Nowy system światłowodowy pobił rekord prędkości transmisji danych

Nowy system światłowodowy pobił rekord prędkości transmisji Depositphotos

Inżynierowie z Japonii pobili rekord transmisji danych. Zespołowi udało się przesłać ponad 20-krotność globalnego ruchu internetowego na sekundę przez pojedynczy światłowód.

Jeśli jesteś jednym z niewielu szczęśliwców podłączonych do najszybszego na świecie konsumenckiego połączenia internetowego, będziesz cieszyć się prędkością 10 gigabitów na sekundę (Gb/s). Większa grupa korzysta z połączenia 1 Gb/s, podczas gdy większość z nas radzi sobie z szybkością kilkuset megabitów na sekundę.

Teraz jednak japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) osiągnął absolutnie szaloną prędkość transmisji danych wynoszącą 22,9 petabitów na sekundę. Żeby mieć lepszą świadomość, o jakich prędkościach jest mowa, petabit to milion gigabitów, więc jest to wystarczająco szybkie, aby przesłać cały ruch internetowy sekunda po sekundzie 22 razy przy pozostałej przepustowości. Nawet NASA uzyskuje tylko 46 terabitów na sekundę, czyli 0,046 Pb/s.

Aby osiągnąć ten kamień milowy,w ramach projektu NICT wykorzystano kilka nowych technologii. Zamiast jednego rdzenia do przesyłania danych, kabel zawiera 38 rdzeni, z których każdy może przesyłać dane w trzech trybach, co daje łącznie 114 kanałów przestrzennych. Każdy tryb w każdym kanale przestrzennym składa się z 750 kanałów długości fali w trzech pasmach (S, C i L), co daje przepustowość rzędu 18,8 THz.

Łącznie daje to szybkość transmisji danych na poziomie 22,9 Pb/s, co stanowi ponad dwukrotność poprzedniego rekordu, ustanowionego w 2020 r. Zespół twierdzi, że optymalizacja korekcji błędów może pozwolić systemowi w jego obecnej formie na osiągnięcie prędkości do 24,7 Pb/s.

Nie spodziewajmy się jednak, że w najbliższej przyszłości będziemy przesyłać strumieniowo cały Netflix w ułamku sekundy. Dekodowanie danych wymaga bowiem złożonego przetwarzania sygnału. W krótszej perspektywie czterordzeniowa wersja, która przesyła dane tylko w jednym trybie na rdzeń, jest kompatybilna z istniejącą infrastrukturą i nadal zapewnia przyzwoitą prędkość transmisji danych przekraczającą 1 Pb/s.

Źródło: NICT

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę