Tauron wspiera efektywność energetyczną

Tauron wspiera efektywność energetyczną Canva

Prawie milion złotych mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię firmy, które przeprowadziły w ciągu dwóch ostatnich lat audyt energetyczny i wdrożyły rekomendowane przez ekspertów Taurona rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną. Firmy ograniczyły w ten sposób zużycie energii łączenie nawet o 300 GWh. To to tyle, ile zużywa firma produkcyjna w ciągu roku. – Najtańsza energia to ta zaoszczędzona, dlatego promujemy wdrażanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biznesie – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

– Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii. Nawet o 30% może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące jej zużycie – dodaje prezes Grupy Tauron.

Różne drogi do celu 

Poprawa efektywności energetycznej często jest kojarzona ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. W rzeczywistości jednak efektywność energetyczna to pojęcie szersze, które oznacza skuteczniejsze zużywanie energii potrzebnej do przeprowadzenia tego samego procesu.

Firmy mogą więc osiągać efektywność energetyczną w różny sposób. Mogą na przykład ograniczyć straty energii albo wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu.

– Dzięki wzrostowi efektywności energetycznej firma może ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty związane z jej zakupem przy tej samej lub większej wydajności procesów technologicznych – mówi Tomasz Lender, wiceprezes Tauron  Sprzedaż.  – Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak odzysk ciepła z instalacji chłodniczej pras, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o 700 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 520 MWh, dzięki zastosowaniu regulacji prędkości obrotowej pras hydraulicznych – wylicza Tomasz Lender.

Pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę powinien być audyt energetyczny, czyli przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie.

W jego efekcie eksperci proponują rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Audyt może dotyczyć całego przedsiębiorstwa –  obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, konkretne urządzenia i instalacje; lub też badać tylko jedno przedsięwzięcie, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej.

Więcej o oszczędnościach z efektywności energetycznej w firmach będzie można dowiedzieć się podczas darmowego webinarium z ekspertami Taurona już 15 marca o godz. 10.  

Ceny prądu zamrożone

Zainteresowanie efektywnością energetyczną wzrasta również wśród gospodarstw domowych. Oprócz dobrych nawyków domowników przy korzystaniu z energii, istotnym wsparciem w zredukowaniu kosztów mediów energetycznych dla domu są na przykład rozwiązania technologiczne typu smart home. Poprzez efektywne zarządzanie ogrzewaniem czy oświetleniem domu technologia ta skutecznie wspiera energooszczędność.

Oszczędności dla gospodarstw domowych zapewniają także ograniczone ceny prądu w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dla ponad pięciu milionów klientów Taurona oznacza to oszczędności na rachunkach rzędu około 2000 zł.

Wszystkie gospodarstwa domowe, bez konieczności składania oświadczenia, będą korzystać z zamrożonych cen do limitu zużycia 2000 kWh. Klienci, którzy są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów 2600 kWh lub 3000 kWh muszą założyć specjalne oświadczenia i mają na to czas do końca czerwca tego roku. W tej grupie znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością, klienci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i rolnicy. 

Źródło: Tauron 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę