Pierwszy na świecie interaktywny wyświetlacz holograficzny 3D

Pierwszy interaktywny wyświetlacz holograficzny 3D Public University of Navarra

Zespół naukowców z Publicznego Uniwersytetu Nawarry (UPNA) pod kierownictwem dr cBouzbib dokonał przełomowego odkrycia, tworząc pierwszy na świecie wyświetlacz umożliwiający interakcję z trójwymiarowymi grafikami wyświetlanymi w powietrzu.

Rewolucja w technologii wyświetlaczy

— To, co w filmach nazywamy hologramami, to zazwyczaj wyświetlacze wolumetryczne - grafiki pojawiające się w powietrzu, które można oglądać z różnych kątów bez konieczności noszenia okularów wirtualnej rzeczywistości — wyjaśnia dr Elodie Bouzbib

Technologia ta umożliwia użytkownikom proste korzystanie z urządzenia. Wystarczy podejść i zacząć działać.

Innowacyjna technologia interakcji

Choć komercyjne prototypy wyświetlaczy wolumetrycznych już istnieją, żaden z nich nie pozwalał dotąd na bezpośrednią interakcję z hologramami. 

— Bezpośrednia interakcja oznacza możliwość włożenia rąk, aby chwycić i przeciągnąć wirtualne obiekty, podobnie jak robimy to z ekranami dotykowymi smartfonów — podkreśla Asier Marzo, kierownik projektu.

Jak działają te hologramy?

Wyświetlacze wolumetryczne wykorzystują szybko oscylującą powierzchnię zwaną dyfuzorem, na którą z dużą prędkością (2880 obrazów na sekundę) projektowane są zsynchronizowane obrazy. Dzięki zjawisku bezwładności wzroku, obrazy wyświetlane na dyfuzorze na różnych wysokościach są postrzegane jako kompletna bryła. Dyfuzor porusza się tak szybko, że jest prawie niezauważalny dla ludzkiego oka. Innowacją zespołu było zastąpienie sztywnego dyfuzora elastycznym, co umożliwiło bezpośrednią interakcję bez ryzyka uszkodzenia urządzenia czy obrażeń użytkownika.

Zastosowania praktyczne

Technologia ta otwiera nowe możliwości interakcji z grafikami 3D, pozwalając użytkownikom na naturalne chwytanie i manipulowanie wirtualnymi obiektami. Wyświetlacz holograficzny może także znaleźć zastosowanie w edukacji, muzealnictwie oraz wszędzie tam, gdzie przydatna jest współpraca wielu użytkowników bez konieczności stosowania zestawów VR.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane na konferencji CHI 2025 w Jokohamie (Japonia) w dniach 26 kwietnia - 1 maja. Badania prowadzone są w ramach projektu InteVol, kierowanego przez UPNA i finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

Źródło: Public University of Navarra

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę