Zrobotyzowana koparka buduje mur bez pomocy człowieka

Zrobotyzowana koparka buduje mur bez pomocy człowieka ETH Zurych

Budowanie muru poprzez staranne ustawianie losowo ukształtowanych głazów może być definicją ciężkiej pracy. Ta czynność, kiedyś wykonywana ręcznie, w przyszłości może być całkowicie zautomatyzowana dzięki robotom. Nie dziwi zatem, że jeden z nich został użyty do tego celu.

Robot nosi nazwę HEAP (Hydraulic Excavator for an Autonomous Purpose) i jest w rzeczywistości 12-tonową koparką kroczącą Menzi Muck M545, która została zmodyfikowana przez zespół z instytutu badawczego ETH Zurich. Wśród modyfikacji znalazła się instalacja globalnego systemu pozycjonowania GNSS, zamontowanej na podwoziu jednostki IMU (inercyjnej jednostki pomiarowej), modułu sterującego oraz czujników LiDAR w kabinie i na ramieniu koparki.

W przypadku najnowszego projektu, HEAP rozpoczął prace od skanowania placu budowy, tworząc jego mapę 3D, i rejestrowania lokalizacji głazów (ważących kilka ton każdy), które zostały zrzucone w tym miejscu. Następnie robot podniósł każdy głaz z ziemi i wykorzystał technologię widzenia maszynowego do oszacowania jego wagi i środka ciężkości oraz do zarejestrowania jego trójwymiarowego kształtu.

Algorytm działający w module sterującym HEAP określił następnie najlepszą lokalizację dla każdego głazu, aby zbudować stabilną ścianę z suchego kamienia o wysokości 6 metrów i długości 65 metrów. "Suchy kamień" odnosi się do ściany wykonanej wyłącznie z ułożonych w stos kamieni bez zaprawy między nimi.

Zrobotyzowana koparka buduje mur bez pomocy człowieka zdjęcie w treści artykułu

HEAP przystąpił do budowy takiego muru, umieszczając około 20 do 30 głazów na sesję budowlaną. Według naukowców, mniej więcej tyle głazów zostałoby dostarczonych w jednym ładunku, gdyby użyto skał z zewnątrz. W rzeczywistości jedną z głównych cech eksperymentalnego systemu jest fakt, że pozwala on na wykorzystanie lokalnie pozyskiwanych głazów lub innych materiałów budowlanych, dzięki czemu nie trzeba marnować energii na ich sprowadzanie z innych lokalizacji.

Źródło: ETH Zurich

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę