elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Przełom w prędkości transmisji danych 5G

Pixabay
Reklama
Reklama

Firma Samsung Electronics ogłosiła, że rekordowy wynik transmisji danych udało się uzyskać dzięki technologii E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC). Technologia EN-DC umożliwia operatorom telefonii komórkowej zwiększenie prędkości i zasięgu 5G poprzez wykorzystanie częstotliwości sieci 4G.

Podczas demonstracji przeprowadzonej w laboratorium Samsunga w Korei firma z powodzeniem połączyła 40 MHz częstotliwości 4G i 800 MHz częstotliwości 5G w mmWave, uzyskując 5,23 Gb/s prędkości transmisji danych w jednym urządzeniu. Przypomnijmy, że poprzedni rekord wynosił 5 Gbps i należał do konsorcjum firm Ericsson, Qualcomm oraz australijskiej firmy telekomunikacyjnej Telstra i został ustanowiony w styczniu tego roku. Do demonstracji koreański koncern wykorzystał swoje komercyjne, kompleksowe rozwiązania obejmujące urządzenia i produkty sieciowe – smartfon Samsung Galaxy S20 +, radia 4G, radia 5G (Compact Macro Link) i wspólny rdzeń 4G / 5G.

Reklama

W przeprowadzonym pokazie wykorzystano technologię EN-DC, która umożliwia operatorom łączenie technologii 4G i 5G w celu zmaksymalizowania korzyści z obu sieci oraz zapewnienia zwiększonych prędkości, zasięgu i niezawodności. Samsung wykorzystał również agregację pasm nośnych, która łączy wiele kanałów widma, aby uzyskać większą wydajność i zwiększyć prędkość transmisji danych w sieci bezprzewodowej. Udana demonstracja pokazuje, że jesteśmy w trakcie dynamicznego rozwoju możliwości technologii 5G. Zapewne konkurencja (nie tylko wspomniana wyżej), ale i Samsung będą w dalszym ciągu udoskonalać sieć 5G i niebawem możemy spodziewać się kolejnych rekordowych osiągnięć.

Co równie ważne, do wspomnianej prezentacji Samsung wykorzystał dostępną już w sprzedaży technologię, co pokazuje, że w teorii urządzenia o takich parametrach mogłyby trafić już do użytkowników na całym świecie.

Reklama

Źródło: Samsung

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama