Przełom w prędkości transmisji danych 5G

Samsung bije rekord prędkości sieci 5G i transmisji danych Pixabay

Firma Samsung Electronics ogłosiła, że rekordowy wynik transmisji danych udało się uzyskać dzięki technologii E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC). Technologia EN-DC umożliwia operatorom telefonii komórkowej zwiększenie prędkości i zasięgu 5G poprzez wykorzystanie częstotliwości sieci 4G.

Podczas demonstracji przeprowadzonej w laboratorium Samsunga w Korei firma z powodzeniem połączyła 40 MHz częstotliwości 4G i 800 MHz częstotliwości 5G w mmWave, uzyskując 5,23 Gb/s prędkości transmisji danych w jednym urządzeniu. Przypomnijmy, że poprzedni rekord wynosił 5 Gbps i należał do konsorcjum firm Ericsson, Qualcomm oraz australijskiej firmy telekomunikacyjnej Telstra i został ustanowiony w styczniu tego roku. Do demonstracji koreański koncern wykorzystał swoje komercyjne, kompleksowe rozwiązania obejmujące urządzenia i produkty sieciowe – smartfon Samsung Galaxy S20 +, radia 4G, radia 5G (Compact Macro Link) i wspólny rdzeń 4G / 5G.

W przeprowadzonym pokazie wykorzystano technologię EN-DC, która umożliwia operatorom łączenie technologii 4G i 5G w celu zmaksymalizowania korzyści z obu sieci oraz zapewnienia zwiększonych prędkości, zasięgu i niezawodności. Samsung wykorzystał również agregację pasm nośnych, która łączy wiele kanałów widma, aby uzyskać większą wydajność i zwiększyć prędkość transmisji danych w sieci bezprzewodowej. Udana demonstracja pokazuje, że jesteśmy w trakcie dynamicznego rozwoju możliwości technologii 5G. Zapewne konkurencja (nie tylko wspomniana wyżej), ale i Samsung będą w dalszym ciągu udoskonalać sieć 5G i niebawem możemy spodziewać się kolejnych rekordowych osiągnięć.

Co równie ważne, do wspomnianej prezentacji Samsung wykorzystał dostępną już w sprzedaży technologię, co pokazuje, że w teorii urządzenia o takich parametrach mogłyby trafić już do użytkowników na całym świecie.

Źródło: Samsung

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę