Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze zwiększa wydajność o 500%

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze zwiększa wydajność BIBUS MENOS

Automatyzacja procesów spawalniczych staje się kluczem do konkurencyjności w obliczu niedoboru wykwalifikowanych kadr. Ciekawym rozwiązaniem może być tu stanowisko spawalnicze firmy BIBUS MENOS.

Wyzwanie automatyzacji procesów spawalniczych w przemyśle

Rosnące zapotrzebowanie rynkowe na komponenty spawane przy jednoczesnych trudnościach w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników to wyzwanie, przed którym staje obecnie wiele przedsiębiorstw produkcyjnych. Problem ten dotknął również firmę poszukującą rozwiązań z zakresu automatyzacji przemysłowej, która pozwoliłaby zwiększyć moce produkcyjne.

Powiązane firmy

BIBUS MENOS Sp. z o.o.

Po wnikliwej analizie potrzeb klienta firma BIBUS MENOS opracowała projekt zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego, które optymalizuje procesy produkcyjne poprzez naprzemienne wykorzystanie dwóch odseparowanych cel roboczych. Rozwiązanie to powstało dzięki ścisłej współpracy z firmą ASTOR, która pomogła w doborze odpowiednich komponentów automatyki przemysłowej.

Beneficjentem wdrożenia została specjalizująca się w produkcji systemów zawieszenia pneumatycznego firma INTRAK. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa generował rosnące zapotrzebowanie na zwiększenie wydajności w zakresie wykonywania adapterów wchodzących w skład sprzedawanych systemów. Przed wdrożeniem rozwiązania automatycznego firma miała ograniczone możliwości produkcyjne w obszarze spawalniczym, co zmuszało ją do zlecania prac na zewnątrz – również w zakresie spawania zrobotyzowanego.

Zaawansowana technologia w służbie efektywności produkcji

Stanowisko spawalnicze zostało wyposażone w najnowocześniejsze elementy systemu automatyki. Sercem instalacji jest robot spawalniczy KAWASAKI BA006L współpracujący z modułem CUBIC-S, który zapewnia bezpieczne ograniczanie obszaru roboczego. Jakość procesu spawania gwarantuje wysokowydajne źródło spawalnicze FRONIUS TPS400i.

Dla utrzymania ciągłości pracy zaimplementowano automatyczną stację czyszczącą palnika TBi oraz zaawansowany system filtrowentylacyjny KEMPER z kompletną instalacją odciągową. Precyzję pozycjonowania detali zapewniają specjalistyczne stoły spawalnicze wyposażone w dedykowane uchwyty mocujące. Całość uzupełnia zaawansowany system bezpieczeństwa, na który składają się kurtyny optyczne, przesłony mechaniczne oraz specjalistyczne lamele spawalnicze.

Mierzalne efekty wdrożenia

Implementacja zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego przyniosła firmie INTRAK wymierne korzyści. Najważniejszym osiągnięciem jest pięciokrotny wzrost wydajności procesu spawania adapterów.

Co istotne, osiągnięto ten rezultat, zachowując 30% rezerwy w zakresie szybkości działania robota, co stwarza potencjał do dalszej optymalizacji. Wdrożenie pozwoliło również uniezależnić się od trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych spawaczy, jednocześnie stabilizując jakość i powtarzalność produktów. Firma uzyskała także możliwość elastycznego skalowania produkcji w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku.

Źródło: BIBUS MENOS 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę