Wzrost instalacji robotów przemysłowych

Wzrost instalacji robotów przemysłowych Universal Robots

Raport World Robotics 2023, przygotowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), ujawnia, że w 2022 r. na całym świecie wprowadzono do użytku niemal 553 tysiące robotów przemysłowych, co stanowi wzrost o 5%. Rok 2023 zapowiada się obiecująco, zwłaszcza dla firm, takich jak Universal Robots, specjalizujących się w produkcji robotów współpracujących. 

Coraz więcej robotów i cobotów

Szybko rośnie liczba robotów współpracujących, ponieważ w 2022 roku przybyło ich o 31% więcej, niż w 2021 r. Udział cobotów w ogólnej liczbie robotów przemysłowych na świecie wg danych z raportu IFR, w latach 2018-2022 wzrósł z 4,4% do 9,9%, a więc ponad dwukrotnie. W liczbach bezwzględnych mówimy o rozwoju parku urządzeń z poziomu 18,5 tys. szt. do 54,9 tys. szt. na koniec 2022 roku. 

Rok 2023 z perspektywy Universal Robots

W ciągu ostatnich 12 miesięcy duńska firma rozszerzyła swoje portfolio produktowe o nowy model UR30 i przekroczyła liczbę 75 000 sprzedanych cobotów na całym świecie. Miarą zainteresowania cobotyzacją na polskim rynku jest wzrost sprzedaży, nowe wdrożenia, rozwój sieci partnerskiej, a także uczestnictwo firm w szkoleniach i spotkaniach warsztatowych. 

Polski przemysł stawia na robotyzację

W Polsce również robotów przybywa. Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników w firmach produkcyjnych, wg danych IFR wzrosła pomiędzy rokiem 2021 i 2022 z 63 do 71. Średnia światowa na poziomie 151 pokazuje, że cały czas automatyzacja i robotyzacja to ogromny potencjał do wzrostu produktywności polskich przedsiębiorstw, ale postęp w ostatnich latach jest znaczący. Jeszcze 5 lat temu wskaźnik ten dla Polski wynosił zaledwie 42 jednostki, co oznacza, że od 2018 r. gęstości robotyzacji wzrosła o 69%. 

W raporcie World Robotics 2022 znajdziemy również informacje o najchętniej robotyzujących się branżach. W 2022 r. był to przemysł motoryzacyjny i branże związane z obróbka metali, które zakupiły po 19% z ogółu sprzedanych robotów przemysłowych w Polsce. Na trzecim miejscu znajduje się przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych z 10% udziału w ogólnym wolumenie sprzedaży.

Coboty UR stają się ważnym elementem procesów produkcyjnych w firmach każdej wielkości, najczęściej z branży automotive oraz elektronicznej. W Polsce w ujęciu procentowym Universal Robots odnotowało w 2023 r. dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2022 r. Roboty współpracujące sprawdzają się w spawaniu, lutowaniu, paletyzowaniu, obsłudze maszyn, wykańczaniu powierzchni, dozowaniu, klejeniu, kontroli jakości, operacjach bin picking, pick and place i sortowaniu – wszędzie tam, gdzie praca jest monotonna, związana z obciążeniem fizycznym lub wymagająca precyzji i utrzymania wymagających czasów cyklu, albo tam, gdzie z tych powodów trudno znaleźć pracowników. 

Źródło: Universal Robots

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę