Technologie Siemensa pozwolą zaoszczędzić 95% wody
Dzięki systemom budowlanym oraz sprzętowi i oprogramowaniu do automatyzacji z portfolio Digital Industries i Smart Infrastructure Siemensa, farma wertykalna w Dubaju zużywa rocznie o 95% mniej wody niż tradycyjna działka uprawna. Dodatkowo wytwarza ponad 1 mln kg produktów, które są wolne od pestycydów, herbicydów i chemikaliów.
Choć ponad 2/3 powierzchni Ziemi pokrywa woda, tylko 1% jej zasobów jest dostępnych dla mieszkańców naszej planety . W efekcie od dziesięcioleci codzienna walka o ten surowiec wypełnia życie kilku miliardom ludzi. W opublikowanym w 2023 r. przez ONZ „Światowym Raporcie Rozwoju Wody” czytamy, że 26% globalnej populacji, czyli co czwarta osoba, nie ma dostępu do wody pitnej . Problem dotyczy nie tylko mieszkańców Afryki, ale również krajów rozwiniętych. Polska znajduje się na 24. miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca .
Niedobory wody są wynikiem rosnącego zapotrzebowania przede wszystkim z uwagi na ogromny wzrost liczby ludności (2,5 mld w 1950 r. i 8 mld obecnie) oraz dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy wielu krajów. Jej brak oddziałuje na szerokie spektrum zjawisk – od systemów żywnościowych, poprzez kwestie energetyczne i gospodarcze, na ogólnym stanie środowiska kończąc. Na szczęście lepsze zarządzanie zasobami wodnymi leży dziś w gestii nie tylko polityków i biznesmenów. Znaczącą rolę odgrywa również technologia, która może mieć pozytywny wpływ na ograniczanie zużycia tego cennego, życiodajnego surowca, co pokazuje przykład współpracy Siemensa z farmą Bustanica.
Zalety farm wertykalnych
Siemens dostarczył automatykę i technologię budowlaną do niedawno otwartej farmy wertykalnej w Dubaju, największej tego typu na świecie. Obiekt o wartości 40 mln dolarów jest własnością Emirates Crop One – spółki joint venture pomiędzy Emirates Flight Catering, jedną z największych na świecie firm cateringowych obsługujących ponad 100 linii lotniczych, a Crop One Holdings Inc, liderem branży upraw wertykalnych opartych na technologii.
Rolnictwo wertykalne w ostatnim czasie budzi coraz większe zainteresowanie, co nie dziwi, gdyż jest do 100 razy bardziej wydajne niż tradycyjne uprawy zewnętrzne. Do innych jego zalet można zaliczyć mniejszą czasochłonność i możliwość łączenia w ramach jednej struktury plonów, które nie mogłyby funkcjonować obok siebie w naturalnych warunkach. Dodatkowo farmy wertykalne zużywają zdecydowanie mniej wody i nie wymagają stosowania pestycydów ani chemikaliów. Rolnicy mają możliwość kontrolowania światła, temperatury, ilości wody i poziomu dwutlenku węgla, dzięki czemu mogą uprawiać rośliny przez cały rok i blisko konsumentów, co eliminuje konieczność kosztownego transportu.
Cyfrowa uprawa roślin
Rozwiązania z portfolio Siemensa zapewniły wydajną produkcję i zmniejszyły ilość odpadów przy jednoczesnym zapewnieniu większego zrównoważonego rozwoju całej farmy. System zarządzania budynkiem Desigo CC z obszaru Smart Infrastructure kontroluje i monitoruje klimatyzację i wentylację. Z kolei systemy automatyki i sterowania SIMATIC oferowane przez Digital Industries zapewniają optymalne warunki wzrostu poprzez sterowanie oświetleniem i poziomami dwutlenku węgla wymaganymi przez rośliny. Dodatkowo przemienniki częstotliwości z serii SINAMIC wraz ze stacjami automatyki dostarczają im odpowiednich składników odżywczych oraz wodę.
To jeszcze nie wszystko – komponenty elektryczne SENTRON rozprowadzają zasilanie do półek z uprawami. Natomiast komponenty SCALANCE tworzą sieć komunikacyjną łączącą technologie automatyzacji, jednocześnie chroniąc cały obiekt za pomocą rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W ten sposób szeroki zakres rozwiązań Siemensa, zarówno z obszaru hardware, jak i software, pomaga rozwijać produkcję żywności w bardziej zrównoważony sposób. Dobranie odpowiednich produktów i usług dopasowanych do danej branży ułatwia otwarta cyfrowa platforma Siemens Xcelerator, która łączy klientów i dostawców. Tym pierwszym umożliwia nie tylko przyspieszenie cyfrowej transformacji, ale również przeprowadzenie jej na dużą skalę.
Efektywne wykorzystanie wody
System farmy Bustanica, wspomagający cyrkulację wody w uprawach, został zaprojektowany w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność zużycia wody. Gdy ciecz wyparowuje, jest odzyskiwana i zawracana do systemu. To pozwala zaoszczędzić 250 mln litrów wody rocznie w porównaniu z tradycyjnym rolnictwem zewnętrznym o podobnej wydajności.
– Współpraca z Emirates Crop One to dla nas niezwykle ważny projekt, który zmienia rolnictwo i pozwala produkować świeżą żywność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i kosztów transportu. Farma Bustanica dzięki wykorzystaniu inteligentnej infrastruktury może w zrównoważony sposób skalować swoją działalność. Co więcej, zainstalowane dziś rozwiązania pozwolą na wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w przyszłości – komentuje Franco Atassi, dyrektor generalny Siemens Smart Infrastructure na Bliskim Wschodzie.
Farma Bustanica o powierzchni niemal 30.660 m kwadratowych (czyli mniej więcej tyle co 4 boiska piłkarskie) zużywa o 95% mniej wody niż konwencjonalne rolnictwo i wytwarza rocznie 1 mln kg produktów, które są wolne od pestycydów, herbicydów i chemikaliów. Zostaną one wykorzystane do przygotowania posiłków dla pasażerów linii lotniczych latających do i z Dubaju. W przyszłości firma Emirates Crop One planuje sprzedawać produkty z farmy wertykalnej w lokalnych supermarketach.
Źródło: Siemens