Łatwy i szybki sposób na stworzenie robota

Łatwy i szybki sposób na stworzenie robota Bosch Rexroth

Firma Bosch Rexroth wyznacza nowy standard w zakresie projektowania systemów wieloosiowych. Roboty kartezjańskie do typowych zadań w obszarze przenoszenia można teraz projektować i konfigurować nawet o 90% szybciej. Zestaw w pełni cyfrowych narzędzi prowadzi użytkowników krok po kroku przez cały proces, generuje podgląd systemu na żywo do dalszej konfiguracji i natychmiast dostarcza dane CAD oraz dokumentację. Po zamówieniu systemu w sklepie internetowym użytkownik otrzymuje wstępnie zmontowany system wieloosiowy z precyzyjnie dopasowanymi komponentami.

Nowy, całkowicie cyfrowy i intuicyjny proces szybkiego wymiarowania, doboru, konfiguracji i zamawiania systemów firmy Bosch Rexroth wyznacza nowy standard w zakresie projektowania systemów wieloosiowych. Użytkownicy mogą w zaledwie kilka minut tworzyć roboty liniowe do różnych zadań w obszarze przenoszenia, obsługujące ładunki o wadze do 100 kg i obszary robocze do 13 m3, wykorzystując wstępnie skonfigurowane kombinacje osi.

Zakres zastosowań obejmuje zadania w obszarze paletyzacji, podnoszenia i układania, pozycjonowania, sortowania i montażu. W porównaniu z robotami przegubowymi systemy wieloosiowe zapewniają znacznie wyższy poziom sztywności, precyzji i dynamiki. Można je łatwo wykorzystywać w środowisku produkcyjnym, ograniczając koszty i oszczędzając przestrzeń.

Łatwe wymiarowanie i dobór produktów

Oprogramowanie LinSelect ułatwia proces projektowania i prowadzi użytkowników w sposób intuicyjny krok po kroku, bazując na 5 wstępnie skonfigurowanych kombinacjach osi dostępnych w 36 rozmiarach. Nowe procesy referencyjne umożliwiają opisywanie skomplikowanych sekwencji ruchu za pomocą zaledwie kilku parametrów. Następnie oprogramowanie LinSelect automatycznie wybiera wszystkie systemy napędów mechanicznych – wraz z kontrolerami i silnikami – uwzględniając wymagany okres eksploatacji i poziom precyzji.

Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby oprogramowanie przesłało wszystkie dane i parametry produktu do konfiguratora online w celu wprowadzenia końcowych korekt. Podgląd w czasie rzeczywistym pokazuje wybrany system w formie realistycznego modelu 3D. System wieloosiowy ze wszystkimi specyficznymi cechami można więc zobaczyć z dowolnej perspektywy. Po zakończeniu szczegółowej konfiguracji komponentów, np. pozycji silnika, można pobrać dokumentację oraz model CAD. System wieloosiowy można następnie zamówić bezpośrednio w sklepie internetowym.

Aby ograniczyć do minimum czas instalacji, firma Bosch Rexroth dostarcza skonfigurowanego przez klienta robota jako urządzenie wstępnie zmontowane. W razie potrzeby robot może być dostarczony wraz z kompletnym układem zasilania i okablowaniem. Wszystkie komponenty podsystemu (mechaniczne, silnik i kontroler) są idealnie dopasowane do siebie. Uruchamianie jest prostsze również dzięki temu, że odpowiednie parametry osi są zapisywane w pamięci enkodera silnika i mogą być stamtąd odczytywane. Różne dołączone części i interfejsy ułatwiają montaż modułu osiowego na podstawie za pomocą uchwytów zaciskowych.

Opcja inteligentnego robota liniowego

Zakres prac związanych z uruchomieniem i programowaniem u klienta, a także podłączeniem robota do systemu sterowania wyższego poziomu można ograniczyć nawet o 80%, korzystając z opcjonalnego pakietu Smart Function Kit. W przypadku tego rozwiązania system wieloosiowy staje się rozwiązaniem typu „podłącz i produkuj” z kontrolerem ctrlX DRIVE, systemem sterowania ctrlX CORE i wstępnie zainstalowanym oprogramowaniem. Kreator prowadzi użytkownika przez proces uruchamiania w zaledwie kilku krokach. Parametryzacja i konfiguracja osi całego systemu odbywa się automatycznie. Zamiast czasochłonnego wprowadzania kodu, robota można programować w sposób wizualny za pomocą przygotowanych modułów funkcji.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę