Robotyczny żółw morski na straży środowiska

Robotyczny żółw morski na straży środowiska Beatbot

Jeśli celem jest stworzenie szybkiego, zwrotnego i wszechstronnego robota podwodnego, dlaczego nie skopiować tego, co już świetnie działa w naturze? Właśnie taką drogę obrała chińska firma Beatbot, tworząc inspirowanego naturą Amphibious RoboTurtle.

Zaprezentowany w formie prototypu na targach CES, autonomiczny robot został zaprojektowany do zastosowań takich jak badania ekologiczne, monitorowanie środowiska i działania ratunkowe.

Robot może być wyposażony w różnorodne urządzenia, w tym moduł pobierania próbek wody, GPS, czujniki ultradźwiękowe oraz kamery z obsługą sztucznej inteligencji. Kamery te umożliwiają mu podobno percepcję i reagowanie na zmiany w otoczeniu, a także autonomiczne śledzenie i podążanie za zwierzętami morskimi.

Beatbot

RoboTurtle porusza się, cicho machając wielostawowymi, bionicznymi płetwami, co – według projektantów – sprawia, że jest mniej uciążliwy dla dzikiej fauny w porównaniu do robotów wyposażonych w głośne śruby napędowe. Dodatkowo, robot posiada system kontroli pływalności, który pozwala mu unosić się i opadać w wodzie oraz dryfować na powierzchni. 

Podczas unoszenia się na wodzie robot może ładować swoją baterię za pomocą paneli słonecznych na grzbiecie, a także przesyłać zebrane dane i odbierać zaktualizowane instrukcje misji przez satelitę. Napędzane płetwy umożliwiają mu również wychodzenie na plaże i przemieszczanie się po nich, choć nie należy oczekiwać, że pobije rekordy prędkości na lądzie.

Beatbot

Chociaż dokładne parametry techniczne nie zostały jeszcze ujawnione, przedstawiciel firmy Beatbot informuje, że robot pływa z prędkością zbliżoną do prędkości prawdziwego żółwia morskiego. Ponadto, jeśli będzie regularnie korzystał z przerw na ładowanie słoneczne, może teoretycznie pływać przez cały dzień.

Co ważne, firma (znana głównie z produkcji robotów do czyszczenia basenów) planuje wprowadzić robotycznego żółwia do sprzedaży. Rozmiar i możliwości robota będą dostosowywane do potrzeb każdego klienta.

Należy jednak pamiętać, że RoboTurtle nie będzie jedynym robotycznym żółwiem w oceanie. Zespoły z ETH Zurich, projektu ARROWS oraz Narodowego Uniwersytetu Singapuru również pracują nad własnymi podwodnymi żółwiobotami.

Źródło: Beatbot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę