Nowe oprogramowanie dla autonomicznych robotów mobilnych

Nowe oprogramowanie dla autonomicznych robotów mobilnych Mobile Industrial Robots

Mobile Industrial Robots (MiR) wprowadził na rynek nowe oprogramowanie, dzięki któremu autonomiczne roboty mobilne (AMR) są bardziej solidne i skalowalne. Nowy software pozwala na szybsze realizowanie misji i ściślejszą integrację z innymi systemami, a także zwiększa bezpieczeństwo cybernetyczne.

Na pierwszym etapie, nowe oprogramowanie, dostępne dla pojedynczych robotów oraz całych flot, skupia się na szybszym w obsłudze, bardziej intuicyjnym interfejsie użytkownika, który umożliwia klientom sprawniejsze realizowanie takich funkcji jak: 

•    planowanie i przeplanowywanie omijania przeszkód na bieżąco przy zoptymalizowanej reakcji na otoczenie i ruch ze strony pracowników, innych robotów czy wózków widłowych;

•    sprawne nawigowanie w dużych obiektach i płynne przełączanie się między różnymi piętrami lub halami produkcyjnymi.

Możliwość sprawnego poruszania się przy jednoczesnym unikaniu zatorów ma decydujące znaczenie dla pracy robotów AMR, a powyższe funkcje zapewniają optymalną wydajność robotów MiR. 

Grafika

– Doświadczenia zdobyte na przestrzeni lat w pracy z setkami klientów wyraźnie pokazały, że kluczem do automatyzacji jest nie tylko oprogramowanie, ale także konkretne nowe funkcje zapewniające najlepsze całościowe doświadczenie – mówi Søren E. Nielsen, prezes zarządu MiR. – Nowy system zapewnia solidne podstawy do optymalizacji zastosowań naszych robotów AMR obecnie i w przyszłości, w miarę dostosowywania się do dynamicznych środowisk i postępu technicznego. Poczynając od umożliwiania operatorom szybszego i płynniejszego planowania misji robotów, po podwyższenie poziomu cyberbezpieczeństwa i integracji z niezliczonymi występującymi w zakładach systemami, będziemy nadal zwiększać osiągi naszych robotów, aby utrzymywać wydajność fabryk i satysfakcję zarządów firm z osiąganych wyników.

Nowe oprogramowanie MiR ma całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika, który całościowo zwiększa łatwość jego obsługi. W interfejsie użytkownika dostępne są poziomy dla różnych użytkowników, a jego konfigurowanie można przeprowadzić na komputerze stacjonarnym, smartfonie czy tablecie, z których pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do różnych kokpitów lub przywoływać roboty jednym kliknięciem. 

Pracownik

– Chcemy dać firmom możliwość łatwego rozpoczynania automatyzacji – powiedział prezes Nielsen. – Skonfigurowanie prostych zadań dla robota na naszym nowym interfejsie zajmuje niecałą godzinę. W przypadku bardziej złożonych zadań, które mogą wymagać użycia zaawansowanych funkcji i ustawień, pracownicy wciąż będą mogli sprawnie obsługiwać roboty poprzez interfejs. W połączeniu z wyższą wydajnością robotów użytkownicy szybko odczują korzyści związane z niskim całkowitym kosztem posiadania naszych robotów AMR.

Nowe oprogramowanie pokazuje zwiększone zaangażowanie firmy MiR w bezpieczeństwo cybernetyczne – poprzez wprowadzenie ulepszeń zabezpieczeń, zgodnie z normą IEC 62443 (bezpieczeństwo cybernetyczne systemów automatyki przemysłowej). Ulepszenia zabezpieczeń obejmują: 

•    podpisywanie kodu oprogramowania;
•    rozszerzone uwierzytelnianie robotów;
•    aktualizacje systemu operacyjnego robotów.

Źródło: Mobile Industrial Robots

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę