Podsumowanie jubileuszowych targów Enex
Dla miłośników energooszczędnych i ekologicznych technologii z sektora OZE to właśnie Kielce stanowią najważniejszy punkt na mapie Polski. 25. edycja targów Enex okazała się być rekordową pod wieloma względami. W Targach Kielce swoją ofertę zaprezentowało 323 firmy z 15 krajów, a kielecki ośrodek odwiedziło ponad 19,5 tysiąca zwiedzających. W tym samym czasie odbyły się również Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.
W ofercie Wystawców spotkania branży energetycznej nie zabrakło m.in. prezentacji nowoczesnych systemów grzewczych oraz wentylacyjnych, najnowszych rozwiązań fotowoltaicznych oraz magazynów energii, rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, a nawet technologii wodorowych.
Premierowe pokazy i najnowsze rozwiązania w sektorze odnawialnych źródeł energii
Podczas pierwszego dnia targów Enex miały miejsce premierowe prezentacje takich rozwiązań jak: pionierskie pompy ciepła Aquarea A2W z serii K i L od Panasonic, najnowsze wersje liczników pomiaru zużycia prądu Smart Meter od firmy Fronius, technologia budowy drewnianych domów panelowych wykorzystujących technologię CLT od KENO Home, seria systemu magazynowania energii dla gospodarstw domowych iStoragE od firmy Kehua oraz premiera SOFAR 110-125KTLX-G4 - produkt prezentowany przez firmę Energynat.
Nie zabrakło premier również drugiego dnia targów: Viessmann z premierą „niewidzialnych systemów grzewczych”, BRUK-BET PV z pokazem nowego falownika, Mitsubishi Electric z nową pompą ciepła na czynnik chłodniczy R290 oraz Hypontech Polska z hybrydowym rozwiązaniem. W trakcie targów Enex swoją premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie dodatkowo zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun. Krajowe i światowe nowości można było spotkać również na stoiskach Wystawców.
Technologia Rolls-Royce prezentowana na targach Enex
Po raz pierwszy w Polsce, podczas targów Enex brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce SMR zaprezentowało technologię budowy małych elektrowni produkujących wodór, który może zasilać miasta lub przemysł. Wybrana technologia ma umożliwić realizację zeroemisyjnych celów energetycznych Centralnego Klastra Wodorowego, powołanego przez Świętokrzyską Grupę Industria, liczącego 50 podmiotów – instytucji, samorządów i firm. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 r. zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 000 ton rocznie.
Najlepsi w branży energetycznej
Podczas jubileuszowej gali targów Enex nagrodzono firmy, które zdaniem komisji konkursowej pokazały na wystawie najciekawsze produkty. Wyróżniono również przedsiębiorstwa, które mogły się pochwalić innowacyjnym sposobem prezentacji oferty – w formie stoiska. W siedmiu kategoriach przyznano 17 medali i wyróżnień. Natomiast w ramach Top Design nagrodzono i wyróżniono 18 firm.
Branżowe seminaria, fora i konferencje: o pompach ciepła, fotowoltaice i magazynach energii
Przedstawiciele branży fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz pasjonaci energetyki słonecznej podczas targów Enex mogli wziąć udział w Forum Fotowoltaicznym Solar+ , ogólnopolskiej konferencji poświęconej branży PV, kwestiom związanym z przyszłością fotowoltaiki w Polsce, czy dynamicznemu rozwojowi magazynów energii. W trakcie targów zorganizowano również XVI Forum Pomp Ciepła, które było okazją do poznania nowości technicznych i produktowych z branży pomp ciepła i techniki grzewczej, możliwości dofinansowań na ten rodzaj technologii oraz wymiany doświadczeń branży instalacyjnej.
Osoby zainteresowane najnowszymi trendami, projektami i rozwiązaniami w dziedzinie magazynów energii mogły wziąć udział w V edycji konferencji ENERGIA PL, która odbyła się pierwszego dnia spotkania branży energetycznej. To wydarzenie przeprowadzone zostało w czterech grupach tematycznych: prawo, systemy zarządzania energią, produkty finansowe oraz przykłady rynkowych realizacji i magazynów energii. W trakcie targów Enex można było wziąć udział w szkoleniu Solacademy pt. ”Zestawy do magazynowania energii - poznaj gotowe rozwiązania” prowadzone przez Damiana Wilczka oraz w seminarium pt. „Rozproszony system regulacji parametrów sieci niskiego napięcia”, w której prelegentem był prof. dr hab. inż. Zbigniew Krzemiński - Prezes Zarządu MMB Drives,
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Turniej dla instalatorów fotowoltaiki na żywo podczas targów Enex
Jeden z Wystawców - firma Corab zorganizowała w trakcie pierwszego dnia targów Enex widowiskowy turniej „Instalator Roku”, w którym wzięło udział sześć najlepszych firm w branży fotowoltaicznej w Polsce: Voltaic System, Zielona Firma, NEO Technika, EKO PRIME, Instalacyjni.pl oraz Solego – Energia Odnawialna. Szósta edycja wydarzenia była okazją do zaprezentowania sprawności, wiedzy oraz pracy zespołowej, ponieważ zespoły musiały zmierzyć się w trzech etapach: Teleturniej, Sztafeta oraz Wielki finał. Zwycięzcą wielkiego finału okazała się Zielona firma z Krakowa.
Strefa Elektromobilności z autami elektrycznymi i hybrydowymi
Po raz kolejny do dyspozycji gości targów Enex była Strefa Elektromobilności z najnowszymi modelami aut elektrycznych i hybrydowych, a nawet z samochodem wodorowym Toyota Mirai. Zwiedzający mogli nie tylko zobaczyć z bliska, ale również przejechać się takimi modelami jak: Mercedes EQB, EQC, EQS oraz EQS SUV, Fiat 500 i Fiat Ducato, Citroen eC4, Mazda MX-30 i CX-60, Mercedes eVito furgon, hybrydowy Jeep Grand Cherokee, Hyundai Kona Electric, Hyundai Ioniq 5, Peugot e-2008 oraz Opel Mokka-e.
Strefa YouTubera i najbardziej znani polscy twórcy branży OZE
Po raz pierwszy, podczas targów Enex powstała Strefa Youtuberów, w której można było spotkać dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych Youtuberów z zakresu odnawialnych źródeł energii, elektromobilności oraz inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań technologicznych. W ciągu dwóch dni targów zorganizowano dwa spotkania live z zaproszonymi Youtuberami.
Gry i konkursy w trakcie jubileuszowych targów Enex
W trakcie dwóch dni targów Enex zorganizowano liczne konkursy z cennymi nagrodami. W specjalnej strefie wystawienniczej pn. MiastOZE redakcji GLOBEnergia można było wziąć udział w grze miejskiej, a firma SolarEdge przeprowadziła zmagania o tytuł designera systemów PV. W innym z konkursów na najlepsze hasło reklamowe do wygrania były dwie pompy ciepła: typu monoblok VGE 7kW na stoisku nr E-47 VGE oraz pompa ciepła marki Eco Pomp monoblok powietrze-woda na stoisku nr D-16 firmy PV Energia Polska.
Kolejną edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w 2024 r.
Źródło: Targi Kielce