Wallboxy samochodowe – automatyczny i kompaktowy system podawania kabla

Wallboxy samochodowe – automatyczny system podawania igus

Przy pomocy automatycznych systemów zasilania e-tract 2.0 igus chce sprawić, aby ładowanie na wallboxach było wygodniejsze dla właścicieli samochodów elektrycznych. Dzięki współdziałaniu dwóch rolek ugięcia możliwe jest uzyskanie dużej długości przewodu zasilającego przy ograniczonej przestrzeni montażowej.

– Pracujemy nad kompaktowym systemem zwijania, który automatycznie przewija kabel – tak samo, jak odkurzacz – mówi Jörg Ottersbach, szef działu e-prowadników w igus. Chociaż system wciąż znajduje się na etapie studium projektowego, planowane jest już jego wdrożenie. W toku są badania laboratoryjne. Aby zaoferować najprostsze i najbardziej oszczędzające rozwiązanie, igus planuje zintegrować elektronikę wallboxa z systemem e-tract 2.0.

Większa możliość przedłużenia z ograniczoną przestrzenią montażową

System jest wyjątkowo kompaktowy dzięki sprytnemu współdziałaniu dwóch rolek ugięcia. Zestawy kołowe znajdujące się na końcach prostokątnej obudowy są nawinięte na kilka pasów. – Dzięki dynamicznemu i wielokrotnemu ugięciu uzyskujemy większą możliwość wysunięcia przy ograniczonej przestrzeni montażowej – wyjaśnia Ottersbach. Użytkownik może następnie wygodnie podłączyć wtyczkę do pojazdu. Aby zapewnić mu pełną swobodę ruchów, obudowa jest zamontowana na obrotowej stopie. Po naładowaniu wystarczy krótkie szarpnięcie i system automatycznie zwija przewód do ładowania.

Może być używany przez wiele lat bez konserwacji

System zwijania został zaprojektowany z myślą o długiej żywotności. W obudowie zastosowano tworzywa sztuczne odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Rolki wykonane są z wysokowydajnego tworzywa sztucznego, które chroni rurę. Kolejną szczególną cechą konstrukcji jest to, że połączenie zasilania podłączone do wallboxa nie obraca się podczas odwijania. W związku z tym pierścień ślizgowy, który jest niezbędny do klasycznych bębnów kablowych w tym przypadku jest niepotrzebny. – Dzięki temu nasz system zwijania staje się bardziej odporny na awarie – podkreśla Ottersbach. To samo dotyczy wielu innych obszarów zastosowań, od paneli sterowania po narzędzia przewodowe na liniach montażowych i stołach roboczych.

źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę