Według raportu World Robotics 2024 Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), globalna gęstość robotów w przemyśle osiągnęła w 2023 roku rekordowe 162 jednostki na 10 000 pracowników, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do 74 jednostek zanotowanych siedem lat wcześniej.
Bank Światowy przewiduje, że PKB na mieszkańca byłby średnio o prawie 20% wyższy, gdyby zatrudnienie kobiet wzrosło do poziomu równego zatrudnieniu mężczyzn. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) i jej członkowie wspierają wzmocnienie pozycji kobiet w karierze w branży robotyki.
Raport World Robotics 2023, przygotowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), ujawnia, że w 2022 r. na całym świecie wprowadzono do użytku niemal 553 tysiące robotów przemysłowych, co stanowi wzrost o 5%.
W ubiegłym roku, zgodnie z raportem World Robotics 2023 przygotowanym przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics – IFR), liczba nowo zainstalowanych robotów przemysłowych w Polsce spadła o 13% w porównaniu z 2021 r.
Najbardziej zrobotyzowane kraje mierzone współczynnikiem gęstości robotów to Korea Południowa (1 012 robotów na 10 000 pracowników w branży produkcyjnej), Singapur (730 jednostek) i Niemcy (415 jednostek).
Według najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (World Robotics 2023) w 2022 r. zainstalowano łącznie 553 052 roboty przemysłowe w fabrykach na całym świecie – co oznacza wzrost o 5% rok do roku. W podziale na regiony, 73% wszystkich nowo wdrożonych robotów zostało zainstalowanych w Azji, 15% w Europie i 10% w obu Amerykach.
Pandemia koronawirusa bardzo negatywnie wpływa na rynek pracy, przyczyniając się do zwiększania bezrobocia w większości krajów. Jak rynek pracy będzie wyglądał po ustąpieniu epidemii? Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) robotyzacja powinna przełożyć się na zwiększenie liczby nowych miejsc pracy.
Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesny zakład produkcyjny bez pracujących w nim robotów. Jednak zrobotyzowani pracownicy nie są żadną nowością w sektorze przemysłowym. Pierwsze roboty sprzed pięciu dekad nijak mają się do ich współczesnych odpowiedników. Co więcej, to samo najprawdopodobniej będzie można powiedzieć, gdy porównamy dzisiejsze roboty z ich następcami za kilka bądź kilkanaście lat. Roboty nieustannie ewoluują, by sprostać coraz większym wymaganiom ze strony sektora produkcyjnego.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?