Najnowsze z Silniki elektryczne
Inne
Ponad 2500 kilometrów na jednym ładowaniu
Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Monachium ustanowili rekord zasięgu pojazdu elektrycznego przy okazji targów IAA Mobility 2023. Opracowany przez nich "muc022" to samochód elektryczny o największym zasięgu na świecie. Dzięki zaawansowanej aerodynamice i lekkiej konstrukcji zużywa zaledwie 0,6 kilowatogodziny na 100 km.
Silniki elektryczne
Do 2027 roku znacznie wzrośnie wartość rynku napędów ultra niskiego napięcia
Badania przeprowadzone przez Interact Analysis pokazują, że rynek autonomicznych robotów mobilnych (AMR) i zautomatyzowanych pojazdów kierowanych (AGV) napędza wzrost w ramach rynku napędów ultra niskiego napięcia (LV). Napęd ultra niskiego napięcia jest skategoryzowany jako <60v.
Silniki elektryczne
Silnik pierścieniowy – budowa, zasada działania, zalety i wady
Choć nie są tak popularne jak silniki indukcyjne klatkowe, to także silniki indukcyjne pierścieniowe znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach przemysłowych, które wymagają wysokiego momentu przy niskim prądzie rozruchowym. Do tego silniki pierścieniowe odznaczają się bardzo prostą konstrukcją, tanią i łatwą w utrzymaniu.
Silniki elektryczne
Rynek silników prądu przemiennego niskiego napięcia w 2022 r.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Interact Analysis pokazują, że rynek silników prądu przemiennego niskiego napięcia (NN) odnotował spory wzrost w ciągu ostatnich kilku lat, głównie w wyniku rosnących cen tego typu jednostek napędowych. Tylko w 2022 r. rynek wzrósł do 17 miliardów dolarów; ceny zwiększyły się od około 35% do 40% w pierwszej połowie roku.
Systemy napędowe i mechatronika
Małe moduły i osie silników liniowych w systemie modułowym
Co najmniej od początku kryzysu związanego z koronawirusem przemysł farmaceutyczny znajduje się pod presją osiągania najwyższego możliwego poziomu automatyzacji. Proces ten wymaga szeregu nowych urządzeń analityczno-badawczych, linii produkcyjnych oraz systemów napełniania i pakowania.
Silniki elektryczne
Przekładnie do silników elektrycznych
Firma Bosch Rexroth w ramach nowej, rozbudowanej platformy eLION do elektryfikacji maszyn mobilnych oferuje przekładnie zębate, które umożliwiają producentom pojazdów korzystanie z pełnych możliwości nowych silników elektrycznych. 1- i 2-biegowe przekładnie są montowane w centralnej sekcji pojazdu i umożliwiają napędzanie dwóch osi za pomocą tylko jednego silnika. Inteligentna integracja kluczowych elementów była możliwa dzięki wykorzystaniu bogatej wiedzy praktycznej w całym procesie projektowania.
Firmy
75 lat firmy FAULHABER
Sukces FAULHABER ma swój początek w latach 40. XX wieku, kiedy to młody inżynier – dr Fritz Faulhaber – założył w niemieckim Schönaich firmę „Feinmechanischen Werkstätten”. W trakcie prac nad rewolucyjnym modelem aparatu fotograficznego „Vitessa” dla znanej marki Voigtländer wpadł na pomysł wykorzystania silnika elektrycznego do przesuwania kliszy.
Silniki elektryczne
WEG wprowadza silnik do zastosowań w wentylatorach
Producent silników przemysłowych WEG wprowadził do swojej oferty serię silników komutowanych elektronicznie (WEG Electronically Commutated Motor, WECM). Silniki te, stworzone z myślą o potrzebach w zakresie bezpieczeństwa i niezawodnego działania wyciągów i wentylatorów, zapewniają poziomy zużycia energii odpowiednie do różnych zastosowań związanych z wymuszonym ruchem powietrza.
Robotyka, montaż i obsługa
Wszystko pod kontrolą
W nowoczesnych systemach za chwytanie i umieszczanie odpowiadają automatyczne chwytaki. Muszą być zarówno mocne, jak i delikatnie, a także wykonywać czynności precyzyjnie i niezawodnie miliony razy. Coraz częściej umożliwiają im to silniki elektryczne, takie jak BX4 firmy FAULHABER. Zimmer Group wykorzystuje go m.in. w nowej serii chwytaków GEP2000, stosowanych na przykład w automatyce laboratoryjnej.
Silniki elektryczne
Nowy silnik krokowy o wyjątkowej prędkości i dynamice
Poprzez swoją prędkość i moment obrotowy nowy silnik krokowy AM3248 firmy Faulhaber podnosi poprzeczkę w zakresie osiągów. Oferowana maksymalna prędkość obrotowa 10 000 obr./min to pięciokrotność możliwości podobnych silników krokowych.
Silniki elektryczne
Silniki ATEX do stref zagrożonych wybuchem
W strefach zagrożonych wybuchem odpowiednie przepisy wymuszają stosowanie silników w tzw. wykonaniu przeciwwybuchowym, które mają wyeliminować lub w znaczącym stopniu ograniczyć ryzyko eksplozji. Dotyczy to również napędów i silników, dlatego też w ofercie producentów znajdziemy silniki z certyfikatem ATEX do stref zagrożonych wybuchem.
Silniki elektryczne
Symulacje pomogą lepiej chłodzić silniki elektryczne
Silniki elektryczne wymagają efektywnego chłodzenia. Coraz częściej zamiast mediów suchych wykorzystuje się w tej roli wodę. A to sprawia, że podczas projektowania napędu trzeba także uwzględnić kwestie związane z układem chłodzenia i dynamiką płynów. Pomocna w tym może okazać się nowa metoda symulacji przepływu cieczy – tzw. metoda ruchomych cząstek (MPS).
- 1
- 2
- 3