Inspirowany owadami robot będzie w stanie przejść przez szczeliny

Inspirowany owadami robot będzie przechodził przez szczeliny Casey Cass/CU Boulder

Jednym z najczęściej sugerowanych zastosowań małych robotów jest poszukiwanie ocalałych osób, które zostały uwięzione w gruzach po katastrofie. Inspirowany owadami robot CLARI może być w tym szczególnie przydatny, ponieważ będzie w stanie przecisnąć się przez naprawdę wąskie poziome szczeliny.

Nazwa CLARI jest akronimem od "Compliant Legged Articulated Robotic Insect" i została stworzona na University of Colorado-Boulder pod kierownictwem doktoranta inżynierii Heiko Kabutza. Współpracował on z profesorem Kaushikiem Jayaramem, który wcześniej stworzył robota inspirowanego karaluchami, który spłaszcza się, aby przecisnąć się przez pionowe szczeliny.

Czworonożne ciało CLARI jest kwadratowe, gdy patrzy się na nie z góry i składa się z czterech sekcji, które są połączone ze sobą za pomocą elastycznej zewnętrznej skóry robota. Każda sekcja zawiera jedną nogę wraz z własną płytką drukowaną i podwójnymi siłownikami, które poruszają nogą do przodu i do tyłu oraz z boku na bok. Oznacza to, że każda noga może działać niezależnie od pozostałych.

Podczas poruszania się po otwartym terenie CLARI zachowuje swój domyślny kwadratowy kształt, zapewniając optymalną prędkość i stabilność. Jeśli jednak napotka lukę, która jest zbyt wąska, może zmienić konfigurację na dłuższy, węższy kształt. Jeśli chodzi o twarde liczby, robot ma około 34 mm szerokości w kształcie kwadratu i zaledwie 21 mm szerokości w stanie wąskim.

Podczas gdy obecna wersja CLARI jest podłączona na stałe do źródła zasilania i kontroli, można mieć nadzieję, że jej potomkowie będą zasilani bateryjnie i wyposażeni w czujniki, które pozwolą im autonomicznie poruszać się po złożonych środowiskach. Naukowcy chcą również uczynić te roboty mniejszymi, ale wyposażyć je w więcej nóg, aby zwiększyć ich zwrotność.

Kiedy próbujemy złapać owada, może on zniknąć w szczelinie – powiedział Kabutz. – Ale jeśli mamy roboty o możliwościach pająka lub muchy, możemy dodać kamery lub czujniki, a teraz możemy zacząć eksplorować przestrzenie, do których wcześniej nie mogliśmy się dostać.

Źródło: University of Colorado-Boulder

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę