje unikatowy projekt badawczy
Enea Operator, realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych, rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla.
Firmy
Farnell świętuje 25 lat partnerstwa z firmą Bourns
Bourns Inc. to wiodący producent i dostawca czujników prędkości i położenia, rozwiązań do zabezpieczenia obwodów elektronicznych, komponentów magnetycznych, modułów mikroelektronicznych, elementów paneli sterowniczych i elementów rezystywnych. Siedziba firmy znajduje się w Riverside w Kalifornii.
Inne
Projektowanie i produkcja w pakiecie
Polskie EMS-y rosną w siłę i rozszerzają swoją ofertę. Usługi produkcji elektroniki coraz częściej świadczone są w połączeniu z projektowaniem (ODM), prototypowaniem i walidacją, a nawet certyfikacją. To efekt rosnących oczekiwań klientów, którzy zwykle preferują obsługę „full-service”, pozwalającą na lepszą optymalizację kosztów.
Inne
Pierwszy port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Spółka Orlen Neptun odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez spółkę postępowania z początkiem 2025 r. możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 140