IFR wspiera kobiety w karierze w branży robotyki
Niedobory siły roboczej hamują przyszły wzrost gospodarczy na całym świecie. Bank Światowy przewiduje, że PKB na mieszkańca byłby średnio o prawie 20% wyższy, gdyby zatrudnienie kobiet wzrosło do poziomu równego zatrudnieniu mężczyzn. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) i jej członkowie wspierają wzmocnienie pozycji kobiet w karierze w branży robotyki.
– Robotyka to fascynująca dziedzina, a moje jasne przesłanie jest takie, że kobiety mają przed sobą wspaniałą przyszłość w tej branży – mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. – Każdego roku ekosystem robotyki rośnie, a my chcemy ustanowić punkt odniesienia w zakresie równości płci.
Kobiety w pracy według branży
Średnio kobiety są niedostatecznie reprezentowane w miejscu pracy. Potencjał talentów różni się jednak w zależności od branży: na przykład w produkcji żywności i napojów w Ameryce Północnej udział kobiet w sile roboczej na poziomie podstawowym wynosi 54%. 42% pracuje na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla, ale tylko 15% osiąga C-Suite. Szerszy sektor produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pozostaje znacznie w tyle: tylko 33% przyciąga kobiety na poziomie podstawowym. Potencjał wzmocnienia pozycji kobiet i walki z niedoborem siły roboczej nie jest obecnie wykorzystywany przez żaden z 20 sektorów przemysłu objętych badaniem McKinsey „Kobiety w miejscu pracy”.
Powyżej poziomu kierownictwa wyższego szczebla nawet najbardziej postępowe branże nie osiągają równości płci. Na przykład w systemach i usługach opieki zdrowotnej jest tylko około 30% kobiet na poziomie C-Level. Jest to niezwykłe, ponieważ sektor ten przoduje pod względem udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych (70%) i na poziomie podstawowym (76%).
Robotyka wspiera karierę kobiet
Producenci robotów, tacy jak ABB, FANUC, KUKA i YASKAWA, prowadzą programy mające na celu zniwelowanie różnic związanych z płcią. Docierają one do kandydatów w młodym wieku szkolnym, aby zainteresować ich nowymi technologiami związanymi z robotyką i zawodami STEM. Programy te często współpracują z inicjatywami rządowymi, środowiskiem akademickim i projektami sieciowymi na poziomie lokalnym. Jednocześnie szkolenia z robotyki odgrywają kluczową rolę w promowaniu udziału kobiet w rynku pracy. Programy szkoleniowe obejmują zarówno podstawowe programowanie dla początkujących użytkowników, jak i złożone warsztaty. Międzynarodowi producenci robotów oferują zajęcia z robotyki ze szczególnym uwzględnieniem równości płci w ponad 30 krajach.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Nagroda IFR dla kobiet w robotyce
– Na całym świecie są inspirujące kobiety, które pracują w naszej branży i dają przykład równości płci – mówi Marina Bill. – Naszym celem jest zapewnienie im większej widoczności i uznania: Od 2024 r. będziemy wybierać i oficjalnie nagradzać „Kobiety w robotyce” IFR: 10 kobiet kształtujących przyszłość robotyki.
Wśród kryteriów wyboru IFR będzie wkład i osiągnięcia w ogólnej dziedzinie robotyki, dalsze promowanie branży, a także działania zachęcające młode kobiety do kariery w przedmiotach STEM lub robotyce.
Źródło: IFR