Precyzyjnie dopasowane napędy do zastosowań w robotyce

Precyzyjnie dopasowane napędy do zastosowań w robotyce Magazino

W różnych obszarach zastosowań od robotów wymaga się w równym stopniu bezpieczeństwa technologicznego, niezawodności i wydajności ekonomicznej. Kluczową rolę w spełnianiu tych wymagań odgywają odpowiednio dopasowane systemy napędowe.

Układy napędowe muszą charakteryzować się różnymi cechami, w zależności od zakresu zastosowań robota. Inne wymagania będą stawiane przed napędami robotów wykorzystywanych do prac kanalizacyjnych, inne do zdalnie sterowanych manipulatorów, robotów do transportu i logistyki, aż po zastosowania chirurgiczne czy protezy. 

Szeroką gamę (ponad 25 milionów możliwych kombinacji) napędów, mikronapędów, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych, a także sterowników prędkości i kontrolerów ruchu z różnymi interfejsami ma w swojej ofercie firma Faulhaber. Jednocześnie ten technologiczny zestaw konstrukcyjny może stanowić podstawę do realizacji indywidualnych zamówień specyficznych dla danego zastosowania, ułatwiając w ten sposób dalszą ewolucję robotyki.

Przykładem takich napędów firmy Faulhaber wykorzystywaych w robotyce może być bezszczotkowy silnik DC o średnicy zaledwie 22 mm z zintegrowanym kontrolerem ruchu, który napędzają mechatroniczne systemy chwytaków, pozwalając osiągnąć wydajność odpowiedników pneumatycznych.

Mikronapędy możemy również znaleźć w systemach kanalizacyjnych. Silniki DC o średnicy zaledwie 15 mm z układem komutacji z metalu szlachetnego montowane w robotach inspekcyjnych charakteryzują się niezawodnością oraz odpornością na przeciążenia i wstrząsy w codziennej pracy. Te niewielkie napędy potwierdzają swoje właściwości również w logistyce. W tej branży coraz więcej czynności związanych z magazynowaniem, pobieraniem i przygotowywaniem towarów do wysyłki jest wykonywanych przez inteligentne roboty. Standardowa jednostka zbudowana z kolumny podnoszącej oraz chwytaka, stosowana w przypadku robota do zadań logistycznych, zawiera układ napędowy składający się z serwomotorów bezszczotkowych DC ze zintegrowanym kontrolerem ruchu oraz przekładnią planetarną. W przypadku kolumny podnoszącej, połączenie to zapewnia precyzyjne pozycjonowanie podczas magazynowania lub pobierania – wszystko to w warunkach stałej pracy z ciągłymi zmianami obciążenia.

Źródło: Faulhaber

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę