Inspirowany owadami robot będzie w stanie przejść przez szczeliny
Jednym z najczęściej sugerowanych zastosowań małych robotów jest poszukiwanie ocalałych osób, które zostały uwięzione w gruzach po katastrofie. Inspirowany owadami robot CLARI może być w tym szczególnie przydatny, ponieważ będzie w stanie przecisnąć się przez naprawdę wąskie poziome szczeliny.
Nazwa CLARI jest akronimem od "Compliant Legged Articulated Robotic Insect" i została stworzona na University of Colorado-Boulder pod kierownictwem doktoranta inżynierii Heiko Kabutza. Współpracował on z profesorem Kaushikiem Jayaramem, który wcześniej stworzył robota inspirowanego karaluchami, który spłaszcza się, aby przecisnąć się przez pionowe szczeliny.
Czworonożne ciało CLARI jest kwadratowe, gdy patrzy się na nie z góry i składa się z czterech sekcji, które są połączone ze sobą za pomocą elastycznej zewnętrznej skóry robota. Każda sekcja zawiera jedną nogę wraz z własną płytką drukowaną i podwójnymi siłownikami, które poruszają nogą do przodu i do tyłu oraz z boku na bok. Oznacza to, że każda noga może działać niezależnie od pozostałych.
Podczas poruszania się po otwartym terenie CLARI zachowuje swój domyślny kwadratowy kształt, zapewniając optymalną prędkość i stabilność. Jeśli jednak napotka lukę, która jest zbyt wąska, może zmienić konfigurację na dłuższy, węższy kształt. Jeśli chodzi o twarde liczby, robot ma około 34 mm szerokości w kształcie kwadratu i zaledwie 21 mm szerokości w stanie wąskim.
Podczas gdy obecna wersja CLARI jest podłączona na stałe do źródła zasilania i kontroli, można mieć nadzieję, że jej potomkowie będą zasilani bateryjnie i wyposażeni w czujniki, które pozwolą im autonomicznie poruszać się po złożonych środowiskach. Naukowcy chcą również uczynić te roboty mniejszymi, ale wyposażyć je w więcej nóg, aby zwiększyć ich zwrotność.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Kiedy próbujemy złapać owada, może on zniknąć w szczelinie – powiedział Kabutz. – Ale jeśli mamy roboty o możliwościach pająka lub muchy, możemy dodać kamery lub czujniki, a teraz możemy zacząć eksplorować przestrzenie, do których wcześniej nie mogliśmy się dostać.
Źródło: University of Colorado-Boulder