Pierwszy na świecie generator elektryczny zasilany czystym wodorem
Pierwszy i największy w swoim rodzaju generator elektryczny o mocy 30 MW, zasilany wyłącznie wodorem, nazwany Jupiter One, pomyślnie przeszedł pierwsze kompleksowe testy systemowe.
Jupiter One to najpotężniejszy i największy na świecie generator zasilany czystym wodorem. Powstał we współpracy firm Mingyang Smart Energy, znanej z produkcji ogromnych turbin wiatrowych, oraz Mingyang Hydrogen Energy, a także zespołów badawczych i mniejszych przedsiębiorstw.
Dzięki przełomowym rozwiązaniom w projektowaniu komór spalania, udało się pokonać kluczowe wyzwania techniczne typowe dla spalania wodoru, takie jak zarządzanie wahaniami ciśnienia, przepływu czy dynamiki spalania (oscylacje), a także znaczne ograniczenie emisji – co było szczególnie trudne przy tej skali projektu.
Efektem tych działań jest opatentowana turbina gazowa na wodór, która stawia Chiny na czele innowacyjnych rozwiązań w zakresie energetyki wodorowej.
Według danych Mingyang generator zużywa 443,45 t/h (ton na godzinę) wodoru w swoich dziesięciu komorach spalania. Dla porównania, sterowiec Hindenburg, znany z napełnienia wodorem przed swoją katastrofą, miał ładunek wynoszący około 18 ton wodoru. Jupiter One przetwarza tyle wodoru, że w ciągu godziny mógłby napełnić Hindenburga 25 razy.
Na przedstawionym zdjęciu można zauważyć czerwoną informację "Ignition Successful" (Odpalenie Udane). Generator pracował z prędkością 1 162 obrotów na minutę, choć w momencie wykonania zdjęcia produkcja mocy wynosiła 0 MW. Dolny wykres obrazuje temperatury poszczególnych dziesięciu komór spalania (oznaczonych jako 1A do 10B) w stopniach Celsjusza.
Mingyang twierdzi, że zastosowanie generatorów wodorowych na dużą skalę mogłoby zapewnić stabilność sieci energetycznych i rozwiązać problemy z ograniczeniami przesyłu (nadprodukcja energii, gdy sieć nie jest w stanie jej obsłużyć) w projektach odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe i słoneczne o mocy przekraczającej 1 GW.
Na dzień dzisiejszy Chiny są światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej, posiadając ponad 310 GW mocy z energii słonecznej i 400 GW z energii wiatrowej (stan na 2023 rok). Kraj ten jest także siedzibą największych na świecie producentów urządzeń do wytwarzania energii odnawialnej, takich jak Mingyang Smart Energy. W 2022 roku Chiny zainwestowały 546 miliardów dolarów w projekty czystej energii, co stanowi niemal połowę globalnych wydatków w tej dziedzinie.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Jednocześnie około 60-65% całkowitej energii elektrycznej w Chinach pochodzi z paliw kopalnych, głównie z elektrowni węglowych, co czyni Chiny największym konsumentem i producentem węgla na świecie.
Większość zasobów energii odnawialnej, takich jak farmy wiatrowe i słoneczne, znajduje się w zachodnich i północnych regionach Chin. Jednak znaczna część populacji i zapotrzebowania na energię jest skoncentrowana na wschodzie i wzdłuż wybrzeża, co prowadzi do istotnych braków w przesyle energii. Szacuje się, że nawet 25% energii odnawialnej w Chinach jest marnowane z powodu niewydolności sieci energetycznej, która nie jest w stanie obsłużyć lub przesłać energii tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Technologie takie jak generator wodorowy Jupiter One o mocy 30 MW mogą sprawić, że te niedoskonałości i ograniczenia przestaną być problemem.
Źródło: STDaily