Najnowsze z Bezpieczeństwo sieci
Bezpieczeństwo sieci
Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa – znaczenie kolorów
Aby zwiększyć poziom zabezpieczeń konieczne jest połączenie działań trzech zespołów – niebieskiego, czerwonego i fioletowego. Każdy z nich odpowiada za inne elementy ochrony, ale wspólnie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmowych.
Bezpieczeństwo sieci
Coraz częstsze ataki na infrastrukturę krytyczną
Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, jednak od wielu miesięcy systematycznie podejmowane są ataki na polską sieć. Wiele z nich jest kierowanych z Rosji, a szczególnie narażona jest na nie infrastruktura krytyczna, w tym m.in. energetyka. Ekspert Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Robert Kośla wskazuje, że w Polsce operatorzy i zespoły reagowania na incydenty naruszenia cyberbezpieczeństwa już od lat śledzą i wyciągają wnioski z przeprowadzanych przez Rosję cyberataków. Obserwując metody ataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę, polscy operatorzy wdrażają najnowsze metody, które są odpowiedzią na zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.
Bezpieczeństwo sieci
Coraz więcej firm płaci okup cyberprzestępcom
Rośnie liczba ataków ransomware, czyli blokad, których celem jest wymuszenie okupu. Wraz z nią rośnie także wysokość kwot płaconych hakerom za odblokowanie danych i zasobów. Choć eksperci ds. bezpieczeństwa odradzają wpłacanie pieniędzy cyberprzestępcom, to na taki ruch decyduje się już niemal co druga zaatakowana organizacja.
Bezpieczeństwo sieci
Rośnie zagrożenie cyberatakami
Liczba ataków na sieci korporacyjne wzrosła w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem poprzednim aż o połowę – wynika z danych Check Point Software. Z kolei raport Vecto wskazuje, że niemal 70% polskich przedsiębiorstw w 2021 r. stwierdziło naruszenie bezpieczeństwa danych. To o 8 p. proc. więcej niż rok wcześniej. Dominującym typem ataków pozostaje phishing. Zdaniem ekspertów odpowiedzią na działania hakerów powinno być wdrażanie koncepcji opartych na bardzo ograniczonym zaufaniu, zarówno wobec użytkowników urządzeń wewnątrz sieci firmowej, jak i pracujących w lokalizacjach wyniesionych, na przykład w ramach home office.
Bezpieczeństwo sieci
Cyberbezpieczeństwo infrastruktury przemysłowej
Cyberbezpieczeństwo jest skomplikowanym zagadnieniem, ze względu na to, że jest dość kosztowne dla budżetu firmy i nie przynosi bezpośrednich dochodów. Często zarządzający zastanawiają się dlaczego cyberbezpieczeństwo wymaga takich nakładów i czy na pewno konieczne jest inwestowanie tak dużych środków. Proces analizy nierzadko prowadzi do wniosku: „Wiemy, że cyberbezpieczeństwo jest ważne, ale jak określić odpowiedni poziom inwestycji?”
Bezpieczeństwo sieci
Wydajne rozwiązanie obiektowej pamięci masowej
OVHcloud, największy europejski dostawca usług chmurowych, rozszerza portfolio rozwiązań do przechowywania danych, prezentując nową ofertę skierowaną do danych nieustrukturyzowanych. High Performance Object Storage łączy wysoką wydajność oraz skalowalność z przejrzystym i konkurencyjnym modelem cenowym. Spełnia wymagania zarówno aplikacji z obszaru big data i sztucznej inteligencji (AI), a także potrzeby platform e-commerce isłużących do streamingu.
Bezpieczeństwo sieci
Tak atakują hakerzy – najczęstsze sposoby
Próby zainfekowania telefonów i komputerów oprogramowaniem adware były w drugiej połowie 2021 r. najczęstszą formą cyberataków w Europie. Tego typu działania stanowiły aż 74% wszystkich działań podejmowanych przez cyberprzestępców. Allot, jeden z globalnych liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa, zarejestrował i zablokował w tym czasie niemal 3 miliardy ataków na użytkowników indywidualnych, co stanowi wzrost o 574% w porównaniu do drugiej połowy 2020 r. – wynika z raportu firmy „CyberThreat Report H2 2021”.
Bezpieczeństwo sieci
Polskie firmy notują wzrost liczby cyberataków
Masowe przejście na pracę zdalną okazało się czynnikiem, który wpłynął na cyberbezpieczeństwo polskich firm. Prawie co piąta z nich odnotowała w ubiegłym roku wzrost liczby ataków hakerskich. Ich celem, będącym zarazem najsłabszym ogniwem całego systemu cyberbezpieczeństwa, najczęściej są pracownicy i ich skrzynki mailowe. W przypadku ataku phishingowego mogą posłużyć hakerom jako punkt wejścia do organizacji.
Bezpieczeństwo sieci
Transcend prezentuje bezpieczne dyski SSD
Firma Transcend wprowadziła do oferty dwa modele nowych dysków SSD, zgodnych ze standardem Opal SSC 2.0. Nośniki te zaprojektowano z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa danych w zastosowaniach biznesowych. Modele MTE662A i MTS952A to dyski wyposażone w mechanizm SED (Self-Encrypting Drives), zgodne ze standardem Opal SSC (Security Subsystem Class) 2.0. Zapewniają szyfrowanie wszystkich przechowywanych na nich danych, co eliminuje potrzebę obciążania tą operacją głównego procesora komputera. Wersja 2.0 standardu Opal SSC umożliwia scentralizowane zarządzanie procesem szyfrowania sprzętowego. Dzięki temu zagwarantowane jest między innymi to, że tylko użytkownicy z odpowiednim kluczem mają prawo dostępu do dysku.
Bezpieczeństwo sieci
Kamery z ochroną przeciwwybuchową
Surowe przepisy BHP oraz wymogi związane z regularną konserwacją maszyn wymuszają na przedsiębiorcach z branży przemysłowej poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań usprawniających kontrolę procesów produkcji. Eliminowanie potencjalnych zagrożeń wynikających z nieprawidłowego działania maszyn, zapobieganie przestojom produkcyjnym oraz minimalizowanie ryzyka wypadków będących efektem błędów ludzkich to kluczowe wyzwania z punktu widzenia zarządzania operacyjnego.
Bezpieczeństwo sieci
Centra danych nie spełniają potrzeb przedsiębiorstw?
Aż 71% badanych firm przyznaje, że wykorzystywane przez nie centra danych nie zaspokajają ich wszystkich potrzeb. Jedynie 6% przyznaje, że infrastruktura tych obiektów jest modernizowana z wyprzedzeniem bieżących potrzeb. Są to najważniejsze informacje płynące z raportu opracowanego przez Forbes Insights i Vertiv.
Bezpieczeństwo sieci
AI zmaga się z cyberatakami w bankowości
Wzrasta liczba ataków hakerów na systemy bankowe i klientów banków. Cyberataki wykorzystują nowoczesne technologie, często stosuje się podczas nich także dane klientów, w tym loginy, hasła czy dane biometryczne. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja pomagają jednak walczyć z cyberprzestępcami.
Bezpieczeństwo sieci
Energetyka i wodociągi łakomym kąskiem dla hakerów
W sposób szczególny na ataki hakerskie narażone są energetyka i wodociągi. Coraz częściej cyberprzestępcy za cel obierają sobie też szpitale i placówki ochrony zdrowia, które niemal powszechnie przechowują już dane i dokumentację medyczną pacjentów w formie cyfrowej.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5