elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Precyzyjnie dopasowane napędy do zastosowań w robotyce

Magazino
Reklama
Reklama

W różnych obszarach zastosowań od robotów wymaga się w równym stopniu bezpieczeństwa technologicznego, niezawodności i wydajności ekonomicznej. Kluczową rolę w spełnianiu tych wymagań odgywają odpowiednio dopasowane systemy napędowe.

Układy napędowe muszą charakteryzować się różnymi cechami, w zależności od zakresu zastosowań robota. Inne wymagania będą stawiane przed napędami robotów wykorzystywanych do prac kanalizacyjnych, inne do zdalnie sterowanych manipulatorów, robotów do transportu i logistyki, aż po zastosowania chirurgiczne czy protezy. 

Szeroką gamę (ponad 25 milionów możliwych kombinacji) napędów, mikronapędów, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych, a także sterowników prędkości i kontrolerów ruchu z różnymi interfejsami ma w swojej ofercie firma Faulhaber. Jednocześnie ten technologiczny zestaw konstrukcyjny może stanowić podstawę do realizacji indywidualnych zamówień specyficznych dla danego zastosowania, ułatwiając w ten sposób dalszą ewolucję robotyki.

Przykładem takich napędów firmy Faulhaber wykorzystywaych w robotyce może być bezszczotkowy silnik DC o średnicy zaledwie 22 mm z zintegrowanym kontrolerem ruchu, który napędzają mechatroniczne systemy chwytaków, pozwalając osiągnąć wydajność odpowiedników pneumatycznych.

Mikronapędy możemy również znaleźć w systemach kanalizacyjnych. Silniki DC o średnicy zaledwie 15 mm z układem komutacji z metalu szlachetnego montowane w robotach inspekcyjnych charakteryzują się niezawodnością oraz odpornością na przeciążenia i wstrząsy w codziennej pracy. Te niewielkie napędy potwierdzają swoje właściwości również w logistyce. W tej branży coraz więcej czynności związanych z magazynowaniem, pobieraniem i przygotowywaniem towarów do wysyłki jest wykonywanych przez inteligentne roboty. Standardowa jednostka zbudowana z kolumny podnoszącej oraz chwytaka, stosowana w przypadku robota do zadań logistycznych, zawiera układ napędowy składający się z serwomotorów bezszczotkowych DC ze zintegrowanym kontrolerem ruchu oraz przekładnią planetarną. W przypadku kolumny podnoszącej, połączenie to zapewnia precyzyjne pozycjonowanie podczas magazynowania lub pobierania – wszystko to w warunkach stałej pracy z ciągłymi zmianami obciążenia.

Źródło: Faulhaber

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama