Firma Bosch Rexroth podjęła się ambitnego zadania - kompleksowo wyposażyła sale dydaktyczne w nowo powstającym Branżowym Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie automatyki przemysłowej przy Lotniczych Zakładach Naukowych (LZN) we Wrocławiu.
23% polskich przedsiębiorstw już wdrożyło technologie sztucznej inteligencji (AI) – wskazuje raport przygotowany na zlecenie Amazon Web Services (AWS). Wśród firm wdrażających sztuczną inteligencję dominuje korzystanie z dużych modeli językowych (LLM) lub używanie generatywnej sztucznej inteligencji.
Innodisk, globalny lider w sektorze pamięci flash dla przemysłu, pamięci DRAM i wbudowanych akcesoriów, ogłosił wykonanie ostatniego kroku do wejścia na rynek SI, czyli uruchomienie EXMU-X261, Platformy wizji maszynowej FPGA
Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
Użytkownicy dzisiejszych telefonów komórkowych 5G mogą doświadczać następującego wyboru: albo imponujące prędkości pobierania przy wyjątkowo ograniczonym i nierównym zasięgu, albo powszechny i niezawodny zasięg z prędkościami niewiele szybszymi niż dzisiejsze sieci 4G. Nowa technologia opracowana przez inżynierów elektryków z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego łączy to, co najlepsze z obu światów, i może zapewnić łączność 5G, która jest jednocześnie ultraszybka i niezawodna.
Firma DB Schenker wdrożyła inteligentne okulary Picavi do operacji związanych z kompletacją zamówień – docelowo planuje wdrożyć inteligentną kompletację jako standardową procedurę w wielu swoich lokalizacjach. Firma wykorzystuje także inteligentne rękawice do skanowania ProGlove.
Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycji w transformację cyfrową w Polsce o wartości 1 miliarda dolarów. Plan zakłada długoterminowe inwestycje w podnoszenie kwalifikacji, silne lokalne partnerstwa, wsparcie transformacji cyfrowej oraz dostęp do najnowszych technologii chmury obliczeniowej. Pomogą one zrealizować wizję Polskiej Doliny Cyfrowej oraz przyspieszą cyfryzację i wprowadzanie innowacji wśród firm, instytucji publicznych i społeczeństwa.
Rozwiązania techniczne wspierają miasta nie tylko w zarządzaniu transportem czy planowaniu przestrzeni. Inteligentne systemy wideo mogą usprawnić także reagowanie na kryzysowe sytuacje – w razie zagrożenia automatycznie wezwą odpowiednie służby oraz pomogą im w sprawnym docieraniu na miejsce. Według badań takie rozwiązania mogą przyspieszyć czas reakcji w nagłych wypadkach nawet o 20–35%.
W obszarze cyfryzacji Polska wciąż ma dużo do nadrobienia względem bardziej rozwiniętych zachodnich gospodarek. Dlatego też konieczny jest wzrost wydatków w tym obszarze i większa adaptacja cyfrowych technologii w sektorze MŚP. W obliczu spodziewanego spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa to może być szansa na wzrost. Taki plan mają też Chiny.
Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw.
O inteligentnej fabryce i technologiach, które musi spełniać, by zasłużyć sobie na takie miano, rozmawialiśmy z Grzegorzem Bojarczukiem, inżynierem aplikacyjnym EA AMI / Digitalization Driver w firmie Festo.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?