elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Satelita napędzany polem magnetycznym Ziemi

Uniwersytet Michigan
Reklama
Reklama

Studenci z Uniwersytetu Michigan zbudowali miniaturowego satelitę, który sprawdzi, czy można wykorzystać pole magnetyczne Ziemi do wytworzenia ciągu i wyniesienia małych obiektów na wysoką orbitę okołoziemską.

Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, także satelity stają się coraz bardziej miniaturowe. Przykładem mogą być CubeSats – małe, standaryzowane satelity w kształcie kwadratu o bokach 10 × 10 × 10 cm. Niewielkie wymiary sprawiają, że jak dotąd nie udało się wyposażyć ich w układ napędowy (choć rozwiązania takie testowane są w ramach projektu ThermaSat). W efekcie mogą one krążyć jedynie po tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej, w której występuje śladowa grawitacja powodująca, że obiekty pozbawione napędu natrafiają na opór, który powoduje ich przedwczesne niszczenie, swobodny spadek i wreszcie wejście w atmosferę. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Problem jest tym istotniejszy, że dotyczy ok. 60% satelitów krążących po naszej orbicie.

Reklama

Aby temu zaradzić, studenci z Uniwersytetu Michigan opracowali specjalnie wyposażony CubeSat składający się z dwóch satelitów – większego, stanowiącego podstawę oraz mniejszego (wielości smartfona) umieszczonego na sztywnym wysięgniku o długości 1 m. Jego zadaniem będzie pomiar ilości energii pobieranej z jonosfery w różnych warunkach. Jednostka została wysłana w kosmos 10 stycznia 2021 r. z portu kosmicznego w Mojave.

Studenci chcą sprawdzić, czy można wykorzystać pole magnetyczne Ziemi do napędzania miniaturowych satelitów pozbawionych własnego silnika odrzutowego. Ich projekt o nazwie MiTEE-1 składa się z dwóch faz: testów wstępnych w celu zebrania danych pomiarowych oraz budowy kompletnego satelity, który zademonstruje działanie napędu w praktyce. Ten drugi ma składać się z dwóch satelitów CubeSat połączonych drutem o długości 10-30 m. Drut ten transferowałby energię z paneli słonecznych w obwodzie zamykanym przez jonosferę i pod wpływem pola magnetycznego przekształcałby ją w ciąg, który umożliwiałby wyniesienie satelity na wysoką orbitę okołoziemską, kompensując opór atmosfery.

Reklama

Źródło: Uniwersytet Michigan

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama