Komputery IEI dla wózków AMR i AGV

Komputery IEI dla wózków AMR i AGV JM elektronik

Wiele firm coraz częściej decyduje się na stosowanie autonomicznych pojazdów realizujących w magazynach zadania dotychczas powierzane wyłącznie pracownikom. Szczególnie popularnymi pojazdami autonomicznyczmi nie tylko wśród firm logistycznych są roboty mobilne (AMR) oraz autonomiczne pojazdy sterowalne (AGV).

Sztuczna inteligencja (AI) umożliwia maszynom uczenie się na podstawie doświadczenia, dostosowywanie się do nowych danych wejściowych i wykonywanie zadań podobnych do ludzkich. Sztuczna inteligencja stanie się integralną częścią konfigurowania i korzystania z pojazdów AMR, upraszczając ich proces wdrażania i usprawniając ich przepływ pracy. Niektóre AMR przenoszą tę inteligencję na wyższy poziom dzięki sztucznej inteligencji połączonej ze strategicznie rozmieszczonymi kamerami, które działają jako rozszerzone czujniki robota.

Dzięki sztucznej inteligencji AMR mogą nauczyć się odpowiednio dostosowywać swoje zachowanie, nawet zanim wejdą na obszar. Oznacza to, że mogą unikać obszarów o dużym natężeniu ruchu w określonych godzinach, w tym gdy materiały są regularnie dostarczane i przenoszone za pomocą wózka widłowego lub gdy duże tłumy pracowników są obecne podczas przerw lub zmian zmian. Komputery przemysłowe serii DRPC charakteryzują się dużą wytrzymałością, w szczególności na wstrząsy i wibracje.

Firma iEi dla zastosowania w pojazdach autonomicznych rekomenduje trzy rodzaje komputerów EMBEDDED BOX. Są nimi: DRPC-230-ULT5, DRPC-130-AL oraz uIBX-250-BW.

Komputer przemysłowy DRPC-230-ULT5 to bezwentylatorowa konstrukcja, która posiada wymiary 190x150x127 mm i waży 3,2 kg. Za pracę komputera odpowiada czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8365UE 1.6 GHz (Whiskey Lake), a do dyspozycji użytkownika pozostaje podwójny slot na pamięć DDR4 2400MHz (8 GB w standardowym wyposażeniu). Prezentowany komputer posiada również slot na 2,5” dysk HDD/SSD SATA 6Gb/s.

Sterowanie

W komputerach przemysłowych ważne są porty I/O. iEi DRPC-230-ULT5 posiada 3 porty do Ethernetu przemysłowego, 4x RS-232/422/485 (DB9), 2x RS-232 (RJ/45), do podłączenia monitorów 1x HDMI, 1x DP, a także 6 portów USB 3.2 drugiej generacji oraz 1 port USB 2.0. DRPC-230-ULT5 posiada szeroki zakres temperaturowy pracy: -20°C ~ 60°C oraz zakres napięcia zasilania wynoszący 12-24V. Z myślą o aplikacjach AI komputer RPC-230-ULT5 może być wyposażony w akceleratory MUSTANG produkcji iEi. Budowa komputera IEI  RPC-230-ULT5 umożliwia także instalację kart PoE  za pomocą których można bezpośrednio połączyć komputer z kamerami IP.

DRPC-130-AL ma wymiary 174x130x59 mm, a za jego pracę odpowiada dwurdzeniowy procesor Intel Atom x5-E3930. Ponadto komputer posiada fabrycznie zainstalowane 4GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 8GB), slot na dysk SSD oraz eMMC 5.0, do których dostęp jest uproszczony dzięki zdejmowanemu panelowi bocznemu. Zintegrowane gniazdo na kartę SIM i moduł WLAN mogą być używane do zdalnej komunikacji z urządzeniem.

Grafika

DRPC-130-AL posiada szeroki zakres temperaturowy pracy (od -20°C do 60°C) oraz szeroki zakres napięcia zasilania, wynoszący od 12V do 24V. DRPC-130-AL posiada 5 portów USB w tym 4 porty w standardzie 3.0, 2 porty RJ-45, a także porty RS-232/422/485, które są dostępne z przodu obudowy, która charakteryzuje się stopniem szczelności IP40. Ponadto użytkownik ma do dyspozycji 4 wejścia i 4 wyjścia cyfrowe wyprowadzone na złączy DB9. Na górnej części obudowy znajdują się 2 interfejsy HDMI, które oferują rozdzielczość do 4K.

uIBX-250-BW to ultra-kompaktowy komputer przemysłowy typu embedded. Komputer wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel Celeron N3160 taktowany czasem 1.6GHz (w trybie burst do 2.24 GHz), 2 GB pamięci RAM, która może być maksymalnie rozszerzona do 8 GB.

Grafika

Komputer posiada dwa gigabitowe złącza RJ-45 i opcjonalnie wbudowaną kartę sieci bezprzewodowej WiFi 802.11 pracującą w trybach a/b/g/n/ac. Produkt oferuje również port podłączenia SATA(6Gb/s) 2.5”, 4 porty USB pracujące w pierwszej generacji standardu 3.1, jedno gniazdo wyjścia audio, jedno gniazdo wejścia audio i dwa porty RS-232/422/485.

Obudowa urządzenia jest wykonana z stopu aluminium dodatkowo wyposażonego w radiator, co zapewnia odpowiednie chłodzenie pasywne (bezwentylatorowe). Szeroki zakres temperatur pracy od -20°C do 60°C, możliwość pracy przy dużej wilgotności powietrza (nawet 95%) i normy odporności na wibracje  MIL-STD-810F 514.5 C-2 pozwalają na zastosowanie urządzenia w wielu dziedzinach, nawet tych które wymagają od komputera wysokiej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne.

Źródło: JM elektronik

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę