Wielowymiarowe stanowisko zrobotyzowane do budowy samolotów

igus Sp. z o.o.

Roboty przemysłowe obracają się tysiące razy w kilku osiach, w ciągu jednego dnia, jednocześnie nitując kadłuby samolotów. Skrajne warunki pracy są testem dla przewodów danych. Aby wytrzymać te ruchy, hiszpański producent Loxin opiera się na prowadnikach przewodów wykonanych z wysokowydajnego tworzywa sztucznego - opracowanych przez firmę igus.

Pasażerowie myślą o wielu rzeczach podczas lotu na swoje letnie wakacje. Myślą o relaksie, plaży i koktajlach. Jednak niewielu myśli o nitach, o niepozornych elementach złącznych, które bezpiecznie spajają razem części kadłuba samolotu. W zadaniu, które trwa tygodnie, wykwalifikowani pracownicy wbijają nity w metalowe kadłuby ważące kilka ton.

Kadłuby są nitowane za pomocą 6-osiowych robotów Loxin

Dzięki robotom Loxin 2002 udało się zautomatyzować proces nitowania. Wieloosiowe roboty hiszpańskiej firmy pracują w dziale produkcyjnym dużego producenta samolotów. Po lewej i prawej stronie obok podniesionego kadłuba. Roboty są zamontowane na platformach, które można podnieść do wysokości kilku metrów za pomocą podnośników - podobnie jak wózek widłowy. Ciężkie roboty ważące tony, docierają na odpowiednią wysokość i przesuwają się do punktu pracy z dokładnością co do milimetra, na sześciu osiach. Wiercą otwory w metalu, frezują wgłębienie na główkę nitu, odkurzają pył, nakładają szczeliwo i ustawiają nity.

Wyzwanie: przewody muszą wytrzymać skomplikowane ruchy

Inżynierowie musieli zaprojektować roboty, aby były naprawdę elastyczne. Sześć osi służy do przemieszczania głowicy do dowolnej części kadłuba. Problem zasilania jest równie skomplikowany. Narzędzia na efektorze końcowym robota są podłączone do wielu przewodów energetycznych, pneumatycznych i transmisji danych. Przewody te muszą perfekcyjnie podążać za wykrzywionymi ruchami ramienia, nawet przy dużej prędkości - bez ocierania się o siebie ani uderzania o wrażliwą powierzchnię kadłuba. W przeciwnym razie dochodzi do długich przestojów spowodowanych przerwaniem przewodu i uszkodzeniem samolotu.

© igus Sp. z o.o.

Rozwiązanie: prowadniki przewodów do ruchów 3D, zapewniają swobodę pracy

Loxin w końcu znalazł to, czego szukał w Niemczech. W firmie igus, specjaliście od motion plastics z Kolonii, który od dziesięcioleci opracowuje prowadniki kablowe! Asortyment obejmuje między innymi serię triflex. Są to ochronne tuby podobne do węży, wykonane z odpornego na zużycie tworzywa sztucznego o wysokiej wydajności, które podążają nawet za najbardziej skomplikowanymi, trójwymiarowymi ruchami robotów przemysłowych. Wewnątrz, przewody transmisji danych, pneumatyczne i zasilające są bezpiecznie zamocowane oraz zabezpieczone przed zużyciem. - Przewody są chronione przed naprężeniami mechanicznymi z powodu rozciągania, skręcania i rozszerzania. Ta ochrona jest szczególnie ważna, gdy głowice robota zajmują skrajną pozycję - wyjaśnia Unai Martínez.

e-prowadnik umożliwia ruchy okrężne 540°

Na ramieniu robota zastosowano inny produkt z Kolonii: twisterchain, prowadnik, który chroni przewody od podstawy ramienia robota do pierwszej osi. Prowadnik porusza się w rynnie prowadzącej. Jeśli ramię robota obraca się, prowadnik składa się, podczas gdy górny bieg spoczywa na dolnym biegu. Prowadnik umożliwia ruch obrotowy do 540° przy prędkościach do 1 m/s. Ponieważ jest wykonany z wysokowydajnych tworzyw sztucznych, to charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na zużycie. Testy w laboratorium testowym firmy igus wykazały, że żywotność e-prowadnika wynosi ponad milion cykli.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązania, ponieważ nasze zakłady mają teraz mniej przestojów - podsumowuje Unai Martínez z Loxin. Firma igus jest również zadowolona z tej niezwykłej referencji. Loxin został nagrodzony vectorem 2018 za ambitne rozwiązanie w zakresie zasilania. Konkurs ten jest organizowany przez igus co dwa lata, a jej zwycięzcy są wybierani przez niezależne jury.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę