Niebieski materiał do spiekania laserowego do druku 3D

Niebieski materiał do spiekania laserowego do druku 3D igus

Nowy proszek do spiekania laserowego iglidur i6-BLUE jest wyjątkowo odporny na ścieranie, bezsmarowy i bezpieczny dla żywności zgodnie z przepisami FDA i UE 10/2011

Igus, specjalista motion plastics, wprowadza na rynek nowy materiał do spiekania laserowego dla drukarek 3D: sproszkowany iglidur i6-BLUE jest łatwy do wykrycia dzięki niebieskiemu zabarwieniu, a także zgodny z przepisami FDA i UE 10/2011. Nowy materiał zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo maszyn i systemów w przemyśle spożywczym i napojów. iglidur i6-BLUE w niczym nie ustępuje sprawdzonemu iglidur i6 pod względem wytrzymałości i właściwości ślizgowych oraz jest szczególnie odpowiedni do drukowania 3D ślimakowych kół zębatych, kół zębatych i połączeń zatrzaskowych.

Drukarki 3D jako alternatywa dla konwencjonalnych technologii

Szybka produkcja, niskie koszty i duża elastyczność projektowania: producenci maszyn oraz systemów dla przemysłu spożywczego od dawna stosują drukarki 3D jako alternatywę dla konwencjonalnych technologii, takich jak toczenie i frezowanie. Coraz więcej inżynierów projektowych chce niebieskich materiałów drukarskich. Dlaczego? Ponieważ kolor niebieski jest dobrze widoczny przez co zwiększa bezpieczeństwo żywności. Jeśli wydrukowany w 3D element ulegnie uszkodzeniu, niebieskie fragmenty w produkcie są łatwo widoczne i można je szybko zidentyfikować za pomocą detektorów. Problem polega na tym, że w przypadku procesu selektywnego spiekania laserowego na rynku wciąż jest bardzo niewiele niebieskich materiałów drukarskich, które są zarówno wytrzymałe, jak i odpowiednie dla żywności.

– Aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu, opracowaliśmy teraz iglidur i6-BLUE, proszek do drukowania w kolorze niebieskim, który jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi drukarkami do spiekania laserowego – mówi Monika Gawryś, menadżer ds. produkcji addytywnej firmy igus Polska. – Niebieski, wysokowydajny polimer jest łatwy do wykrycia i odpowiedni do zastosowań z żywnością. W przeciwieństwie do konwencjonalnie produkowanych elementów spiekanych laserowo, iglidur i6-BLUE jest zgodny z wytycznymi higienicznymi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz przepisami UE 10/2011.

Tym, co czyni ten komponent wyjątkowym, jest to, że jest całkowicie niebieski i ma nie tylko kolorowe powierzchnie. Zapewnia to, że wszystkie możliwe fragmenty są niebieskie, a zatem łatwe do wykrycia.

Bardziej odporny na ścieranie 

Dzięki specjalnemu składowi materiałów iglidur i6-BLUE jest również wytrzymały i odporny na ścieranie oraz ma doskonałe właściwości ślizgowe, co czyni go szczególnie przydatnym do drukowania w 3D przekładni ślimakowych i zębatych przeznaczonych do maszyn w przemyśle spożywczym i napojów. Materiał jest odporny na temperatury od -40°C do +80°C.

– Testy w naszym wewnętrznym laboratorium wykazały również, że drukowane w 3D koła zębate wykonane z iglidur i6-BLUE mają znacznie dłuższą żywotność niż te frezowane z polioksymetylenu (POM) i co najmniej dziewięć razy bardziej odporne na ścieranie niż PA12 (SLS) – mówi Gawryś. Ze względu na duże wydłużenie przy zerwaniu materiał drukarski do spiekania laserowego nadaje się również do wytwarzania przyrostowego połączeń zatrzaskowych. Ponadto iglidur i6-BLUE zwiększa higienę maszyn dla przemysłu spożywczego i napojów. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z materiałem do spiekania laserowego i uwalniane automatycznie podczas ruchu, umożliwiając pracę na sucho przy niskim współczynniku tarcia. Eliminuje to potrzebę stosowania smarów, które przyciągają kurz i brud oraz mogą stanowić ryzyko zanieczyszczenia.

Producenci maszyn, którzy nie mają własnej drukarki 3D, mogą skorzystać z usługi drukowania 3D firmy igus  bez minimalnej ilości zamówienia. Wszystko, co wystarczy zrobić, to przesłać model 3D swojego komponentu. Drukarka do spiekania laserowego wytwarza go następnie warstwami z nowego materiału do drukowania iglidur i6-BLUE  działa to znacznie szybciej niż klasyczne technologie produkcyjne, takie jak toczenie lub frezowanie.

– W przypadku komponentów specjalnych, prototypów i serii do 10 000 sztuk możemy skrócić czas dostawy z kilku tygodni do pięciu dni – mówi Gawryś. – Coraz więcej klientów jest wdzięcznych za zaakceptowanie tej umowy w obliczu słabnących łańcuchów dostaw na całym świecie.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę