igus nabywa większość udziałów w Commonplace Robotics

igus nabywa większość udziałów w Commonplace Robotics igus

Firma igus, specjalista od motion plastics, rozwija się poprzez inwestycje w obszar niskokosztowej automatyzacji i nabywa większość udziałów Commonplace Robotics z siedzibą w Bissendorf niedaleko Osnabrück. Firma Commonplace Robotics, jako integrator, specjalizuje się w intuicyjnych systemach sterowania i oprogramowaniu, a także energoelektronice dla robotyki, zarówno w przemyśle, jak i w edukacji. Obie firmy intensywnie współpracują od sześciu lat i między innymi opracowały igus Robot Control, który uzupełnia ekonomiczną kinematykę igus wykonaną z wysokowydajnych tworzyw sztucznych.

Firma Commonplace Robotics została założona 11 lat temu przez dra Christiana Meyera, który pracował wówczas w Instytucie Fraunhofera. Nazwa mówi wszystko: integracja i obsługa robotów w sposób opłacalny i prosty, aby stać się „powszechnym rozwiązaniem”, dającym możliwość zastosowania w dowolnym miejscu. Pierwszymi produktami z systemem sterowania i autorską energoelektroniką były roboty do nauczania. Christian Meyer zwrócił się do firmy igus w 2016, ponieważ odkrył, że kinematyka robotów igus jest zgodna z jego wizją „powszechnego miejsca”: opłacalnego, prostego i odpowiedniego dla branży. Od tego czasu obie firmy wspólnie opracowały produkty, takie jak: iRC igus Robot Control, siłownik i cobot ReBeL. Dzięki wysokiemu poziomowi pionowej integracji Commonplace Robotics – od oprogramowania standardowego i układowego po budowę szafy sterowniczej i montaż płytek drukowanych – nowe rozwiązania mogą być szybko wdrażanej.

– Wielu klientów jest zaskoczonych możliwością wdrożenia prostych zadań robota w zaledwie 30 minut, a wszystko bez wiedzy programistycznej – mówi Frank Blase, dyrektor generalny igus GmbH. – Bardzo nas to cieszy, że po intensywnej współpracy w ciągu ostatnich sześciu lat, możliwe jest teraz jeszcze bardziej ukierunkowane podejście do ekonomicznej automatyzacji”. Dzięki temu nabyciu, Commonplace Robotics i igus łączą swoje innowacyjne zalety.

– Nie możemy się doczekać ciekawych projektów technologicznych z firmą igus. Platforma RBTX dla opłacalnej robotyki, obsługiwana przez firmę igus, każdego dnia wnosi do naszych laboratoriów nowe wymagania klientów ze wszystkich obszarów przemysłu. Wiele z nich można szybko wdrożyć, zwłaszcza, że rozwijamy się dzięki tej inwestycji – stwierdził dr Christian Meyer.

Najnowszym produktem tej współpracy jest cobot ReBeL za 4970 euro wraz z systemem sterowania. Siłownik, dostępny również jako pojedynczy komponent, łączy wiedzę firmy igus na temat tworzyw sztucznych w przekładni z elektroniką mocy i oprogramowaniem firmy Commonplace Robotics. Dzięki sześciu osiom ReBeL może obsłużyć ładunek do dwóch kilogramów w zakresie 664 milimetrów – a wszystko to przy masie netto wynoszącej zaledwie 8,2 kilograma. Zapytania i zamówienia pochodzą z tradycyjnych obszarów zastosowań, takich jak kontrola jakości oraz aplikacje typu pick and place w inżynierii mechanicznej, jednak coraz częściej pojawiają się nowe regiony, takie jak automatyzacja restauracji lub rolnictwo miejskie. 

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę