Fourier i Tesla prezentują imponujące postępy w dziedzinie robotów humanoidalnych

Postępy w dziedzinie robotów humanoidalnych Fourier Intelligence

Podczas gdy robot Optimus firmy Tesla prezentuje nowe możliwości w zakresie sortowania pick and place i balansowania na jednej nodze, singapurska firma Fourier Intelligence opublikowała nowy film pokazujący proces produkcji swojego superwytrzymałego humanoida GR-1.

Fourier twierdzi, że GR-1 może udźwignąć do 50 kg, dzięki szczególnie mocnej parze robo-pośladków w postaci dwóch siłowników biodrowych o mocy 300 Nm. Jego ramiona i dłonie wyglądają jednak dość wrzecionowato, a firma zasygnalizowała, że robot ten będzie działał jako asystent terapii rehabilitacyjnej, z uchwytami w talii, aby pomóc ludziom wstać z wózków inwalidzkich i łóżek. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tam będą przenoszone te ładunki.

Firma opublikowała wideo ze swoich zakładów produkcyjnych, pokazujące nie tylko montaż robotów, ale także nawijanie cewek w niestandardowych siłownikach, banki drukarek 3D do części nadwozia, bezcielesne ręce najwyraźniej kopiujące ludzkie ruchy na stanowisku testowym i coś, co wydaje się być kontrolerem ręcznym dla robota. 

Może to być subtelna odpowiedź na twierdzenie Agility z zeszłego tygodnia, że jej nadchodzący zakład RoboFab w Salem w stanie Oregon będzie "pierwszą na świecie fabryką robotów humanoidalnych", co wówczas kwestionowaliśmy, ponieważ Fourier wyraził już zamiar wysłania 100 humanoidów GR-1 do klientów do końca roku.

Z drugiej strony Tesla nie mówi jeszcze o produkcji - choć jako firma z pewnością poczyniła ogromne postępy w produkcji samochodów.

Zamiast tego, podczas gdy Fourier wysyła GR-1 do szeregu partnerów badawczo-rozwojowych, mając nadzieję na uzyskanie szeregu perspektyw dotyczących szkolenia i podnoszenia kwalifikacji robota, Tesla pracuje wewnętrznie nad autonomicznymi operacjami i budowaniem możliwości robota Optimus.

Źródło: Tesla

Zasilany przez te same wysokiej klasy komputery wizyjne, których Tesla używa w swoim systemie autopilota "Full Self Driving", Optimus jest teraz w stanie precyzyjnie zlokalizować własne ręce i nogi, kalibrując ich pozycje w przestrzeni, po prostu na nie patrząc. Tesla twierdzi, że ten system samokalibracji pomaga robotowi skuteczniej uczyć się nowych zadań.

Jednym z takich zadań jest zbieranie klocków i sortowanie ich do różnych pojemników według koloru, co robot wydaje się robić z aplauzem, płynnie przekierowując swoje działania, gdy ludzie wkraczają i przesuwają klocki oraz wykazując zdolność do korygowania błędów, gdy klocki nie są odkładane we właściwy sposób.

W tej chwili porusza się dość wolno; większość funkcjonalnego wideo jest prezentowana z prędkością 150%. Ruchy wyglądają jednak na przemyślane, precyzyjne i płynne, a ręce Optimusa wyglądają na sprawne. A równowaga najwyraźniej nie jest problemem - wideo kończy się kilkoma płynnymi, jednonożnymi pozami jogi, które wielu ludzi miałoby trudności z odtworzeniem. 

Firmy, które wprowadzą na rynek humanoidy ogólnego przeznaczenia, działające bezpiecznie i niezawodnie w użytecznych funkcjach oraz szybko i skutecznie uczące się nowych zadań, mogą znaleźć się w bezprecedensowej sytuacji. W miarę rozwoju boty te staną się siłą roboczą jutra, tańszą i mniej skomplikowaną niż ludzie oraz zdolną do wykonywania wielu zadań przez całą dobę, z przerwami na naładowanie baterii.

Źródła: Tesla, Fourier Intelligence

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę