Usługa Nord Eco pozwala oszczędzić energię

Usługa Nord Eco pozwala oszczędzić energię Canva

70% – według szacunków ekspertów taki jest udział napędów elektrycznych w całkowitym zużyciu energii we wszystkich gałęziach przemysłu. Jest to nie tylko znaczący czynnik kosztowy – kryje się tu również duży potencjał optymalizacji i oszczędności. Usługa Nord Eco pomaga firmom odkryć ten potencjał i znaleźć najbardziej wydajne rozwiązanie napędowe dla ich zastosowania.

– Pierwszym krokiem jest kompleksowe zebranie wartości pomiarowych – wyjaśnia Jörg Niermann, szef marketingu w firmie Nord. – W tym celu między silnikiem a źródłem zasilania podłącza się tzw. Nord Eco Box, czyli mobilną skrzynkę inwerterową. Nord Eco Box składa się z miernika energii z funkcją rejestratora danych, przekładnika prądowego i połączeń kablowych.

Przez okres około dwóch tygodni skrzynka rejestruje w czasie rzeczywistym dane o stałych obciążeniach, obciążeniach szczytowych i nieregularnych warunkach. Po zakończeniu pomiaru wyniki są przesyłane do oprogramowania opracowanego przez firmę Nord, które automatycznie ocenia dane.

Usługa Nord Eco
Dzięki analizie komponentów, doradztwu i optymalizacji usługa Nord Eco umożliwia zaprojektowanie energooszczędnego systemu

– Nord oferuje usługę Eco dla systemów z komponentami własnymi i innych firm. Pomiary w czasie umożliwiają stworzenie cyklu obciążenia dla systemu. Pokazuje to, czy wymiarowanie systemu odpowiada wymaganiom danej aplikacji – wyjaśnia Niermann. – Często spotykamy układy napędowe, które są przewymiarowane w stosunku do danego zastosowania. Jeżeli system napędzany jest napędem zalecanym przez Nord, firma oferuje wykonanie powtórnego pomiaru. W ramach analizy TCO (całkowitego kosztu posiadania) można określić najbardziej efektywne kosztowo i energetycznie rozwiązanie.

W przypadku dużych systemów z kilkoma napędami, jak np. w intralogistyce, analiza z usługą Nord Eco może znacznie zredukować liczbę różnych systemów napędowych. Pozwala to zminimalizować koszty administracyjne oraz usprawnić procesy produkcyjne, logistyczne, magazynowe i serwisowe. Nord oferuje silniki o wysokiej sprawności ze stałym momentem obrotowym w dużym zakresie prędkości, które idealnie nadają się do redukcji wariantów.

Źródło: Nord Drivesystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę