Vertiv inwestuje w rozwój systemów chłodzenia wodą lodową

Vertiv inwestuje w rozwój systemów chłodzenia wodą lodową Vertiv

Fabryka urządzeń klimatyzacyjnych w Piove di Sacco we Włoszech zwiększa możliwości testowania i produkcji, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania chłodzące wodą lodową.

Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, udostępnił zmodernizowaną salę testową w swojej fabryce rozwiązań w pobliżu włoskiej miejscowości Tognana. Jest to znacząca inwestycja, dzięki której zwiększone zostały możliwości testowe i produkcyjne obiektu w ramach jego istniejącej przestrzeni oraz zademonstrowano nieustanne zaangażowanie Vertiv w rozwój systemów chłodzenia wodą lodową i popularyzację wykorzystania cieczy do tego celu. Firma przedstawiła również swoje zrozumienie wobec rosnących wymagań operatorów centrów danych, w tym związanych z obliczeniami o wysokiej wydajności, sztuczną inteligencją (AI) i generatywną sztuczną inteligencją (GenAI). 

Zmodernizowana sala testowa pozwoli Vertiv na prowadzenie standardowych i dostosowanych do potrzeb klientów testów sprzętu, obejmujących wszystkie oferowane rozwiązania chłodzące – wykorzystujące do tego celu zarówno powietrze, jak i wodę, równoważące obciążenie termiczne większe niż 2 MW przy temperaturze powietrza w komorze do 55°C. Co więcej, Vertiv będzie również w stanie testować jednostki wyposażone w czynniki chłodnicze o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (global warming potential, GWP).

Modernizacja ta pojawia się w krytycznym momencie dla branży centrów danych. Operatorzy szybko rozwijają się, aby sprostać rosnącym potrzebom w zakresie przepustowości, jednocześnie starając się zminimalizować swój wpływ na środowisko. Ponad stu europejskich operatorów centrów danych i stowarzyszeń branżowych podpisało „Pakt na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych”, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. Systemy chłodzenia wodą lodową odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu tego celu. Wykorzystują czynniki chłodnicze o niskim poziomie GWP, które umożliwiają operatorom zwiększenie pojemności centrów danych przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu pośredniej i bezpośredniej emisji CO2, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego centrum danych.

Rozwiązania chłodzenia wodą lodową, zapewniają oszczędność zasobów i są ważne dla zrównoważonego rozwoju branży centrów danych. Musimy więc nadal koncentrować się na tym, jak możemy je rozwijać i ulepszać, mając na względzie zarówno operatorów, jak też środowisko – powiedział Karsten Winther, prezes EMEA w Vertiv. – Jesteśmy dumni z wyjątkowej pracy, jaką wykonaliśmy dla rzecz naszych klientów. Na przykład, współpracowaliśmy z dostawcą usług kolokacyjnych Green Mountain, aby wdrożyć wysokowydajne systemy chłodzenia wodą lodową o mocy 5 MW. Zwiększenie możliwości testowania i produkcji w naszej fabryce rozwiązań klimatyzacyjnych pozwoli nam kontynuować wprowadzanie innowacji w tej dziedzinie i dostarczać jeszcze większą wartość dla branży oraz klientów.

W grudniu wprowadzimy na rynek EMEA nowy wysokowydajny agregat chłodniczy Vertiv Liebert AFC o mocy do 2200 kW, z inwerterem śrubowym i czynnikiem chłodniczym o niskim poziomie GWP. Nasze nowe pomieszczenie testowe umożliwi prowadzenie badań nad jednostkami o większej wydajności – powiedział Roberto Felisi, starszy dyrektor ds. globalnej oferty rozwiązań klimatyzacji oraz lider biznesowy na region EMEA w firmie Vertiv. – Nadal badamy możliwości dalszego inwestowania w nasze możliwości, abyśmy byli gotowi na przewidywany wzrost popytu na systemy klimatyzujące, a w szczególności rozwiązania do chłodzenia cieczą.

W celu uczczenia nowej inwestycji, firma Vertiv zaprosiła rodziny pracowników na specjalną wizytę w obiekcie, w tym w centrum obsługi klientów zainteresowanych rozwiązaniami klimatyzującymi. Dzień otwarty obejmował działania zaprojektowane specjalnie z myślą o zaangażowaniu dzieci i młodzieży, którym dostarczono wiedzę na temat centrów danych oraz znaczenia zarządzania panującymi w nich warunkami środowiskowymi. Najważniejszymi atrakcjami były wycieczki z przewodnikiem po liniach produkcyjnych i głównych laboratoriach, a także możliwość odwiedzenia centrum danych Vertiv, co pozwoliło przyjrzeć się urządzeniom podczas pracy. W zależności od wieku, młodzi goście mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących termodynamiki oraz zgłębić takie tematy, jak wytwarzanie zimna oraz zachowanie gorących i zimnych cząstek powietrza. Mieli również okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi aplikacjami rozszerzonej rzeczywistości, takimi jak Vertiv XR, za pomocą których poruszali się po wirtualnym centrum danych. 

Wydarzenie to stanowiło wyjątkową okazję do zademonstrowania dzieciom i młodzieży dogłębnej, specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi wykorzystywanych przez ich rodziców w rozwoju, projektowaniu i budowie wyposażenia infrastruktury centrum danych. Podkreśliło jednocześnie korzyści z zaangażowania się w studiowanie nauk ścisłych, które przekłada się na bardziej zróżnicowaną i integracyjną rzeczywistość w przyszłości.

Źródło: Vertiv

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę