Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej kluczowe z listy wyzwań, z jakimi mierzy się branża wodno-kanalizacyjna. Czy łatwiej będzie poradzić sobie z nimi dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy? I które obszary mają największą szansę na wsparcie?
W zeszłym miesiącu Microsoft zaprezentował deklarację Datacenter Community Pledge, zwracając uwagę na to, że centra danych są nie tylko podstawą nowoczesnych technologii, ale także siłą napędową dla dobra społeczności, którym służą.
Fabryka urządzeń klimatyzacyjnych w Piove di Sacco we Włoszech zwiększa możliwości testowania i produkcji, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania chłodzące wodą lodową.
Systematyczna i kontrolowana dezynfekcja to bardzo często niezbędny krok podczas uzdatniania wody przeznaczonej na cele spożywcze. Z kolei zbyt wysokie dawki dezynfektantów mogą oddziaływać toksycznie na konsumentów. Dlatego istotne jest, aby ich dozowanie było kontrolowane.
Dzięki systemom budowlanym oraz sprzętowi i oprogramowaniu do automatyzacji z portfolio Digital Industries i Smart Infrastructure Siemensa, farma wertykalna w Dubaju zużywa rocznie o 95% mniej wody niż tradycyjna działka uprawna. Dodatkowo wytwarza ponad 1 mln kg produktów, które są wolne od pestycydów, herbicydów i chemikaliów.
W kontekście odnawialnych źródeł energii, zwykle mówi się o fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych. Są to dwie najpopularniejsze technologie tego rodzaju cieszące się w Polsce największym zainteresowaniem. Trzecim źródłem są elektrownie wodne, w których drzemie ogromny potencjał.
Już jakiś czas temu w mediach można było usłyszeć o podwodnym dronie FiFish V6. Był on następcą modelu FiFish V3. Teraz popularność zdobywa nowa, ulepszona wersja maszyny, czyli FiFish V6 Expert, wyprodukowana przez firmę Qysea.
Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt „Aquasense” ma na celu stworzenie nowego samowystarczalnego i autonomicznego systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
Ponad 70% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą. Nie można jej jednak dokładnie zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orfeusz może rzucić na nieznane obszary nowe światło.
Zanurzalny robot został opracowany w ramach grantu Instytutu Advanced Robotics for Manufacturing. Dzięki modułowej platformie może on posłużyć do inspekcji statków, okrętów podwodnych i wszelkiej tego typu infrastruktury pod kątem ich uszkodzeń.
Firma Dassault Systèmes przedstawiła inicjatywę „Water for Life”, będącą kolejnym etapem kampanii The Only Progress is Human, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie współczesnych wyzwań społecznych i ekologicznych oraz inspirowanie do tworzenia innowacji z zastosowaniem środowisk wirtualnych.
Panele słoneczne to dobrodziejstwo, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu będzie można je wykorzystać jeszcze efektywniej, bo do oczyszczania wody.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?