Podwodny robot do zadań specjalnych

Podwodny robot do zadań specjalnych Carnegie Mellon University

Zanurzalny robot został opracowany w ramach grantu Instytutu Advanced Robotics for Manufacturing. Dzięki modułowej platformie może on posłużyć do inspekcji statków, okrętów podwodnych i wszelkiej tego typu infrastruktury pod kątem ich uszkodzeń.

Zespół z Laborobotics Lab w Instytucie Robotyki School of Computer Science przetestował w zeszłym miesiącu podwodnego modułowego robota (HUMRS) w basenie uniwersyteckim, pokazując jego precyzyjne i płynne poruszanie się oraz demonstrując to, jak łatwo jest robota kontrolować. Projekt ma na celu pomóc Departamentowi Obrony w inspekcji statków, okrętów podwodnych i innej infrastruktury podwodnej pod kątem uszkodzeń lub w ramach rutynowej konserwacji.

Wojsko ma bowiem ograniczone możliwości inspekcji obszarów takich jak kadłub. Aby to zrobić, marynarka wojenna musi albo wysłać zespół nurków na miejsce, w którym znajduje się statek, poczekać, aż wróci do portu, aby rozmieścić nurków, lub wciągnąć go do suchego doku – wszystkie te opcje wymagają jednak i czasu, i pieniędzy. Na dodatek podwodny robot mógłby pozwolić marynarce także na prowadzenie inspekcji statku na morzu, natychmiast ostrzegając załogę o krytycznych uszkodzeniach lub wysyłając informacje o problemach, które wymagają uwagi z powrotem do portu w celu wykorzystania, gdy statek dokuje.

Poza wojskiem roboty mogłyby sprawdzać podwodne rury pod kątem uszkodzeń lub zatorów, oceniać stan platform wiertniczych na morzu lub sprawdzać integralność zbiornika wypełnionego cieczą. Nietypowe narzędzie mogłoby być używane do kontroli i konserwacji wszelkich systemów wypełnionych płynem, a cechami robota wyróżniającymi są forma i elastyczność.

Modułowa konstrukcja robota pozwala mu dostosowywać się do różnych zadań - czy to przeciskania się przez ciasne przestrzenie pod gruzami, wspinania się po drzewie czy pełzania. W przypadku opracowania nietypowego narzędzia zespół wykorzystał istniejące wodoszczelne moduły, które pozwalają robotowi działać także w szczególnie złych warunkach. Dodano też nowe moduły – zawierające turbiny i silniki odrzutowe potrzebne do manewrowania robotem pod wodą.

Źródło: Carnegie Mellon University

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę