Zagraniczne start-upy są bliżej polskiego Przemysłu 4.0

Zagraniczne start-upy są bliżej polskiego Przemysłu 4.0 Pixabay

KPT ScaleUP, czyli wiodący w Polsce akcelerator Przemysłu 4.0, rozszerza swoją działalność. Uruchamia program wsparcia dla zagranicznych technologicznych spółek, gotowych do przeniesienia swojego biznesu do Polski. KPT ScaleUP wesprze startupy dotacją i pomoże w nawiązaniu współpracy z krajowymi gigantami przemysłowymi.

Od początku swojej aktywności KPT ScaleUP objął pomocą akceleracyjną 85 krajowych start-upów. Średnio co czwarty start-up zakończył współpracę komercyjnym wdrożeniem swojego rozwiązania. Często dla młodych spółek był to pierwszy, tak duży rynkowy sukces, przecierający im ścieżki zaistnienia w świadomości przemysłowych firm i skalujący ich biznesową działalność. Akcelerowane startupy współpracowały z takimi firmami jak: Grupa Azoty, Grupa Tauron, PGNiG, Solaris Bus & Coach czy Maspex.

 Dzięki naszej konsekwencji i determinacji udało się nam wypracować markę KPT ScaleUP jako największego akceleratora Przemysłu 4.0. O zaufaniu, jakim cieszyliśmy się wśród polskich start-upów, najlepiej świadczy fakt, że w ramach siedmiu dotychczasowych edycji akceleracji przeanalizowaliśmy blisko 1000 zgłoszeń od firm z całego kraju, które chciały skorzystać z naszego wsparcia. Ten etap mamy już za sobą. Nowym wyzwaniem, przed jakim stoi KPT ScaleUP jest zacieśnienie współpracy między polskim przemysłem 4.0 a zagranicznymi start-upami – mówi Małgorzata Chmielewska, koordynatorka projektu KPT ScaleUP powered by Poland Prize.

W drugiej połowie lutego ruszył nabór młodych technologicznych spółek spoza Polski.

Celem programu jest dotarcie do zagranicznych start-upów, a następnie zachęcenie ich do rozszerzenia swojej biznesowej działalności na rynek polski. Nasz zespół będzie im w tym towarzyszył oraz pomagał. Poszukujemy przede wszystkim tych firm, które na potrzeby rozwoju Przemysłu 4.0 wykorzystują takie technologie jak: IIoT, VR, AR, AI, big data, oraz inne pomagające w cyfryzacji procesów biznesowych – tłumaczył Rafał Oświęcimka, specjalista ds. akceleracji tłumaczy model działalności programu KPT ScaleUP powered by Poland Prize.

W ramach programu KPT ScaleUP powered by Poland Prize firmy mogą liczyć m.in. na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 300 000 złotych, wsparcie w ekspansji na polski rynek, realną współpracę z przemysłowymi partnerami KPT ScaleUP oraz ułatwiony dostęp do polskich ekspertów przemysłu 4.0 i nowych technologii.

Przemysłowymi partnerami KPT ScaleUP są:

* jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie, działający w sektorze nawozów mineralnych, czyli Grupa Azoty,

* światowy lider w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych o niskim śladzie węglowym Lafarge Polska,

* największa prywatna polska firma w branży spożywczej oraz jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej Maspex,

* jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów Solaris Bus & Coach,

* lider robotyzacji Astor,

* dostawca rozwiązań dla rynku lotniczego i przemysłowego Woodward Polska.

Zagraniczny nabór do KPT ScaleUP potrwa do 15 kwietnia. Następnie wyłonione zostaną te startupy, których rozwiązania najpełniej odpowiadają na wyzwania technologiczne przemysłowych partnerów. Każda z tych spółek otrzyma do 50 000 złotych na tzw. soft landing. Głównym celem tego etapu akceleracji będzie nawiązanie przez zagraniczny start-up współpracy z polskim odbiorcą technologii lub inwestorem i zaplanowanie walidacji oferowanego rozwiązania. Kolejne działanie to już sześciomiesięczna akceleracja. Służy ona do realizacji pilotażowego wdrożenia oraz weryfikacji biznesowych założeń, przyjętych przez start-up podczas soft landingu.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę