Kontrola stojaków transportowych za pomocą systemu RFID

Kontrola stojaków transportowych za pomocą systemu RFID MasterID

W branży stolarki otworowej wielu producentów zmaga się z problemem dużych strat stojaków do transportu szyb i okien. Przetrzymywanie ich przez kontrahentów i nieterminowe zwroty zwiększają koszty oraz wymagają regularnego uzupełniania braków. Firma MasterID znalazła sposób na skuteczną kontrolę stojaków i obniżenie kosztów związanych z ich eksploatacją.

System zakłada indywidualne, trwałe oznakowanie każdego stojaka tagiem RFID. Dzięki specyfice technologii radiowej monitorowanie i zarządzanie wszystkimi stojakami jest znacznie prostsze i bardziej efektywne niż w przypadku wykorzystywania tradycyjnych kodów kreskowych. Bezdotykowa identyfikacja stojaków z dużych odległości zapewnia oszczędność czasu, automatyzację odczytów i łatwe odszukiwanie konkretnych stojaków w terenie. 

Zauważyliśmy, że powtarzające się informacje o trudnościach ze skuteczną kontrolą stojaków wśród producentów okien nie są pojedynczymi przypadkami, ale realnym problemem całej branży. Stwierdziliśmy, że mając do dyspozycji naszą wiedzę i technologię jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie. I tak też się stało, czego wyrazem jest właśnie system MasterID Okna RFID – wyjaśnia Grzegorz Paul, współwłaściciel MasterID. – Naszym celem jest dostarczenie pierwszego systemowego rozwiązania do skutecznego zarządzania stojakami transportowymi, ponieważ nie zauważyliśmy, żeby na rynku funkcjonowało jakiekolwiek rozwiązanie tego typu, szczególnie oparte na RFID, które zyskałoby powszechne uznanie w branży.

Stojaki transportowe są stosunkowo kosztowym składnikiem logistyki okiennej, dlatego ich ścisła kontrola jest bardzo ważna dla firm produkujących i transportujących znaczne liczby okien. Przy dużych obrotach zapanowanie nad zwrotami i przepływem stojaków jest nie lada wyzwaniem. Dzięki technologii RFID proces ten staje się tańszy i znacznie prostszy w obsłudze, gdyż wszystkie posiadane stojaki można z łatwością monitorować za pomocą znaczników i czytników fal radiowych. Nowe rozwiązanie jest kierowane do wszystkich producentów okien, szyb i elementów stolarki otworowej, którzy swoje produkty transportują na specjalnych zwrotnych stojakach. Więcej o funkcjonalności, specyfice i możliwościach wdrożenia tego systemu można znaleźć na stronie producenta.

Źródło: MasterID

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę