Energia z wiatru – „zielony” silnik polskiej gospodarki

Energia z wiatru – „zielony” silnik polskiej gospodarki Pixabay

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie".

Z szacunków wynika, że uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii. Wykorzystanie potencjału rozwoju energetyki wiatrowej pozwoli przeprowadzić transformację energetyczną Polski o wiele taniej niż to wynika z rządowego dokumentu, jakim jest Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. Jednak bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Projekt Nowego Ładu stawia ambitne cele przed polską energetyką wiatrową, ale obecnie obowiązujące prawo, a w szczególności ustawa 10h, właściwie uniemożliwia realizację projektów wiatrowych na lądzie. Jeśli zmiany w przepisach nie wejdą w życie, krajowy miks energetyczny nadal będzie oparty o emisyjne źródła, które według dokumentów rządowych powinny być redukowane i zastępowane zielonymi i odnawialnymi.

Energetyka wiatrowa – najtańsze źródło energii

– Energetyka wiatrowa to najtańsze źródło energii, które generuje oszczędności: obniża rachunki Polaków za prąd i odciąża państwo z płacenia gigantycznych kwot za prawa do emisji CO2. Dodatkowo zainteresowanie inwestorów budową nowych farm wiatrowych jest ogromne. Jeśli tylko zmiany legislacyjne związane z ograniczeniami lokalizowania wiatraków wejdą w życie, możemy spodziewać się nawet 10 GW nowych mocy na lądzie w najbliższej dekadzie. To kluczowe tematy, które będziemy podejmować w trakcie naszej konferencji, licząc na konkretne deklaracje zainteresowanych stron – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Drugim kluczowym segmentem, którego rozwój zmieni oblicze polskiej energetyki jest morska energetyka wiatrowa. To potencjał kolejnych 28 GW, które mogłyby zostać zainstalowane do 2050 r. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku jeszcze bardziej przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to dla polskiej gospodarki olbrzymia szansa. Powstanie nowego segmentu rynku wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy, zaangażuje niezbędnych specjalistów i wzmocni polski przemysł. Dlatego musimy umiejętnie wykorzystać wszelkie możliwości maksymalizacji tzw. local contentu – czyli udziału polskich przedsiębiorstw w realizowanych projektach. Dzięki temu polskie podmioty zyskają niezbędne doświadczenie i know how, które będzie nieocenione w przyszłych inwestycjach – stwierdził Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Potrzeba jasnej strategii

Obecnie morska energetyka wiatrowa potrzebuje jasnej strategii rozwoju najbardziej atrakcyjnych obszarów, wsparcia polskiego local content i promowania dostawców na arenie międzynarodowej.

Poziom ambicji dla local content szacowany jest na 20–25% dla pierwszej fazy rozwoju MEW. Potencjał krajowego przemysłu jest znacznie większy – w dalszej perspektywie udział lokalnych przedsiębiorstw w rozwoju morskich farm może osiągnąć nawet 45–50%. Jednak dojście do poziomu 50% to ogromne wyzwanie. Polska może je zrealizować tylko z pomocą odpowiedniego wsparcia instytucjonalno-regulacyjnego i odpowiednio rozplanowanych i poprowadzonych wielokierunkowych działań, mających na celu stworzenie sprzyjającego środowiska biznesowego dla rozwoju offshore. O tym będziemy rozmawiać w trakcie konferencji z kluczowymi graczami branży – mówi dr Kamila Tarnacka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.  

W tegorocznym spotkaniu biorą udział managerowie firm z branży energetycznej, globalni liderzy technologii oraz największe podmioty prowadzące procesy inwestycyjne na całym świecie, zarówno na lądzie, jak i na morzu. W dyskusjach oraz warsztatach głos zabiorą również przedstawiciele administracji państwowej, którzy mają realny wpływ na warunki rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Dyskusję podczas Konferencji PSEW 2021 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii, a także rolę tej technologii w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy.

Pozostałe zaplanowane panele będą opisywać stan obecny oraz szanse dla lądowej energetyki wiatrowej w Polsce, rynku energii elektrycznej oraz jego dynamicznych zmian. Istotną kwestią będzie morska energetyka wiatrowa wraz z dotychczasowymi regulacjami, sugestiami modyfikacji, niezbędnymi warunkami oraz sector deal. Przedstawiciele branży będą dyskutować o skutecznym zarządzaniu instalacjami, które pozwolą na ich efektywną pracę przez 20 lat i dłużej (20 + Life Time Extension). Poznamy również potencjał polskich przedsiębiorstw oraz ich rolę w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, a także model wykorzystania wodoru z energetyki wiatrowej do stabilizacji pracy Krajowego Systemu Energetycznego. A to wszystko uzupełnione sesjami eksperckimi, warsztatami, strefą networkingową oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

Źródło: PSEW

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę