Wojciech Traczyk
Robotyka, montaż i obsługa
Bezpieczeństwo współpracy z cobotem
Wygląda na to, że przed robotami współpracującymi rysuje się świetlana przyszłość. Mają one cechy typowe dla tradyjnych robotów przemysłowych, a przy tym mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem na jednym stanowisku. Konstrukcja cobota, jego parametry i dostępne tryby pracy zostały bowiem całkowicie podporządkowane bezpiecznej kooperacji w środowisku przemysłowym na linii cobot–pracownik.
Instalacje elektryczne
Kable do pracy w wysokich i niskich temperaturach
Każde ekstremalne warunki wymuszają, żeby wykorzystywany w nich asortyment miał odpowiednio dobrane parametry. W przeciwnym razie taki produkt może nie działać poprawnie, ulec uszkodzeniu, a nawet spowodować awarię całej instalacji, której jest jednym z elementów. W przypadku wszelkiego rodzaju kabli i przewodów jednym z największych wyzwań są bardzo wysokie albo bardzo niskie temperatury.
Obsługa i monitorowanie
Optymalna kontrola na linii produkcyjnej
Kontrola jakości jest dziś obowiązkowym etapem wielu procesów produkcyjnych. Bez niej wytworzony produkt może nie być pozbawiony istotnych wad, co może prowadzić do różnych niepożądanych skutków. Obecnie na znaczeniu zyskują zautomatyzowane systemy wizyjne, które przeprowadzają inspekcję produktów bezpośrednio na taśmie produkcyjnej.
Systemy napędowe i mechatronika
Hybrydowe serwonapędy – połączenie serwo i silnika krokowego
Przy projektowaniu różnych aplikacji często pojawia się dylemat, czy wybrać do nich serwonapęd, czy też może silnik krokowy. Oba te typy urządzeń mogą być wykorzystywane do precyzyjnego sterowania ruchem, choć uzyskany efekt może być diametralnie różny. Ciekawą alternatywą, która łączy zalety obu powyższych rozwiązań, są serwonapędy hybrydowe. Dzięki połączeniu silnika krokowego i enkodera taki układ napędowy gwarantuje odpowiednią kontrolę pozycji bez ryzyka utraty kroków.
Robotyka, montaż i obsługa
Coraz prostsze programowanie robota
Wykonywanie przez robota przemysłowego, w tym także mniejszego cobota, odpowiednich zadań wymaga wcześniejszego dokładnego zaprogramowania jego ruchów. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu programowanie robotów było dość skomplikowane i wymagało od ich operatorów odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dziś procesy te stają się coraz bardziej intuicyjne i mogą być wykonywane nierzadko przez osoby bez większych umiejętności programistycznych.
Raporty
Automatyka przemysłowa w dobie zaawansowanych rozwiązań i Przemysłu 4.0
Rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej są dziś integralną częścią praktycznie wszystkich procesów produkcyjnych i w dużej mierze decydują o rozwoju globalnego przemysłu. Z innej strony pojawiające się zaawansowane technologie (np. sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość czy sieć 5G) determinują rozwój automatyki przemysłowej, a rosnąca popularność koncepcji Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy wymuszają na producentach z tej branży stałe udoskonalanie swojej oferty.
Energetyka
Tak można poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa
Rosnące ceny energii są niepokojące z punktu widzenia zarówno gospodarstw domowych, biznesu, jak i całej gospodarki. W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych wyższy koszt pozyskania energii elektrycznej oznacza mniejszą konkurencyjność, niższy poziom dochodów, a w skrajnym przypadku nawet trudności z utrzymaniem się na rynku. Warto zatem stawiać na takie rozwiązania, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię i w ogólnym rozrachunku poprawią efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
Ludzie i komentarze
Maciej Sieczka: Branża przemysłowa ma coraz większą świadomość konieczności zmian [WYWIAD]
Transformacja cyfrowa w obecnych czasach stała się koniecznością. O tym m.in., jak zmienia się podejście polskich przedsiębiorców do tego tematu, co skłania firmy do inwestowania w cyfryzację, a jakie są największe bariery przed szybszą cyfryzacją rozmawiamy z Maciejem Sieczką, prezesem Endress+Hauser Polska.
Robotyka, montaż i obsługa
3 kierunki rozwoju samojezdnych pojazdów transportowych
Jednym z najważniejszych trendów we współczesnej intralogistyce jest dynamiczny rozwój automatycznie sterowanych pojazdów (AGV), które zwiększają poziom zautomatyzowania procesów transportu towarów i przyczyniają się do zwiększenia wydajności zakładów produkcyjnych, magazynów czy też centrów logistycznych.
Silniki elektryczne
Silnik pierścieniowy – budowa, zasada działania, zalety i wady
Choć nie są tak popularne jak silniki indukcyjne klatkowe, to także silniki indukcyjne pierścieniowe znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach przemysłowych, które wymagają wysokiego momentu przy niskim prądzie rozruchowym. Do tego silniki pierścieniowe odznaczają się bardzo prostą konstrukcją, tanią i łatwą w utrzymaniu.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5